7 galimo priežastys, kodėl miegodami prakaituojate

Tikriausiai dauguma sutiks, kad prakaituoti naktį ir pabusti šlapiam nuo prakaito tikrai nėra pats maloniausias dalykas. Prakaitavimas naktį dažniausiai yra įprasta mūsų kūno reakcija į kūno temperatūros mažinimą, jei ji viršija vadinamąją termoneutralią zoną, iš esmės mūsų kūno komforto zoną.

Jei prakaituojate tik retkarčiais, tuomet tai neturėtų kelti susirūpinimo ir tikriausiai galite tai išspręsti paprastai koreguodami miego aplinką ar elgesį. Tačiau jei vis dažniau pabundate šlapi, o jūsų skalbinių dėžė niekuomet neištuštėja nuo šlapių pižamų ir antklodžių, galbūt vertėtų paieškoti priežasčių, kodėl prakaituojate ir kaip tai išspęsti.


Pateikiame 7 galimas priežastis, kodėl prakaituojate naktį:

 

Šiluma ir drėgmė. Viskas logiška – jei jūsų miegamajame per karšta, jūs prakaituojate. Kad tai išspręstumėte, nuolat stebėkite temperatūrą ir drėgmės lygį miegamajame. Optimaliausia temperatūra miegojimui – apie 18 laipsnių. Jei temperatūra aukštesnė, atidarykite langą arba naudokite ventiliatorių ar kondicionierių, kad atvėsintumėte orą.

 

Patalynės ir miego drabužių audiniai. Labai svarbu, kuo apsivilkę ir su kokia patalyne miegate. Rinkitės kvėpuojančius ir drėgmę sugeriančius audinius, o tai reiškia, kad reikėtų vengti tokių audinių, kaip nailonas, poliesteris ir pan. Linas, bambuko viskozė ir panašios medžiagos kuo puikiausiai tiks.


Alkoholis prieš miegą. Alkoholis ne tik gali pažadinti jus naktį, bet ir priversti daugiau nei įprastai prakaituoti. Alkoholis padidina širdies susitraukimų dažnį ir atpalaiduoja kvėpavimo takus, todėl tampa sunkiau kvėpuoti, o dėl to gali padidėti kūno temperatūra ir jūs imsite prakaituoti. Pabandykite prieš miegą išgerti ne alkoholio, o kokio kito raminančio gėrimo, pvz., arbatos, pieno su ciberžole ar vyšnių sulčių, ir pažiūrėkite, ar tai padeda.


Stresas ir nerimas. Kai jaučiate didelį stresą, jūsų smegenys reaguoja, sukeldamos fiziologinius kūno pokyčius, padidindamos širdies susitraukimų dažnį ir išskirdamos hormonus. Šios reakcijos gali sukelti padidėjusį prakaitavimą. Apskritai su stresu susijęs prakaitavimas gali pasireikšti naktį ir dieną, daugelis žmonių tai gali pastebėti prieš darbo pokalbį ar svarbų pristatymą darbe. Prieš miegą turėtumėte pabandyti nusiraminti, užsiimti nervinę sistemą raminančiomis praktikomis ir pan.


Vaistų šalutinis poveikis. Kai kurie vaistai gali sukelti padidėjusį prakaitavimą. Tai ypač gali nutikti su tokiais vaistais kaip antidepresantai ar diabeto gydymas. Negana to, kai kurie skausmą malšinantys vaistai ir papildai (pvz., kalcis, niacinas ir pan.) taip pat gali sukelti padidėjusį prakaitavimą. Jei manote, kad naktinis prakaitavimas susijęs būtent su jūsų vartojamais vaistais, tuomet pasitarkite su savo gydytoju – galbūt yra alternatyvų, kurios nepaskatins prakaitavimo.


Hormoniniai svyravimai. Hormoniniai pokyčiai gali būti reikšminga naktinio prakaitavimo priežastis. Jei išgyvenate menopauzę ar net dėl hormoninių pokyčių menstruacinio ciklo metu, gali padidėti prakaitavimas. Karščio pylimas, dar vadinamas karščio bangomis, yra dažnas menopauzės simptomas, kurį sukelia hormonų lygio pasikeitimas. Kad atsivėsintumėte, pabandykite atidengti galūnes, pvz., pėdas ir kaklą, arba ant galvos užsidėkite vėsią drėgną šluostę.


Medicininė būklė. Jei atrodo, kad nė vienas iš aukščiau išvardytų dalykų nesukelia naktinio prakaitavimo, apsvarstykite savo ligos istoriją arba aptarkite problemą su gydytoju, nes dėl tam tikrų medicininių būklių galite prakaituoti miego metu dažniau nei įprastai. Pavyzdžiui, viena iš galimų priežasčių, nors ir labai reta, yra prakaitavimo sutrikimas, vadinamas hiperhidroze, dėl kurio jūsų kūnas dėl nežinomų priežasčių gamina per daug prakaito. Nors tai ir nėra rimta būklė, tačiau gali labai varginti. Kitos medicininės sąlygos, galinčios sukelti prakaitavimą, yra hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje), hormoniniai sutrikimai, pvz., hipertiroidizmas (padidėjęs skydliaukės aktyvumas), bakterinės infekcijos, gastroezofaginio refliukso liga, autoimuniniai sutrikimai, tokie kaip reumatoidinis artritas, neurologinės būklės ir kai kurios vėžio formos.


Naktinis prakaitavimas taip pat yra dažnas obstrukcinės miego apnėjos, miego sutrikimo, dėl kurio kvėpavimo takai atsipalaiduoja ir kvėpavimas akimirksniu sustoja, simptomas. Jei pabudote dusdami arba akimirką nustojote kvėpuoti, labai svarbu kreiptis į gydytoją.


Nors prakaitavimas miegant paprastai yra normalus reiškinys, turite keletą variantų, kaip pakoreguoti miego aplinką, kad išliktumėte sausas ir ramiai miegotumėte visą naktį. Tačiau jei pabusti išmirkus prakaitui tampa įprastas dalykas, net ir susireguliavus kambario temperatūrą ir naktinius drabužius, nedvejodami kreipkitės į gydytoją, ypač jei pastebėjote ir kitų sveikatos pokyčių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis