Daiva Žeimytė-Bilienė pristatė dokumentinę apybraižą apie Vytautą Landsbergį

„Man buvo svarbu atskleisti ne simbolius, o žmones, išsiaiškinti, kokios jų vertybės, kas juos formavo, kokie įvykiai ir pasirinkimaiׅ“, – sako žurnalistė ir režisierė Daiva Žeimytė-Bilienė, „Paupio Pasakos“ kino teatre pristačiusi savo antrąjį dokumentinį filmą apie Lietuvos politikos legendas.

Filmo „Pokalbininkė ir Profesorius“ pagrindiniu herojumi tapo valstybės, politikos ir kultūros veikėjas, kultūros istorikas, pianistas, muzikologas prof. Vytautas Landsbergis.


Filmo premjeroje dalyvavo pats prof. V. Landsbergis, o taip pat ir pirmojo D. Žeimytės- Bilienės, Giedrės Genevičiūtės ir Arūno Valinsko dokumentinio filmo „Prezidentas“ svarbiausias herojus prezidentas Valdas Adamkus.


Pasveikinti su filmo premjera filmo kūrėjų komandą, o ir patį profesorių rinkosi politikos, kultūros žmonės – D. Žeimytės-Bilienės filmas „Pokalbininkė ir Profesorius“ yra mėginimas per gilų asmeninį pokalbį atskleisti prof. V. Landsbergio asmenybę. Žurnalistė siekia ne tik užduoti klausimus, bet ir pati ieško atsakymų, kas formavo profesoriaus požiūrį, pasaulėžiūrą ir vertybes.


„Filmas tarsi susideda iš dviejų dalių, – per premjerą kalbėjo režisierė. – Pirmoji dalis pasakoja apie žmogų, kokį norime matyti ir kokį tariamės matantys. Antroji dalis – arčiau žmogaus. Išties profesorius yra apie save palikęs daug žinučių, yra iš ko jį pažinti, tereikia perskaityti jo knygas“.


Režisierė pabrėžia, kad jai buvo itin svarbu parodyti žmogų, kurį daug kas sakosi pažįstantys, tačiau iš tiesų pažįsta tik patys artimiausi.


„Filmo kūrimas man pačiai buvo nepaprastai įdomi patirtis, – sako filmo režisierė. – Daug laiko prireikė (žurnaliste dirbu dvidešimt penkerius metus), kol profesorius mane prisileido, kol supratau, kaip turiu su juo kalbėtis. Tą 2022-ųjų Vasario 16-ąją, kai nusprendžiau filmuoti V. Landsbergio kalbą Signatarų namų balkone, neturėjau žalio supratimo, kaip galėčiau prakalbinti jį apie jį patį. Atrodė neįsivaizduojama sėdėti su profesoriumi ir kalbėtis apie jo gyvenimą. Tačiau kartais reikia tiesiog išlaukti, kol ateina mintis. Nusprendžiau pateikti jo paties tekstus ir sulaukti į juos atsakymo. Mano užduotis buvo tuos atsakymus papildyti. Norėjau profesorių išgirsti, ne tik apie jį kalbėti. Atrasti žmogų, kuris jaučia, mąsto, abejoja ir tiki“.


D. Žeimytė-Bilienė teigia, kad filmas buvo ir asmeninis iššūkis, pareikalavęs kūrybinio atvirumo ir jautrumo.


Režisierė neabejoja, kad dokumentinė apybraiža šių dienų kontekste yra svarbi ir dėl vis aštrėjančių visuomenės diskusijų apie pilietiškumą, demokratiją bei istorinę atmintį.


Profesoriaus V. Landsbergio vaidmuo nepriklausomos Lietuvos istorijoje yra nepamatuojamas – jis buvo ir išlieka viena ryškiausių figūrų, įkūnijančių valstybės atkūrimo ir laisvės vertybes.


„Man sakydavo – traukitės, jūs pavargote. Savo darbą jau padarėte. Nepriklausomybė jau pripažinta, kam jums maltis kovose dėl valdžios? O aš žinau – jei pasitrauksiu į poilsį, būsiu pasitraukęs nuo nebaigto darbo, būsiu sau palengvinęs gyvenimą. Bet man pačiam reikia, negalėčiau savęs gerbti, jei darbo nepabaigčiau. Tai nėra aukštas lygis. Tai – lūzerio filosofija.


Tu tikrai pavargai, jei priimi, ką tau sako. Bet jei gyvas, ir tave pastatė į sargybą, tai joje ir stovi“, – filme nuskamba profesoriaus žodžiai, apibrėžiantys jo gyvenimo misiją.


Dokumentinė apybraiža „Pokalbininkė ir profesorius“ kino teatrų ekranuose pasirodys gegužės 2 dieną. Filmo režisierės asistentė – Daiva Ausėnaitė, montažo režisierius – Žilvinas Šilinskas, filmo kompozitorius – Gediminas Zujus, garso režisierius – Laurynas Gaidys, operatoriai – Irmantas Gelūnas ir Rimantas Gruzdas, prodiuseris – Mantvydas Žalėnas.




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis