Pakalbėkime apie skausmingas mėnesines, jų simptomus ir pagalbos sau būdus. Atskleisime ir vieną naujovę, kuri itin pravers, kai prireiks greito skausmo numalšinimo.
Skausmingos mėnesinės, menstruacijų skausmas, dismenorėja – tai terminai, reiškiantys tuos pačius spazminius skausmus pilvo apačioje, varginančius cikliškai. Skausmas gali būti įvairaus pobūdžio:
· nuo labai aštraus, spazmuojančio, netgi panašaus į skausmingus mėšlungius ir apribojančio darbingumą, tačiau galinčio tai pasireikšti, tai dingti;
· iki nuolat patiriamo, ne tokio sunkaus ir buko skausmo, tačiau sukeliančio daug nepatogumų ir netgi varginančių minčių.
Statistika rodo, kad skausmingas mėnesines reguliariai patiria bent pusė moterų, tačiau kai kur užsimenama, kad 9 moterys iš dešimties menstruacinius skausmus patiria bent kartais. Manoma, kad už skausmingas mėnesines atsakingi gimdoje gaminami prostaglandinai, sukeliantys jos spazmus/ susitraukimus. Pastebėta, kad daugiau prostaglandinų gaminama skausmingų mėnesinių varginamų moterų organizmuose.

Skausmingų mėnesinių metu jaučiami spazminiai skausmai apatinėje pilvo dalyje, dubens srityje. Šis skausmas gali apimti juosmenį, plisti į nugarą, netgi kojas. Menstruacijų skausmai gali būti ir beveik nepastebimi – jei jie trunka trumpai ir yra panašūs tik į maudimą, daugumai moterų tai netrukdo ir netgi „praneša“ apie artėjančias ar ką tik prasidėjusias menstruacijas. Vis dėlto jei spazminiai skausmai labai stiprūs, jie gali rimtai trukdyti moters planams. Paauglėms ar jaunoms moterims jie kelia sunkumų lankant mokyklą, universitetą, siekiant sporto rezultatų, gyvenant socialinį gyvenimą. Vyresnėms moterims gali būti sunku eiti į darbą, rūpintis šeima ir savimi (būtent dėl laiko stokos sau į skausmus dažnai numojama ranka, nors tai gali būti ir tam tikrų patologijų ženklas).
Mėnesinių skausmas pradeda kamuoti likus kelioms paroms iki menstruacijų arba iš karto su jų pradžia. Įprasta, kad skausmas pradeda silpnėti tuomet, kai silpnėja ir kraujavimo intensyvumas. Dismenorėjai būdingas ne tik pilvo apačios ar dubens srities skausmas, bet ir kiti itin varginantys simptomai – pykinimas, kartais lydimas vėmimo, viduriavimas, stiprus galvos skausmas, silpnumas ir bendras negalavimas. Kai kurios moterys tomis dienomis tenori gulėti lovoje ir užsidaryti nuo viso pasaulio.
Gydytojai teigia, kad pirminė dismenorėja būdingesnė jaunoms, negimdžiusioms moterims, o antrinė dismenorėja dažniau nustatoma vyresniame amžiuje (nors nebūtinai, nes endometriozė dažnai diagnozuojama ir žymiai anksčiau). Pirmine dismenorėja vadinami mėnesinių skausmai, pasireiškiantys be jokios organinės patologijos, tai reiškia, kad nestebima nei gimdos, nei kitų dubens organų pakitimų. Antrinei dismenorėjai jau būdingi tam tikri susirgimai ir pats skausmas jau yra tam tikrų ligų ar pakitimų simptomas, pavyzdžiui, gimdoje vystosi uždegimas, progresuoja endometriozė, randasi tam tikri piktybiniai procesai, skausmai kyla dėl po operacijų likusių randų ir panašiai. Dėl to verta visuomet stebėti savo organizmą, ypač jei netikėti skausmai atsirado ne mėnesinių metu, pasireiškia neciklinis kraujavimas arba visą gyvenimą buvusios neskausmingos mėnesinės tapo itin skausmingomis.
Skausmingų mėnesinių gydymas remiasi NVNU vartojimu (tai pirmaeilis gydymas), sudėtinių kontraceptikų paskyrimu, kartais prireikia ir operacijos. Pastebėta, kad mėnesinių skausmus slopina kai kurie vitaminai, magnis. Teigiama, kad nemalonius pojūčius gali sumažint ir fizinė mankšta, masažas, šiluma. Labai svarbu lengvai ir subalansuotai maitintis, atsisakyti žalingų įpročių ir vengti streso.
Lietuvoje jau galima rasti patogią naujovę – Dolmen geriamąjį tirpalą paketėliuose, kurį itin paprasta nešiotis visur su savimi ir itin patogu vartoti, nes nereikia užgerti vandeniu. Dolmen yra vaistas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei, o ši vaistų grupė, kaip ir minėta prieš tai, įvardijama kaip pirmaeilis skausmingų mėnesinių gydymas. Dolmen vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Dolmen skirtas suaugusiems pacientams, o dėl jo vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ir vaistininku.
Užsakymo nr.: PT_64715