Kauno klinikų technologo sukurti išmanieji marškinėliai reaguoja į širdies veiklos sutrikimus

Prieš penkerius metus Kauno klinikų Aprūpinimo ir socialinių paslaugų tarnybos skalbyklos technologui dr. Gediminui Mikulėnui gimusi idėja, kaip būtų galima užkirsti kelią gyvybei pavojingiems širdies sutrikimams, atnešė pergalę, – šiemet jis pelnė „Lietuvos garbės“ apdovanojimą „Metų išradimas“. Vyras neslepia, kad jaučiasi puikiai, o sveikinimai plūsta ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio valstybių.

Pats dr. G. Mikulėnas išgyveno tris infarktus, tai ir paskatino jį domėtis, kas galėtų pacientams padėti laiku reaguoti į savo sveikatos būklę ir kreiptis į gydymo įstaigą.


„Pirmą kartą nesupratau, kad man – infarktas, o į gydytojus kreipiausi tik tada, kai jaučiausi jau visiškai prastai, – atvirauja vyras. – Sunku suprasti, ar jau reikia kreiptis pagalbos, nes širdies skausmas bei rankų tirpimas gali pranešti ir apie kitą ligą. Kol žmogus dvejoja, laikas, per kurį būtų galima jį išgelbėti, senka.“


Norėdamas padėti kitiems atpažinti pirmuosius infarkto simptomus, Gediminas sugalvojo marškinėlius, kuriuose įmontuotas kardiografas. Prietaisas ištisą parą fiksuoja informaciją apie paciento širdies veiklą ir elektrokardiografijos duomenis, kurie siunčiami į gydytojo kardiologo kompiuterį. Gydytojas nuotoliniu būdu mato šią informaciją ir pastebėjęs pakitimus, gali pacientą laiku paraginti kuo greičiau vykti į ligoninę.


Kauno klinikų Reabilitacijos klinikos vadovo, gydytojo kardiologo prof. Raimondo Kubiliaus manymu, tokie marškinėliai – paprastas, patogus būdas, leidžiantis nuolat stebėti ir vertinti pacientų širdies būklę.


„Dalis pacientų gali nejausti ūminio prieširdžių virpėjimo. Kartais šie sutrikimai būna trumpalaikiai ir savaime praeinantys, o tai sunkina gydytojų kardiologų darbą nustatant teisingą diagnozę. Nediagnozuotas ir tinkamai negydomas ūminis prieširdžių virpėjimas ne tik blogina pacientų savijautą bei fizinę būklę, bet lemia ir insulto ar infarkto išsivystymą. Neabejoju, kad išmanieji marškinėliai galėtų būti medicininis proveržis ir įrankis, leidžiantis nuotoliniu būdu įvertinti ir sukaupti duomenis apie paciento širdies ritmą. Tai padėtų lengviau diagnozuoti įvairius širdies ritmo sutrikimus“, – sako profesorius.


Dr. G. Mikulėnas neslepia, jog kuriant išmaniuosius marškinėlius, reikėjo suderinti keletą skirtingų sričių. „Dvejus metus internete rinkau informaciją apie naujausius išradimus, galinčius fiksuoti širdies darbą. Kadangi esu baigęs taikomosios matematikos studijas, reikėjo tik prisiminti, kaip apdorojami įvairūs signalai. Vėliau reikėjo parinkti tinkamą tekstilę, o aš kelerius metus buvau Lietuvos aprangos ir tekstilės asociacijos narys, todėl pravertė ir ten įgyta patirtis“, – pasakojo jis, tikėdamas, kad marškinėliai, fiksuojantys pacientų širdies darbą, leis sutaupyti laiko tiek gydytojams, tiek pacientams.


Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų pranešime pažymima, jog šiuo metu marškinėliai jau visiškai sukurti, o Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyba patvirtino, kad į juos įmontuoti įrenginiai yra saugūs ir tinkami naudoti.


„Nors išmanieji marškinėliai dar laukia išsamaus vertinimo, ar yra tinkami stebėti pacientų širdies veiklą, džiaugčiausi, jei ateityje jie prisidėtų prie pacientų sveikatos išsaugojimo ir realiu laiku suteiktų svarbią informaciją gydytojams. O sulaukus įvertinimo, ar šie marškinėliai gali būti naudojami sekant pacientų širdies veiklą, beliks išradimą užregistruoti kaip medicininį įrenginį“, – sako dr. G. Mikulėnas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis