AFP duomenimis, Saudo Arabija 2025 m. jau įvykdė mirties bausmę šimtui žmonių

Saudo Arabija įvykdė mirties bausmę dviem asmenims, nuteistiems dėl kaltinimų terorizmu, šeštadienį pranešė šalies vidaus reikalų ministerija, o AFP duomenys rodo, kad iš viso šiais metais čia įvykdyta ne mažiau kaip 100 egzekucijų.

Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame ministerijos pranešime teigiama, kad abiem Saudo Arabijos piliečiams mirties bausmė įvykdyta už įsitraukimą į „terorizmą“, įskaitant prisijungimą prie teroristinės organizacijos ir dalyvavimą mokymų stovyklose užsienyje, kur jie mokėsi gaminti sprogmenis.


AFP duomenimis, iš 100 šiemet mirtimi nubaustų asmenų 59 buvo nuteisti už nusikaltimus, susijusius su narkotikais, 43 iš jų – užsienio piliečiai. Šias egzekucijas pasmerkė teisių gynimo organizacijos.


„Saudo Arabija pozicionuoja save kaip pozityvią diplomatinę veikėją, o tarptautiniai partneriai rodo, kad yra pasirengę užsimerkti prieš šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus“, – pareiškime teigė Jeedas Basyounis iš žmogaus teisių organizacijos „Reprieve“.


„Pasekmės? Nuo sausio mėnesio įvykdyta 100 mirties bausmių, iš kurių daugiau nei pusė – už nusikaltimus, susijusius su nemirtinais narkotikais, o pernai įvykdytos 345 egzekucijos“, – pridūrė J. Basyounis.


Saudo Arabijos valdžios institucijos 2022 m. pabaigoje, po beveik trejų metų pertraukos, atnaujino mirties bausmių vykdymą už su narkotikais susijusius nusikaltimus.


Ankstesniais AFP duomenimis, pernai mirties bausmė buvo įvykdyta mažiausiai 338 žmonėms – beveik dvigubai daugiau nei 2023 m. (170) ir gerokai daugiau nei ankstesnis žinomas rekordas, kuris 2022 m. siekė 196.

Praėjusį mėnesį teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ kritikavo, pasak jos, „nerimą keliantį mirties bausmės taikymo Saudo Arabijoje šuolį“ po virtinės egzekucijų, susijusių su „nusikaltimais dėl narkotikų“.


Saudo Arabija yra viena iš daugiausiai mirties bausmę taikančių šalių pasaulyje.


Karalystėje, garsėjančioje galvos nukirtimais, 2022 m. kovo mėnesį per vieną dieną buvo įvykdyta mirties bausmė 81 žmogui.


Šalis, kurios faktinis vadovas yra kronprincas Mohammedas bin Salmanas, stengiasi diversifikuoti nuo naftos priklausomą ekonomiką ir daug lėšų skiria turizmo infrastruktūrai bei svarbiems sporto renginiams, pavyzdžiui, 2034 metų pasaulio futbolo čempionatui.


Tačiau aktyvistai sako, kad karalystėje toliau vykdomos mirties bausmės kenkia atviresnės ir tolerantiškesnės visuomenės įvaizdžiui, kuris yra esminis princo Mohammedo reformų darbotvarkėje „Vizija 2030“.

Saudo Arabijos valdžios institucijos teigia, kad mirties bausmė yra būtina viešajai tvarkai palaikyti

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis