Koronavirusui suvaldyti būtinos visų mūsų pastangos

Paradoksas, jog, Lietuvai sėkmingai įveikus pirmąjį COVID-19 epidemijos etapą, visuomenėje staiga atsirado dvejojančių šio viruso egzistavimu, skleidžiančių sąmokslo teorijas ir netgi rengiančių mitingus prieš neva jų teisių suvaržymą. Specialistams kelia nuostabą ir susirūpinimą, kad vis dar reikia kalbėti apie tai, kodėl svarbu dėvėti kaukes, laikytis saugaus atstumo, plauti rankas siekiant užkirsti kelią koronavirusui plisti.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė (55 m.) su savo komanda buvo pirmose kovos prieš koronavirusą gretose, dirbo Vilniaus oro uoste, vyko į viruso židinius ligoninėse, slaugos namuose ir darbo valandų neskaičiavo.



R. Lingienė
R. Lingienė
ELTA / D. Labučio nuotr.



Gerbiamoji Rolanda, kaip tuo metu Jums pavyko neužsikrėsti COVID-19?


Griežtas protokolo laikymasis ir jokių interpretacijų. Viena kolegė buvo apsirgusi. Pradžioje trūko žinių ir patirties, ji dirbo oro uoste ir klastingas virusas rado landą. Griežtai laikantis visų taisyklių, įmanoma apsisaugoti nuo viruso. Pažiūrėkite, kaip dirba medikai infekciniuose skyriuose. Dauguma apsisaugo, bet menkiausia klaidelė lemia, kad gydytojus, medicinos personalo darbuotojus virusas pasičiumpa. Blogesnė ar geresnė situacija, bet reikia nuolat išlaikyti budrumą, tiesiog nežinai, kada klaidelė gali būti lemtinga.


Karantinui pasibaigus kai kurie žmonės atsipalaidavo ir netgi ėmė piktintis dėl to, kad reikia dėvėti kaukes, laikytis kitų saugos reikalavimų. Sklando nuomonė, kad kaukės nuo viruso neapsaugo. Kaip yra iš tiesų?


Šimtu procentų kaukės tikrai neapsaugo, svarbus visų saugumo priemonių kompleksas. Jeigu kaukę užsidėsi nešvariomis rankomis arba ją dėvėdamas krapštysi akis, burną, nosį, kaukė tikrai neapsaugos. Reikia laikytis čiaudėjimo etiketo, saugaus atstumo, plauti rankas, dėvėti tinkamas kaukes. Kaukė sudaro fizinį barjerą: įkvepiant oro neleidžia patekti kito žmogaus oro lašeliniu būdu paskleisto viruso lašeliams, o iškvepiant orą neleidžia pasklisti mūsų oro lašeliams. Kaukės patikimumą lemia tai, kiek laiko ir kaip jas dėvime, ar jos yra chirurginės, ar pačių siūtos, jei siuvomės – ar iš tinkamo audinio. Chirurginės kaukės, dėvimos teisingai (kai dengia nosį, burną ir smakrą) keturias valandas, nuo viruso apsaugo 90–95 proc. Kalbant apie medžiagines kaukes, svarbu tai, iš kokio ir kelių sluoksnių audinio jos yra pasiūtos.


Sakote, svarbu tinkamos chirurginės kaukės. Ar vaistinėse galima įsigyti ir netinkamų? Ir ar kinų gamybos medicininės kaukės, kurias parduoda vaistinėse, yra tinkamos dėvėti?


Reikia žiūrėti, ką perkame, mokėti išsirinkti kaukę. Sertifikuotų vienkartinių medicininių kaukių dėžutės yra pažymėtos CE žymeniu, tokios atitinka aukštus Europos Sąjungos numatytus saugos reikalavimus. Taip pat ant dėžutės rašomas bakterijų filtravimo efektyvumas (95 proc.), naudojimo taisyklės. Ir kinai pagamina kokybiškų kaukių, atitinkančių ES reikalavimus, bet jei kaukes perkate internetu, galite gauti neaiškios kokybės produktą. Manau, prekybos centrai ir vaistinės neperka nesertifikuotų kaukių.


Kaip yra dėl respiratorių? Kai kurie gydytojai teigia, kad respiratorius neapsaugo aplinkinių, nes jį dėvintis asmuo išpūsdamas orą pasidalina savo oro lašeliais.


Respiratoriai yra dviejų tipų: su vožtuvais ir be vožtuvų. Ar su vožtuvais, ar be jų, respiratorius apsaugo jį dėvintįjį. Respiratorius su vožtuvu įkvepiamą orą filtruoja, o iškvepiamo – ne. Žmogui lengviau kvėpuoti, bet į aplinką jis iškvepia nefiltruotą orą.



Shutterstock nuotr.



Saugios medžiaginės kaukės turėtų būti pasiūtos iš tvirto mažiausiai aštuonių sluoksnių audinio, bet paprastai matome plonas, į trikotažą panašaus audinio kaukes. Jas siuva ir pardavinėja visi, kas tik netingi, kreipiamas dėmesys į kaukės spalvą, audinio raštą, o virusų filtravimo efektyvumas neretai lieka nežinomas.


Medžiaginės kaukės paprastai siuvamos iš dviejų sluoksnių. Išorinis sluoksnis skirtas filtruoti, apsaugoti nuo išorės dalelių, o vidinis – drėgmei sugerti. Kai kaukė sudrėksta, ji praranda apsaugines savybes. Medžiagines kaukes reikia kasdien skalbti muilu. Išplauta, švari medžiaginė kaukė apsaugo 50 proc. Patarčiau rinktis medžiagines kaukes su vidiniu įdėklu, kurį galima išimti jam sudrėkus ir pakeisti į sausą. Išeidami iš namų turėtume pasiimti kelias kaukes, įsidėti jas į švarų maišelį ir, sudrėkus tai, kurią dėvime, pasikeisti. Bet kokia švari kaukė yra geriau nei jokios.


Koks audinys yra tinkamas kaukėms siūti? Gal yra specialių audinių, kurie patikimai filtruoja bakterijas bei virusus?


Taip, tokių audinių yra. Renkantis audinį, iš kurio bus siuvamos kaukės, vertėtų atkreipti dėmesį į medžiagos tankį. Kuo jis didesnis, tuo apsauginės savybės bus geresnės. Geriausiai rinktis neaustines medžiagas. Vidinis sluoksnis, kuris liečiasi su veidu, turėtų būti pagamintas iš hidrofilinės medžiagos, pavyzdžiui, medvilnės, nes tokia medžiaga absorbuotų iš kvėpavimo takų į išorę patenkančius lašelius. Geriausia, kad vidinis kaukės sluoksnis būtų šviesios spalvos, tada lengva pamatyti, kada ji susipurvinusi ar sudrėkusi. Vidurinis sluoksnis tarnauja kaip filtras, todėl turi būti pagamintas iš hidrofobinės medžiagos. Geriausiai tam tinka polipropilenas. Išorinis sluoksnis turėtų būtų pagamintas iš hidrofobinės medžiagos. Jis apsaugo kitus sluoksnius bei veidą nuo išorinių lašelių ir drėgmės. Idealiausiai tinka sintetinės medžiagos (pavyzdžiui, poliesteris). Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kaukė nebūtų pagaminta iš elastingos medžiagos, nes toks audinys išsiplečia, atsiranda tarpelių ir sumažėja filtravimo efektyvumas. Taip pat rekomenduojama rinktis medžiagą, kuri atlaikytų didelį karštį ir skalbimą, nes kaukes privaloma nuolat skalbti ir išlyginti karštu lygintuvu. Medžiaga turėtų būti atspari 60 laipsnių temperatūrai.


Parduotuvėse, televizijos reportažuose iš gatvių matome, kad nemažai žmonių kaukes dėvi neteisingai: užsitraukę tik ant burnų, o nosys – atviros.


Epidemiologinė logika sako, kad tokiu atveju, kai kaukė dėvima nusmaukta po nosimi, per kurią įkvepiama daugiausia virusų, kai čiupinėjama nešvariomis rankomis, nusiimama, įkišama į kišenę ir paskui vėl užsidedama, žmogaus neapsaugo. Kaukės turi būti dėvimos ne dėl to, kad taip nurodyta, o kad apsisaugotume patys ir apsaugotume kitus.


Vis dar reikia priminti, kaip utilizuoti dėvėtas vienkartines medicinines kaukes.


Jas reikia įdėti į du maišelius, šiuos surišti, kad kaukės neiškristų. Jokiu būdu nevalia tokių kaukių išmesti bet kur, nes taip gali atsirasti užkrato šaltinis – ne tik COVID-19, bet ir tuberkuliozės ar kitų ligų. Negalima dėvėtų kaukių mesti į bendras šiukšlių dėžės kartu su kitomis atliekomis. Kai kuriose darbovietėse yra specialios dėžės, skirtos vienkartinėms panaudotoms kaukėms.


Ką pasakytumėte skeptikams, sąmokslo teorijų kūrėjams, nenorintiems laikytis taisyklių ir tauškiantis, esą koronaviruso apskritai nėra?


Stebime visuomenės nuotaikas šiuos pastaruosius jau beveik septynis mėnesius. Epidemijos pradžioje buvo malonu stebėti žmonių nusiteikimą ir pastangas įveikti virusą, tačiau toks ilgas laikas parodė, kad nuolat būti tokioje būdravimo būsenoje yra sudėtinga visiems. Žmonėms norisi atsipalaiduoti ir galbūt tada jiems pradeda imponuoti tokie netikri pranašai, kurie, neturėdami nei medicininio išsilavinimo, nei jokio supratimo apie Lietuvos situaciją, skleidžia melagienas. Tokiems dezinformacijos skleidėjams palinkėčiau daugiau empatijos. Lietuvos žiniasklaida nerodė vaizdų iš sunkiausiai sergančių žmonių palatų, ir galbūt skeptikų tai asmeniškai nepalietė, tad jie jaučia turį teisę skleisti nepagrįstą kritiką, menkinti milžiniškas specialistų ir visuomenės pastangas suvaldyti situaciją. Siūlau patikėti mokslu, medicina ir žmonėmis, kurie kiekvieną dieną bando suvaldyti šio viruso plitimą, o ne kažkokiais niekuo nepatvirtintais gandais.


Nueini į parduotuvę, esančią šalia mokyklos. Penki jaunuoliai surėmę galvas prie lentynos renkasi užkandžius. Visi – be kaukių. Klausi, kodėl jų nedėvi, o vaikinai pradeda juoktis. Parduotuvės darbuotoja sako, kad ji nėra įpareigota drausminti pirkėjų. Stebiu, ar juos aptarnaus. Sustoję į eilę prie kasos, moksleiviai iš kišenių išsitraukia ir užsideda kaukes. O juk be kaukių į parduotuvę turėtų neįleisti...


Taip, turėtų neįleisti, bet gal vaikinai įeidami kaukes dėvėjo? Man neteko matyti pirkėjų be kaukių – tikrai mačiau, kad tokių apsaugos darbuotojai neįleidžia. Kartais žmogiškas užmaršumas, o ne piktybiškas nusiteikimas lemia, kad į parduotuvę įeiname kaukės nepasiėmę.


Apklausa

Ką manote apie kaukių dėvėjimo skeptikus?


V. Pauliukaitis
V. Pauliukaitis
Iš redakcijos archyvo (A. Gintalaitės nuotr.)


Vytenis Pauliukaitis: „Į tuos skeptikus žvelgiu su nuostaba, jie man kelia juoką. Kiekvieną dieną užsikrėtusių koronavirusu žmonių skaičius auga. Latviai taisyklių laikytis sugeba ir diskusijų dėl to, reikia ar nereikia dėvėti kaukę, nekelia, todėl ir virusas ne taip sparčiai, kaip pas mus, plinta. Mes nei atstumų laikomės, nei rankas plauname, o kaukes pasikabiname ant smakro ar ausies. Pavasarį, iki prasidedant karantinui, dirbau su studentais, per karantiną perėjome prie nuotolinių studijų. Šį rudenį nusprendžiau baigti dėstytojo darbą. Akademinis jaunimas yra atsakingas, bet juk nežinome, gal mes tą virusą jau nešiojamės? Permąsčiau savo dėstomo dalyko programą ir manau, kad režisieriaus darbo sėdint už stalo neišmokstama. Reikia dirbti studijoje akis į akį. Kitas dalykas – mūsų transporto sistema nesutvarkyta, autobusai neretai perpildyti, žmonės kvėpuoja vienas kitam vos ne į burną. Reikia būti budriems, užsidėti kaukę. Esame atsipalaidavę, nes mes labai gerai gyvenome. Dalyvauju projekte „Prisijungusi Lietuva“, susitinku su vyresnio amžiaus žmonėmis – privalome dėvėti kaukes. Ar prekybos centruose žmonės laikosi saugaus atstumo? Mums trūksta socialinio sąmoningumo. Gaila: viruso plitimo banga buvo atslūgusi, o vos tik leista pramogauti, vėl grįžome prie pirminės padėties. Galime filosofuoti, kiek norime, bet tai viską parodo. Žiūrėkime, kas darosi pasaulyje...“



D. Filmanavičiūtė
D. Filmanavičiūtė
Iš redakcijos archyvo (R. Mickevičiūtės nuotr.)



Dovilė Filmanavičiūtė: „Didelės galimybės šiandien gauti informacijos apie bet ką yra puiku, bet mane neramina nykstantis kritinis žmonių mąstymas ir augantis pasitikėjimas šaltiniais, kurių autoriai ne tik neturi jokių medicininių, mokslinių kompetencijų, bet ir piktybiškai skleidžia melagienas. Labai ydingas ir blogas būdas per pandemiją gyventi pasiduodant melagienų įtakai. Jeigu gydytojai, mokslininkai, sveikatos apsaugos specialistai, kuriais privalome pasitikėti, norėdami jaustis saugesni ir suvaldyti visame pasaulyje išplitusį virusą, sako, kad kaukes dėvėti būtina, tai mes nežinia kodėl sugalvojame: U. Kiguolis pasakys, kad gali būti kitaip. Man be galo liūdna, kad ir kaukės, ir skiepai tampa diskusijų objektais. Sveikatos apsaugos ministras gali patikti ar nepatikti, bet reikia pasitikėti specialistais, dedančiais visas pastangas, kad virusas būtų suvaldytas. Jeigu visame pasaulyje yra tokia siaubinga mirčių nuo COVID-19 infekcijos statistika, užsikrėtusiųjų skaičius didėja, tai gal mes jau galime susikaupti ir pakentėti kaukes užsidėję? Savo aplinkoje matau, kad žmonės vienkartinę kaukę tingi pasikeisti, valandų valandas vaikščioja su ta pačia, nors ji jau visa sudrėkusi ir nuo viruso nebeapsaugo. Ar sunku laikytis atstumo, užsimauti vienkartines pirštines, plautis ar dezinfekuoti rankas? Tikrai ne. Viešėdama Palangoje užsukau į kepyklėlę. Pirkėjai įeina be kaukių, pardavėjos paraginti išsitraukia jas iš kišenių ir dar burnoja: „Oi, čia mus valdžiažmogiai verčia dėtis kaukes, kodėl mes turime tai daryti...“ Norisi pasakyti: „Visų pirma, kaukės būtinos dėl jūsų pačių ir dėl mūsų saugumo.“ Arba žvaigždukų vakarėliai... Visi lenda prie fotosienelės... Gal jūs jau nebelįskite, nebesiekite tos vyno taurės, nebesibūriuokte ten, kur galima pasigauti virusą. Jei laikysimės atstumo prie kasų parduotuvėse, blogiau nebus. Susikurta nuomonė, kad kažkas prieš mus susimokė, yra kvaila. Mes dar čia visai neblogai laikomės. Įdomu, kaip tokie skeptikai kalbėtų, jei situacija būtų tokia, kokia yra Italijoje, kur seneliai, tėvai vieniši miršta ligoninėse, nes artimieji net atsisveikinti negali. Puikiai žinome, kas dedasi Pietų Europoje. Jeigu visi susitarėme, kad kaukės yra reikalingos, tai diskusijos šia tema yra tuščios. Reikia pasitikėti specialistais, o ne sąmokslo teorijų kūrėjais feisbuke.“



B. Vanagas
B. Vanagas
M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.



Benediktas Vanagas: „Suprantu žmonių psichologiją. Nė vienas nemėgsta draudimų, tad ilgainiui dalis žmonių pradeda protestuoti. Protesto formos – įvairios. Žiūrint pragmatiškai kaukė tikrai gali iš dalies padėti apsisaugoti nuo viruso. Žinoma, tai nėra absoliuti apsauga, tačiau naudojant priemones kompleksiškai, plaunantis rankas, laikantis atstumo, taisyklingai dėvint kaukę tikrai galima išvengti daugelio virusinių susirgimų.“



R. Tapinienė
R. Tapinienė
Iš redakcijos archyvo (R. Mickevičiūtės nuotr.)



Rasa Tapinienė: „Visuomenė turi laikytis taisyklių. Jeigu medikai ir mokslininkai yra pripažinę, kad teisingai dėvimos kaukės apsaugo nuo viruso, tai demonstratyvus taisyklių laužymas, nepagarbos kitiems demonstravimas rodo, kad žmonės nejaučia atsakomybės prieš save ir kitus. Mes šeimoje – studentė dukra ir moksleivis sūnus – pasirinkome dėvėti daugkartines kaukes, jas tinkamai prižiūrime, kasdien skalbiame ir lyginame karštu lygintuvu. Mums niekada nekilo abejonių dėl to, kad kaukes dėvėti būtina.“


Rolanda Lingienė: „Žmonėms norisi atsipalaiduoti ir galbūt tada jiems pradeda imponuoti tokie netikri pranašai, kurie, neturėdami nei medicininio išsilavinimo, nei jokio supratimo apie Lietuvos situaciją, skleidžia melagienas. Tokiems dezinformacijos skleidėjams palinkėčiau daugiau empatijos.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis