Kokteilio receptų yra įvairių, tačiau dažniausiai jis gaminamas iš apelsinų sulčių, kokosų vandens, druskos, magnio ar vyno akmens (cream of tartar). Tačiau ar iš tikrųjų tai veikia?
Kas yra antinksčių nuovargis ir kaip jis susijęs su kortizoliu?
Pirmiausia svarbu suprasti, kaip veikia antinksčiai. Jie yra virš inkstų ir gamina keletą hormonų, tarp jų – kortizolį, adrenaliną ir aldosteroną, aiškina vidaus ligų gydytoja Pooja Gidwani iš Los Andželo.
„Kortizolis dažnai vadinamas streso hormonu, tačiau jis atlieka daug daugiau funkcijų“, – sako gydytoja. – „Jis reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, uždegiminius procesus, kraujospūdį ir energijos lygį organizme.“
Socialinių tinklų vaizdo įrašuose teigiama, kad padidėjęs kortizolio kiekis gali lemti nuovargį ir „smegenų rūką“, vadinamą antinksčių nuovargiu. Tačiau gydytoja pabrėžia, kad kortizolį skirstyti į „aukštą“ ar „žemą“ nėra visai tikslu – šis hormonas yra gyvybiškai svarbus ir dažnai nepagrįstai demonizuojamas.
Kortizolio kiekis natūraliai yra didžiausias ryte, o dienai bėgant mažėja. Tad užuot bandžius jį mažinti, svarbiau yra palaikyti sveiką jo ritmą. Tai reiškia – gauti rytinę saulės šviesą, mankštintis ryte, gerti pakankamai skysčių, valgyti baltymingus pusryčius, laikytis pastovaus miego režimo ir valdyti stresą.
Be to, „antinksčių nuovargis“ nėra pripažinta medicininė diagnozė. Tai labiau apibūdinimas simptomų, tokių kaip išsekimas, rūkas galvoje ar perdegimas, kurie dažniausiai kyla dėl miego trūkumo, nuolatinio streso, per mažo maisto kiekio ar nestabilaus cukraus kiekio kraujyje.
Kita vertus, egzistuoja tikra liga – antinksčių nepakankamumas, kai antinksčiai negamina pakankamai kortizolio. Tai rimta būklė, kurią sukelia autoimuninės ligos (pvz., Addisono liga), hipofizės sutrikimai arba ilgalaikis steroidų vartojimas. Ši būklė negali būti išgydoma kokteiliais ar papildais.

Ar „kortizolio kokteilis“ iš tiesų turi naudos?
Jei jaučiatės išsekę, šis gėrimas gali trumpam pagerinti savijautą – dėl skysčių ir elektrolitų. „Apelsinų sultys ir kokosų vanduo suteikia vitamino C ir kalio, kurie padeda išlaikyti organizmo skysčių pusiausvyrą ir energijos lygį – tai gali būti naudinga patiriant stresą“, – aiškina specialistė.
Druska suteikia natrio, kuris būtinas skysčių pusiausvyrai ir nervų veiklai palaikyti. Tačiau tai tik laikinas efektas. Gėrimas gali pagerinti savijautą trumpuoju laikotarpiu, tačiau jis nesprendžia tikrųjų priežasčių, pabrėžia gydytoja Gidwani.
Nors pats kokteilis yra saugus daugeliui žmonių, atsargūs turėtų būti alergiški asmenys, sergantieji inkstų ligomis, turintys aukštą kraujospūdį, širdies nepakankamumą ar vartojantys diuretikus – dėl kalio ir natrio kiekio. Be to, žmonėms su širdies ar inkstų problemomis reikėtų itin atsargiai vartoti vyno akmenį, nes dideliais kiekiais jis gali būti pavojingas.