Tyrimas: dabartinė koronaviruso atmaina yra labiau užkrečiama nei ankstesnė

Šiuo metu pasaulyje dominuojanti koronaviruso genetinė atmaina yra geriau prisitaikiusi užkrėsti žmones nei ta, kuri pasirodė Kinijoje praeitų metų pabaigoje, rodo naujas prestižiniame moksliniame žurnale „Cell“ pasirodęs straipsnis.

Laboratorija atliktas tyrimas parodė, kad dabartinė koronaviruso atmaina lengviau perduodama žmogaus žmogui, palyginti su ankstesne atmaina. Tiesa, šie rezultatai neleidžia daryti nenuginčijamų išvadų.


„Manau, kad šie duomenys rodo, kad yra viruso mutacija, kuri leidžia virusui lengviau daugintis ir veiksmingiau užkrėsti žmones. Nežinome, ar užsikrėtęs šia atmaina žmogus serga sunkiau, ar ne. Kol kas atrodo, kad virusas lengviau dauginasi ir gali būti labiau užkrečiamas, tačiau tai dar reikia patvirtinti kitais tyrimais“, – žurnale „Journal of American Medical Association“ tyrimą komentavo JAV infekcinių ligų ekspertas Anthony'is Fauci.


Los Alamo nacionalinės laboratorijos Naujojoje Meksikoje, Djuko universiteto Šiaurės Karolinoje ir Šefildo universiteto Jungtinėje Karalystėje (JK) mokslininkai analizavo koronaviruso genomo mėginius, skelbiamus tarptautinėje genomų sekų dalijimosi duomenų bazėje GISAID.


Mokslininkai atrado, kad dabartinė koronaviruso atmaina, pavadinta D614G, gamina veiksmingesnius baltymus, kuriais pasinaudodamas virusas įsiskverbia į žmonių ląsteles.


Pradinį mokslinio straipsnio variantą mokslininkai paskelbė jau balandį, tačiau jis buvo kritikuojamas dėl to, kad tyrėjai neįrodė, jog dėl padidėjusio užkrečiamumo kalta mutacija. Užkrečiamumas esą galėjo padidėti dėl kitų aplinkybių.

Taigi mokslininkų komanda atliko daugiau tyrimų. Jie ištyrė 999 COVID-19 sergančių britų pacientų sveikatos duomenys ir nustatė, kad naująja koronaviruso atmaina užsikrėtę žmonės turėjo daugiau viruso dalelių organizme, tačiau tai nepakeitė ligos sunkumo.


Laboratorijose atlikti tyrimai parodė, kad naujosios atmainos virusas yra nuo 3 iki 6 kartų labiau prisitaikęs užkrėsti žmonių ląsteles.


„Atrodo, kad šis virusas tvirtesnis“, – sakė viena iš tyrimo autorių Erica Ollmannas Saphire.


„Ši atmaina – dabartinė pandemija“


Tiesa, kol kas atlikti tyrimai nebūtinai atspindi tikrąja pandemijos eigą.

Nepaisant to, kaip teigė Jeilio universiteto visuomenės sveikatos mokyklos virusologas Nathanas Grubaugh, „šios koronaviruso atmainos plitimas, gamtinės atrankos ar atsitiktinumo dėka, reiškia, kad ši atmaina yra dabartinė pandemija“.


Vis dėlto, pabrėžė virusologas, visuomenei šio tyrimo rezultatai nedaro didelės įtakos.

„Nors reikia atlikti tyrimų, kurie padėtų nustatyti, ar tai gali paveikti vaistų arba vakcinos kūrimą, nemanome, kad D614G pakeis prevencijos priemonių taikymą ar pablogins individualius ligos atvejus“, – teigė N. Grubaugh

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis