Mata Hari – kurtizanė, tapusi žinomiausia šnipe visoje istorijoje. II dalis

Sūnų palaidojusi ir vienintelės likusios dukros globą praradusi, vyro niekinama, tačiau žiūrovų dievinama šokėja galiausiai pasirinko kurtizanės gyvenimą. Tačiau šis pragyvenimo būdas ir naujai užgimusi meilė Matą Hari paskatino įsivelti ir į politines Pirmojo Pasaulinio karo intrigas...

Skaitykite pirmąją dalį apie Matą Hari: Mata Hari: skyrybos su ištvirkusiu alkoholiku atvedė į kurtizanių pasaulį

Mylimojo nelaimė paskatino įsivelti į politines intrigas

Įpusėjus I Pasauliniam karui, keturiasdešimtmetė Mata Hari įsimylėjo perpus jaunesnį, dvidešimt vienerių rusų pareigūną Vladimirą de Masloff. Deja, praėjus 6 mėnesiams po jų pažinties, naujasis šokėjos ir kurtizanės mylimasis iš Prancūzijos buvo išsiųstas atgal į frontą, kur apako viena akimi ir jaudinosi dėl galimo visiško apakimo. Tačiau ši nelaimė netapo priežastimi nutraukti romaną, netgi dar labiau pakurstė įsimylėjimo židinį: Matos karjera scenoje jau buvo pasibaigusi, todėl moteris ieškojo kitų būdų, kaip prasimanyti daugiau pinigų tam, kad galėtų paremti nesėkmės ištiktą mylimąjį Vladimirą.

Mata Hari
Mata Hari
Vida Press

Taip prasidėjo naujoji šnipės Matos Hari istorija: sumaniusi kurtizane dirbti intensyviau, ji sutiko su pelningu armijos kapitono Džordžo Ladoux pasiūlymu ir ėmė šnipinėti Prancūzijai, perduodama įtakingų meilužių vokiečių atskleistą informaciją šalies žvalgybai.

Skaitomiausi savaitės straipsniai:
- Žuvų ir greipfrutų dieta palanki ne tik kūnui, bet ir odai
- Krienai - ir vaistas, ir maistas
- Eksperimentas: 5 dalyviai ryžosi kardinaliems grožio pokyčiams


Pirmasis Matos Hari bandymas šnipinėti Prancūzijai

Kapitono pasiūlytas atlygis paskatino Matą suplanuoti kelionę į Briuselį: ten šokėja turėjo susipažinti su Ferdinand von Bissing – vyriausiu gubernatoriumi vokiečių okupuotoje Belgijoje. Prieš pasiekiant kelionės tikslą, Mata Hari norėjo aplankyti Ispaniją, Britaniją ir Olandiją. Tačiau, moteriai pasiekus numatyto maršruto pusiaukelę, iškilo nesklandumų. Britanija Matai nebuvo tokia svetinga kaip ji galėjo tikėtis: palaikę moterį visai kitu žmogumi, kita šnipe, britų pareigūnai kurtizanę suėmė. Po apklausos, prancūzų kapitono Džordžo Ladoux dėka, moteris gavo leidimą vykti į Ispaniją. Tačiau šnipė Mata Hari negavo jokių nurodymų, todėl pasitarnauti Prancūzijos kapitonui mėgino užmegzdama romaną su vokiečių majoru Arnoldu Kalle.

Mata Hari
Mata Hari
Vida Press

Moteris tęsė šnipinėjimo planą manydama, jog išpešta informacija prancūzams bus labai svarbi, tačiau galiausiai grįžus į Prancūziją jai kurį laikąi nepavyko susitikti su šnipinėjimo organizatoriumi kapitonu Džordžu Ladoux. Po kurio laiko, pastarajam pagaliau sutikus pasikalbėti, paaiškėjo, jog Mata Hari pavojingas darbas, pastangos bei pateiktos paslaptys yra bevertės: kapitonas teigė, jog moteris turėsianti pasistengti kur kas labiau, jei norinti gauti sutartą pinigų sumą. Ir Mata Hari, vedama minties apie pagalbą mylimajam Vladimirui bei judviejų meilės lizdelį, buvo pasiryžusi suvilioti kur kas aukštesnio rango vokiečių pareigūną.

Romanas su vokiečiu atvedė į kalėjimą?

Deja, romanas su vokiečiu Arnoldu Kalle ne tik nepateisino prancūzų lūkesčių, bet, galiausiai, ir sukėlė įtarimą, jog kurtizanė vis dėlto šnipinėja vokiečių naudai, ir šios užduoties ėmėsi dar iki kapitonui Džordžui pasiūlant šnipės darbą. Nors teorija, kuri sako, jog Mata Hari iš tikrųjų buvo abiejų šalių šnipė, egzistuoja, tačiau dauguma moters istoriją nagrinėjusių tyrėjų vis dėlto mano, jog vokiečiai siuntė prancūzams užkoduotus pranešimus, kurie buvo kontržvalgybos suklaidinimui. Taip Prancūzijos vadai už vokiečius atliko „juodą“ darbą – ėmė įtarinėti savo pačių šnipus ir siekė šių išdavikų atsikratyti.

Mata Hari
Mata Hari
Vida Press

Tardoma prancūzų kontržvalgybos, Mata Hari neigė esanti dviguba agente. Deja, moteris vis viena buvo suimta ir slapta nuo visuomenės uždaryta į kalėjimą. Iš ten Matai nė nebuvo leista rašyti laiškų mylimam Vadimui. Kalėjimo sąlygos varė moterį iš proto: ten ji nė negalėjo reguliariai nusiprausti, pasikeisti drabužių ar bendrauti su kitais kaliniais, o iš vienutės ją išleisdavo tik 15 minučių per dieną.

Mata Hari
Mata Hari
Vida Press

Mirties bausmę šnipė pasitiko plačiai atmerktomis akimis

Nors 76–erių advokatas Edouardas Clunet buvo kalinę įsimylėjęs, ištraukti iš kalėjimo moters jam nepavyko: jis buvo tarptautinio verslo teisės, o ne šnipinėjimo bylų specialistas. Tai, jog teismas įpareigojo Matą Hari sumokėti teismo išlaidas – ne paskutinė bausmė. Moteris buvo pasmerkta mirties nuosprendžiui. Tuo metu Prancūzijoje mirties diena kaliniui nebuvo atskleidžiama, tad Mata Hari iki paskutiniosios valandos buvo laikoma nežinioje. Ir nors moteris buvo vedama sušaudyti, ši atsisakė užsirišti akis. O prieš prasidedant žiauriai egzekucijai kurtizanė 12-ai savo ginkluotų budelių pasiuntė oro bučinį ir... buvo nušauta.

Laikui bėgant, po mirties Mata Hari tapo tikra legenda: jos istorija buvo atkartojama scenose ir televizijos ekranuose, kur Mata vaizduojama kaip visų laikų geriausia šnipė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis