„Grieg trio” – iš Norvegijos atvykęs ansamblis, trokštantis užmegzti kontaktą su Lietuvos publika

Šį savaitgalį Lietuvos publikai koncertuos vienas garsiausių pasaulyje kamerinės muzikos ansamblių – fortepijoninis trio iš Norvegijos „Grieg Trio“. Prestižinių konkursų laureatai, koncertavę žinomiausiose pasaulio scenose, išskirtine programa nudžiugins XXII Pažaislio muzikos festivalio klausytojus.

Besiruošdamas koncertinei kelionei į Lietuvą „Grieg Trio” įkūrėjas, pianistas Vebjørn Anvik sutiko duoti išskirtinį interviu portalo „Moteris” skaitytojams.

Organizatorių nuotr.

- Jūsų kolektyvas susibūrė dar 1987-aisiais metais, jau tris dešimtmečius grojate kartu, kokia jūsų paslaptis?

Manau, mūsų pasalptis slypi atsidavime bei meilėje kamerinei muzikai ir fortepijoninio trio repertuarui. Tokios sudėties ansambliui parašyta tiek daug puikios muzikos, o styginių instrumentų ir fortepijono kombinacija suteikia itin platų spalvų ir išraiškos priemonių galimybių spektrą.

- Kaip pavyko išlaikyti tą pačią sudėtį ir per tiek metų nepasukti skirtingais keliais?

Groti koncertus kartu mums visada atrodė smagus ir įkvepiantis užsiėmimas. Taip pat ir asmeniniame gyvenime, nepaisant mūsų skirtumų, mums tikriausiai pavyko suburti puikią komandą.

- Kodėl „Grieg Trio”? Kokia pavadinimo atsiradimo istorija?

1988-aisiais metais Orlando festivalyje Olandijoje mes susipažinome su garsaus Amadeus kvarteto antruoju smuikininku Sigmund Nissel. Jis ir pasiūlė mūsų ansambliui pasivadinti „Grieg Trio”. Mes šio patarimo paklausėme ir niekada dėl to nesigailėjome. Edvardas Griegas – visame pasaulyje garsus norvegų kompozitorius, nors fortepijoniniam trio yra parašęs tik vieną kūrinį, gal dėl šios priežasties tokiu pavadinimu fortepijoninio trio tuo metu dar nebuvo ir jis puikiai tiko mūsų norvegiškam kamerinės muzikos ansambliui.

- Ar tai bus pirmasis Jūsų ansamblio apsilankymas Lietuvoje? Gal esate groję lietuvių kompozitorių kūrinius?

Anksčiau mums yra tekę groti Lietuvoje kiekvienam atskirai, tačiau kaip trio grosime čia pirmą kartą. Deja, mums dar neteko groti jokio lietuvių kompozitorių kūrinio, tačiau tikrai norėtume artimiau susipažinti su jūsų šalies muzikine kultūra. Turėjome planų bendradarbiauti dėl specialaus kūrinio užsakymo su estų kompozitorium Erkki-Sven Tüür.

-Pažaislio muzikos festivalis garsėja netradicinėmis koncertų erdvėmis. Kokiose įspūdingiausiose vietose Jūsų ansambiui yra tekę koncertuoti?

Mums teko laimė per trio gyvavimo metus groti keliose nuostabiose kamerinės muzikos salėse. Taip pat su džiaugsmu prisimenu istorines vietas su išskirtine akustika, tokias kaip garsioji „Wigmore Hall“ Londone, karališkoji Amsterdamo koncertų salė „Concertgebouw“, nuostabioji Bilbao filharmonija Ispanijoje.

-Kuo ketinate pradžiuginti Lietuvos publiką, kokią programą paruošėte koncertams Lietuvoje?

Pasirinkome programą, apimančią skirtingus muzikinius stilius – nuo klasikos iki XX amžiaus pradžios, kurią vainikuos romantinis kūrinys. Koncertuose skambės J. Haydno,D. Šostakovičiaus, E. Blocho bei A. Dvoráko kūriniai – tikimės, kad ši muzika sudomins platų klausytojų ratą.

-Per 30 metų trunkančią karjerą koncertavote žymiausiose scenose, aplankėte daugybę šalių, sutikote ne vieną pasaulinio garso atlikėją, kas paliko didžiausią įspūdį Jūsų koncertinėje veikloje?

Sunku išskirti vieną konkretų įvykį, palikusį didžiausią įspūdį. Mes turėjome galimybę sutikti daug išskirtinių žmonių – tiek tarp atikėjų, tiek mūsų klausytojų tarpe. Svarbiausia, kad mes turėjome galimybę pažinti ir suprasti, kaip auditorija reaguoja į muziką ir į interpretaciją. Nepaisant to, kokioje erdvėje vyksta koncertas, svarbu, ar užsimezga gyvas kontaktas ir bendravimas su publika – štai kas iš tiesų palieka didžiausius ir geriausius prisiminimus.

„Grieg Trio“ koncetrai vyks liepos 21 d. 19 val. Birštono kurhauze ir liepos 23 d. 17 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis