Nobelio literatūros premijos laureatai – feministė iš Lenkijos ir į stačiatikybę perėjęs austras

2018 metų Nobelio literatūros premija paskirta lenkų rašytojai ir poetei Olgai Tokarczuk, o austrų rašytojas Peteris Handkė gaus 2019 metų Nobelio literatūros premiją. Tai ketvirtadienį paskelbė Švedijos akademija.

O. Tokarczuk pelnė apdovanojimą „už vaizduotės įgalintą pasakojimą, kuris su enciklopedine aistra nagrinėja ribų peržengimą kaip gyvybės formą“, - pažymėjo Švedijos akademijos nuolatinis sekretorius Matsas Malmas, skelbdamas laureatų vardus.


P. Handkė gaus apdovanojimą „už įtaigų darbą, pasitelkus lingvistinę išmonę periferijos ir žmogaus patirties specifikos nagrinėjimui“, - sakė jis.


Akademikų nuomone, O. Tokarczuk „niekada nelaikė tikrovės kažkuo stabiliu ar amžinu“. „Ji kuria savo romanus, remdamasi įtampa tarp kultūrinių priešingybių: gamta prieš kultūrą, protas prieš beprotybę, vyras prieš moterį, namai prieš susvetimėjimą“, - pareiškė akademijos atstovas.


P. Handkė užsirekomendavo kaip vienas įtakingiausių Europos rašytojų po Antrojo pasaulinio karo, pažymėjo Nobelio komitetas. „Savotiškas P. Handkės menas grindžiamas atidžiu dėmesiu peizažams ir materialiam buvimui pasaulyje, tai padarė kiną ir tapybą dviem didžiausiais jo įkvėpimo šaltiniais“, - sakoma Švedijos akademijos pranešime.


Žinia, kad jai paskirta 2019 metų Nobelio literatūros premija, lenkų rašytoją O. Tokarczuk užklupo greitkelyje Vokietijos teritorijoje. Laikraščio „Gazeta Wyborcza“ žurnalistui ji telefonu pasakė: „Kai tai sužinojau, turėjau sustoti. Aš to dar nesuvokiu. Labai džiaugiuosi, kad kartu su manimi apdovanotas P. Handkė, kurį nepaprastai vertinu. Nuostabu, kad Švedijos akademija taip įvertino centrinės Europos dalies literatūrą. Džiaugiuosi, kad dar laikomės“.


Nobelio literatūros premijos paskyrimas rašytojai O. Tokarczuk – svarbus įvykis lenkų literatūrai. Tai ketvirtadienį parašė tviteryje Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, sveikindamas tautietę su šiuo garbingu apdovanojimu.

Savo ruožtu Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pareiškė: „Kaip lenkas labai didžiuojuosi, kai mūsų šalis garsinama pasaulyje“.


Nobelio literatūros premijos laureatu tapusį austrų rašytoją P. Handkę pasveikino Austrijos kanclerė Brigittė Bierlein ir šalies užsienio reikalų ministras Alexanderis Schallenbergas.


O. Tokarczuk gimė 1962 metais Sulechuvo mieste Lenkijos vakaruose. Ji studijavo psichologiją Varšuvos universitete. Vėliau dirbo kambarine Londone, psichoterapeute Vroclave ir Valbžiche. Kai jos pirmieji literatūros kūriniai išpopuliarėjo, O. Tokarczuk visiškai atsidėjo rašytojos darbui.


O. Tokarczuk – 17 knygų autorė. Jos pirmoji knyga buvo eilėraščių rinkinys 1989 metais. Tarp jos kūrinių – romanai, apsakymai, esė, taip pat kino scenarijai. Lietuvių skaitytojams ji pažįstama kaip romanų „Praamžiai ir kiti laikai“, „Dienos namai, nakties namai“, „Bėgūnai“ autorė.


Pastaraisiais metais O. Tokarczuk pelnė daugybė literatūros apdovanojimų. 2018 metais ji tapo pirmąja lenkų literatūros pasaulio atstove, paskelbta Bookerio premijos laureate. Šis prestižinis apdovanojimas jai buvo paskirtas už romaną „Flights“ („Skrydžiai“).


Rašytoja skelbiasi esanti feministė, ragina plėsti Lenkijoje homoseksualių porų teises, remia ekologinius judėjimus. Dabar O. Tokarczuk rašo knygą savo šeimos biografijos motyvais. Centrinė pasakojimo linija bus lenkų ir ukrainiečių santykiai.


P. Handkė gimė 1942 metais Austrijos mieste Grifene. Jis yra vienas garsiausių vokiškai rašančių dabarties autorių. Nuo 1966 metų pasirodė apie 100 jo kūrinių – pjesių, romanų, scenarijų, klasikos vertimų. Lietuviškai išleistos P. Handkės knygos „Kairiarankė moteris. Vartininkas bijo vienuolikos metrų baudinio“, „Tamsią naktį išėjau iš tylių namų“, „Trumpas laiškas, ilgas atsisveikinimas“.


Praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje austras dažnai buvo kritikuojamas už tai, kad ginkluotame konflikte Jugoslavijoje palaikė serbus savo kūrinyje „Žiemos kelionė prie Dunojaus, Savos, Moravos ir Drinos arba Teisingumas Serbijai“. Dėl to, kad, P. Handkės nuomone, popiežius atsiribojo nuo Balkanų konflikto, rašytojas pasitraukė iš Katalikų bažnyčios ir perėjo į stačiatikybę.


Nobelio premija bus įteikta Stokholmo filharmonijoje gruodžio 10-ąją, Alfredo Nobelio mirties dieną. Gėlėmis papuoštoje scenoje Švedijos monarchas įteiks laureatams aukso medalį su premijos steigėjo portretu ir diplomą.

Šįmet piniginę apdovanojimo dalį sudaro 9 milijonai kronų (apie 827 tūkstančius eurų).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis