Beata Tiškevič: užbėgti už akių perdegimui man padeda balanso paieškos

Beata Tiškevič, rodos, suspėja visur – psichologijos studijos, knygų rašymas, o kur dar „Nebegėda“ projektas. Perdegimą šiandien galima laikyti aktyvių, verslių, išsilavinusių žmonių epidemija, kuri yra palietusi ir Beatą. Ji atvira – balanso ir taikos su savimi ieškojo ne vienerius metus, o šis procesas niekada nesibaigia, todėl su kitais ji nori dalintis ne tik asmenine patirtimi, bet ir burti bendraminčių bendruomenę, kviesti pasisakyti specialistus. Beata Tiškevič kartu su prekybos centru „Europa“ pristato iniciatyvą „Stabtelk, kol nesustojai“.

Atidumas sau ir planavimas


Darbai niekada nesibaigia – praleisti skambučiai, akimirsniu užsipildanti pašto dėžutė, vis skambanti susirašinėjimo programėlė. Šalia – spaudimas tobulėti, varžytis, siekti. Lenktyniavimas su laiku ir savimi, kol neišgirsti „stop“. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 75 proc. dirbančiųjų Europoje ir JAV patiria perdegimo reiškinius, perdegimas buvo įtrauktas į tarptautinę ligų klasifikaciją. Beata Tiškevič sako ne kartą pati įkliuvusi į jo pinkles.


„Man balansas tarp darbo ir poilsio, tarp streso ir juoko, tarp profesinių ambicijų ir buvimo su artimais žmonėmis yra siekiamybė. Kartais perlenkiu lazdą į vieną ar kitą pusę ir kažkas būtinai nukenčia. Pervargstu, nusiviliu, pametu motyvaciją, tačiau aš tikiu, kad, norint sugrįžti į vėžes, jaustis patenkintam savo gyvenimu, nebūtina mesti viską, ką darai, ir išvykti į trijų metų kelionę po pasaulį su kemperiu, galima ir mažais žingsniais to siekti“, – svarsto B. Tiškevič.


Prekybos centro „Europa“ rinkodaros vadovė Indrė Butkutė pastebi – pastarieji metai pilni neapibrėžtumo, todėl svarbu ieškoti būdų padėti sau atsipalaiduoti: „Esame įsikūrę, galima sakyti, naujajame Vilniaus centre, mus supa verslo centrų dangoraižiai, modernūs daugiabučiai. Čia gyvena ir dirba aktyvūs, išsilavinę, veiklūs miestiečiai, kurie nori visur suspėti. Deja, tiems, kas gyvena tokiu tempu, iki perdegimo – tik vienas žingsnis. Esame neabejingi problemoms, kurios svarbios mūsų tikslinei auditorijai, todėl ne tik kalbame svarbiomis temomis, bet ir kartu ieškome sprendimų.“


Kur rasti balansą?


Beata Tiškevič sako, kad būtina ieškoti pagalbos pajutus perdegimo simptomus. Dažniausi perdegimo požymiai – nuovargis, motyvacijos stoka, bejėgiškumas, tuštumos jausmas. Susidūrus su perdegimu, svarbu kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistą ir padėti sau. Ne mažiau svarbu išmokti atpažinti savo nuovargį, savo emocijas, nubrėžti ribas ir mokytis savimi rūpintis taip, kad užkirstume kelią perdegimui.


„Man dažnai padeda labai paprasti metodai – reguliarus fizinis aktyvumas, po treniruotės išsiskyrę endorfinai padeda visai kitu kampu žiūrėti į tądien laukiančius iššūkius. Nuoširdūs ir atviri ryšiai su artimais žmonėmis, kai nereikia nieko vaidinti, cenzūruoti savęs ar apsimesti geresne, nei esu – tai kaip sielos spa. Taip pat išmokau kvėpuoti – kvėpavimo pratimai padeda užmigti po intensyvesnių dienų ir susitvardyti stresinėse situacijose“, – dalijasi B. Tiškevič.


Pagrindinė perdegimo priežastis – nuolat darbo vietoje patiriamas stresas. Jo išvengti gali padėti tik sąmoningas apsisprendimas stabtelėti. „Stengiamės kuo geriau pažinti savo auditoriją – darbo dienos metu nemaža dalis lankytojų pas mus užsuka net kelis kartus per dieną. Ryte stabtelėja kavos puodeliui prieš darbo dieną, per pietus užsuka atokvėpiui ir skaniam maistui su kolegomis, įsigyti švarkelį svarbiam susitikimui, ateina ir norėdami pakeisti biuro aplinką, padirbėti ar tiesiog pravėdinti galvą po įtempto projekto pristatymo. Siekiame būti vieta, kur galima ne tik jaustis emociškai saugiai, bet ir kuris įkvepia, supranta – tam ir skirta „Stabtlek, kol nesustojai“ iniciatyva“, – teigia I. Butkutė.


Apdovanoti save


Nuo kovo 23 d. iki balandžio 2 d. prekybos centro „Europa“ lankytojai, apsipirkę už 100 eurų galės dovanų gauti B. Tiškevič knygą „Beveidžiai“. Kovo 30 d. atrasti balansą padės Beatos Tiškevič ir Dainiaus Jakučionio pokalbis „Atjauta sau“, kuriame aiškinsimės, kaip atskirti poilsį nuo tingėjimo, atpažinti savo poreikius ir juos patenkinti, kaip išbūti situacijas, kai kiti tavimi nusivilia ir daug kitų svarbių klausimų.


Balandžio 6 d. savęs paieškas pratęs Beatos Tiškevič pokalbis su Rugile Šate – kaip atpažinti perdegimą, brėžti ribas ir pasakyti „ne“, kaip komunikuoti darbe, kai pykstame. Atsipūsti, leisti sau pasidžiaugti, apsilankyti maloniuose renginiuose, anot B. Tiškevič, būtina, net jei laukia marios darbų – pernelyg dideli lūkesčiai sau ir kitiems gali vesti į nuovargį ir motyvacijos praradimą.


„Po ilgų tęstinių projekų būtinai planuoju, kaip save apdovanosiu – dažniausiai tai masažas, kuris padeda atsipalaiduoti. Stengiuosi džiaugtis pačiomis mažiausiomis pergalėmis – pastebėjau, kad niekas manęs nenuvargina taip, kaip buvimas žmogumi, kuris kukliai nusišypsos tik tuomet, kai laimės Nobelio premiją ar nuskris į mėnulį. Leisti sau apsilankyti renginyje, kuris padės atsipalaiduoti ir šypsotis, viena iš galimybių“, – siūlo B. Tiškevič.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis