Nauja sveikatos ir grožio tendencija – lašinės su specialiai pritaikytu tirpalu

(1)

Užpuolė virusai, išsekote nuo sunkaus darbo, pajutote vitaminų trūkumą, nuovargį, galvos skausmą, o gal tiesiog pritrūkote energijos? Pasirodo, visas šias problemas galima išspręsti greitai. Tereikia susilašinti lašinę su specialiai jums parinktu tirpalu. Tik ar viskas išties taip paprasta?

Ilgą laiką prie lašinės prijungto paciento vaizdas man asocijavosi su itin sunkiomis ligomis ir reanimacijos palatomis. Ir dar – su nuo pagirių besivaduojančiais žmonėmis. Teko girdėti, kad į namus atvykęs toksikologas su lašine tokius net po ilgadienio gėrimo greitai pastato ant kojų. Pasirodo, mano žinios apie lašinių taikymo galimybes yra gerokai pasenusios.

 

Visiems ir nuo visko


Pirmoji mano naftalininį įsivaizdavimą pakoregavo Niujorke gyvenanti atlikėjų vadybininkė Ina Marija Ubaitė. Ji papasakojo, kad šiame mieste lašines lašinasi visi, kas netingi, – vieni stiprina organizmą vitaminų dozėmis, kiti taip bėga nuo gresiančio peršalimo, treti tiesiog bando atkurti prarastus skysčius po ilgo skrydžio. Pradėjusi domėtis, ar Lietuvoje esama ko nors panašaus, aptikau nemažai klinikų lašinėmis ne tik gydančių sunkias ligas, bet ir skiriančių jas kaip papildomą sveikatinimo priemonę. Šį būdą pastatyti save ant kojų, pasirodo, yra pamėgusios nemažai mūsų pramogų pasaulio žvaigždžių, verslininkių ir šiaip paprastų studenčių, taip bandančių atsigauti po intensyvios egzaminų sesijos ir ilgų nemigo naktų.


25 metų Agnė po vieno itin lietingo muzikos festivalio susirgusi angina ir pamačiusi, kad termometras rodo 39 laipsnius temperatūros, nuskubėjo į vieną iš privačių klinikų ir jai iškart buvo sulašintas tirpalas. Agnė sako neturėjusi kito pasirinkimo – kitą dieną ji turėjo skristi atostogauti į Kretą ir visai nenorėjo praleisti brangiai kainavusios savaitės viešbučio lovoje. Lipdama į lėktuvą mergina dar jautėsi gana prastai, bet jau kitą dieną atsistojo ant kojų, tarsi anginos nė nebūtų buvę.


Kolegė Rūta išbandė lašinę, kai jos kraujyje pavojingai sumažėjo geležies. „Iki tol vaikščiojau kaip per vatą, jaučiausi visiškai silpna, o iškart po lašinės pagaliau pajutau tvirtą pagrindą po kojomis. Neįsivaizdavau, kad poveikis gali būti toks akivaizdus ir toks greitas“, – sako ji. Kita kolegė, išbandžiusi ozono terapiją, buvo kiek santūresnė. Pasak jos, jokių akivaizdžių savijautos pokyčių ji nepajuto. Bet gal po vienos procedūros jų ir nebūna? Pabendravusi su dar keliolika žmonių, supratau, kad lašinės anaiptol nėra toks retas ir naujas reiškinys Lietuvoje, kaip iki šiol įsivaizdavau. Dauguma privačių klinikų jas skirdavo tiek vaikams, tiek suaugusiems jau prieš gerą dešimtmetį ar dar seniau ir kartais – net be didelio reikalo. Bent jau taip atrodo du vaikus užauginusiam Dariui. Pasak jo, jo vaikams prijungtiems prie lašinių tekdavo pagulėti ne tik tuomet, kai reikėdavo atsigauti po tokių sunkių infekcijų, kaip roto virusas, bet ir užklupus paprasčiausiam peršalimui. „Mano manymu, dabar kaip tik yra sumažėjęs lašinių vajus“, – sako jis. Kad tokia praktika buvo įprasta, parodo ir diskusijos įvairių mamyčių forumuose. „Sveiki, gal žinot, kas trejų metų dukrytei galėtų sulašinti namie lašinę? Labai juntamas acetonas iš burnos… O poliklinikose ji labai verkia,“– teiraujasi mama, pati nustačiusi vaikui diagnozę ir atradusi gydymo būdą ir tiesiog ieškanti, kas techniškai tai galėtų įgyvendinti. „Gal pabandykit įpratinti vaiką gerti daugiau skysčių?..“ – nedrąsiai pasiūlė viena diskusijos dalyvė, bet jos vienišas balsas tarp pasipylusių pažįstamų slaugių siūlymų nuskambėjo lyg tyruose.   


Kita vertus, gal neverta taip sureikšminti tų lašinių mediciniškumo? Juk dabar jas pardavinėja net grupinių pardavimų portalai. Štai viena skirta nuovargiui mažinti, su gliukoze, vitaminais C ir B, kainuoja vos 22 eurus. Kita gerinanti miego kokybę ir nuimanti stresą, su magniu, vitaminu C, vitaminais B6 ir B12 – 40 eurų. Ir tai, beje, labai gera kaina, nes JAV ar Australijoje tokie vitaminų kokteiliai kainuoja nuo 55 iki 700 dolerių.

 

Veikia, kai reikia


Infuzinė terapija, arba gydymas lašinėmis, yra intensyvi terapija. Ją turi paskirti gydytojas, kuris turi patirtį ir žino, ką daro, – sako „Tavo klinikos“ gydytoja terapeutė Rūta Maciulevičienė. – Formaliai žiūrint, yra tam tikros medicininės indikacijos, kurioms esant gali būti skiriamos lašinės. Pirmoji – hipovolemija, kai yra sumažėjęs cirkuliuojančio kraujo kiekis organizme. Dažniausiai tai nutinka, kai žmogus yra ilgai vėmęs, viduriavęs, netekęs daug skysčių dėl karščiavimo. Tai gali nutikti ir dėl didelių nudegimų ar ūminio kraujavimo. Tokiais atvejais fiziologinis tirpalas turi būti lašinamas nedelsiant. Taip pat esama tam tikrų vaistų, tarkim, kai kurių antibiotikų, kurie skiriami vartoti intraveniniu būdu. Jie gali būti sulašinami su skysčiais. Infuzinė terapija dažnai skiriama onkologinėmis ligomis sergantiems ar po jų gyjantiems ligoniams. Jei žmogus negali valgyti dėl pykinimo, burnos išopėjimo, pažeistos žarnyno gleivinės, skausmų, apetito stokos, tai padeda papildyti trūkstamų skysčių ir gyvybiškai svarbių medžiagų kiekį. Lašinės taip pat padeda atlaikyti chemoterapiją ar sustiprinti organizmą po jos. Lankydamasi Japonijoje Tokušimos universitete, pastebėjau, kad ten sveikstantiems onkologiniams ligoniams dažnai lašinamos didelės stiprių antioksidantų, vitamino C dozės kartu su ozono terapija.“


Vis dėlto gydytoja Rūta Maciulevičienė nesieja lašinių vien su sunkiomis būklėmis. Kaip papildoma gydymo priemonė jos gali būti naudojamos ir daugeliu kitų atvejų. „Jei simptomiškai matome arba tyrimai parodo, jog žmogui trūksta svarbių mikroelementų – magnio, geležies, kalio, kalcio, B grupės, C ar D vitaminų, infuzinė terapija padeda greitai ir veiksmingai šį trūkumą atkurti, nes, skirtingai nei geriant papildus, apeinamas virškinimo traktas, kepenys. Aišku, galiausiai viskas metabolizuojama ir pašalinama per kepenis, bet patenka į kraują kur kas greičiau, – sako ji. – Būna tokių nusikamavusių žmonių, kad jiems būtinai reikia pagalbos iš šalies. Tarkim, ateina trynukų mama. Matosi, kad jai visko trūksta, bet yra tokia išsekusi, kad net valgyti nebenori. Lašinė jai padeda atsigauti, vitaminas C stimuliuoja apetitą."


Pasak gydytojos, gana dažnai infuzinės terapijos prireikia sportininkams. Su prakaitu jie netenka daug skysčių, druskų, tad lašinės padeda tai atkurti. Ilgą laiką jiems būdavo sulašinami ir tam tikri preparatai, skirti pagerinti deguonies tiekimą į raumenis. Jie buvo sukurti, siekiant palengvinti kosmonautų nesvarumo būklę, taip pat gydant širdies nepakankamumą, vėliau išpopuliarėjo tarp sportininkų, tačiau neseniai buvo priskirti prie dopingų. Sporto srities gydytojai ir mokslininkai iki šiol diskutuoja, ar vertėjo juos drausti. Kita vertus, ne sportininkams, o paprastiems žmonėms, išrašius receptą, jie gali būti skiriami ir sulašinami, siekiant suteikti žvalumo, energijos. To itin dažnai pristinga darboholikai ar pramogų pasaulio atstovai. „Nestabilus režimas, ilgas darbo valandas keičiantys audringi vakarėliai, nemigo naktys ne juokais nualina organizmą, tad visai nenuostabu, kad pramogų pasaulyje lašinės taip pat gana populiarios“, – neslepia Rūta Maciulevičienė.


Kaip pagirių gydymo priemonė lašinės taip pat neprarado aktualumo. „Alkoholis apnuodija organizmą, jį dehidruoja, sutrikdo elektrolitų pusiausvyrą. Padidinus kraujo tūrį, alkoholio koncentracija prasiskiedžia, o toksiškos vandenyje tirpstančios medžiagos greičiau pasišalina“, – paaiškina gydytoja. O štai peršalimo ar kitų virusinių ligų atveju šis metodas pasiteisina ne visada. „Pradėjus kibti virusams galime sulašinti priešuždegiminių vaistų, imunostimuliuojamąjį vitaminų kokteilį, bet kaip tai suveiks, priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos stiprumo, ligos eigos. Kartais nesuveikia“, – pripažįsta R. Maciulevičienė. Pasak gydytojos, atvejų, kai intraveninės injekcijos gali būti veiksmingos, gana nemažai. Jos gali padėti numalšinti skausmus, pagerinti miego kokybę, netgi atjauninti. Tarkim, ozono terapija, kai paties paciento kraujas prisotinamas triatomiu deguonimi, suaktyvina visus organizmo procesus, paspartina kraujotaką, gali pagerinti širdies bei smegenų veiklą, sumažinti skausmus, suteikti energijos ir t. t. Papildžius tai didelėmis vitamino C dozėmis, skatinama kolageno sintezė. O šis baltymas, kaip jau puikiai žinome, labiausiai atsakingas už mūsų odos stangrumą.   

 

Tai – ne panacėja


Jei viskas taip puiku, gal šiandien pat ir man vertėtų išbandyti kurią nors iš lašinių? O gal – ir visą jų ciklą? „Tai nėra sveikatinimosi priemonė, o intensyvi terapija, kuri turi būti skiriama pagal medicinines indikacijas, – sustabdo mane gydytoja Rūta Maciulevičienė. – Jei jų nėra, reikia labai gerai pagalvoti, ar jums to reikia, nes prilašinti organizmą gali būti gana pavojinga. Skysčių perteklių juk reikia kažkaip pašalinti. Tai didelė apkrova inkstams. Be to, tai gali sukelti plaučių, smegenų edemą, taigi nėra tokia paprasta procedūra. Paprastai ji atliekama klinikoje. Būna situacijų, kai lašinę galima pastatyti namuose, tačiau tai gali padaryti tik profesionali slaugė, o paskirti ją gali tik gydytojas.“


Pasigirsta ir daugiau skeptiškų balsų šios naujosios panacėjos atžvilgiu. Dietologė Grifito universiteto mokslų daktarė Emily Burch žurnale „The Conversation“ paskelbė straipsnį, kuriame gana kritiškai atsiliepia apie populiarius vitaminų ir kitų medžiagų kokteilius, pavadintus įkvepiančiais pavadinimais „Energija“ ar „Švytėjimas“ ir taip pat apie garsų „Myers“ kokteilį, pavadintą jo išradėjo vardu ir skirtą fibromialgijai gydyti. (Fibromialgija – tai reumatinė liga, pasižyminti išplitusiu raumenų skausmu ir nuolatiniu nuovargiu, o minėtą kokteilį sudaro magnis, kalcis, vitaminas C ir daugelis B grupės vitaminų.) Nors apklausus 12 tūkstančių šį kokteilį naudojusių žmonių buvo gauti gana įspūdingi rezultatai – 4 iš 5-ių prisipažino jaučiantys pagerėjimą, atlikus pakartotinį tyrimą su placebą vartojančia grupe, paaiškėjo, kad tas teigiamas poveikis daugeliu atvejų buvo tiesiog įsivaizduotas.


Pasak dietologės, per dažnai naudojant infuzinę terapiją, kyla rizika perdozuoti riebaluose tirpių vitaminų (tarkim A arba D). Perdozavus kalio, gali ištikti širdies priepuolis. O štai didelė dalis tirpstančių vandenyje vitaminų (tarkim, C ir B) lieka tiesiog neįsisavinti, nes pašalinami su skysčiais. Kaip juokauja E. Burch, tokiu būdu pasigaminame labai brangaus šlapimo. 


Ji primena ir apie infekcijos riziką, su kuria neišvengiamai susiduriame kaskart įbesdami adatą. Pasak E. Burch, žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, inkstų nepakankamumu, ši terapija taip pat neturėtų būti skiriama, nes jiems bus sudėtinga greit pašalinti tokį kiekį skysčio.   Skysčių perteklius gali pakenkti ir širdžiai, yra ypač pavojingas turintiesiems aukštą kraujospūdį.


„Daugelis mūsų reikiamą vitaminų ir mineralų kiekį gali gauti valgydamas sveiką maistą ir gerdamas vandenį. Tai yra daug lengviau, pigiau ir saugiau“, – reziumuoja Emily Burch.


Panašios nuomonės laikosi ir gydytoja Rūta Maciulevičienė. „Nėra tam tikro saugaus lašinių skaičiaus. Kartais net ir viena gali pakenkti, – sako ji. – Todėl manau, kad sveikas, normalus žmogus visas reikiamas medžiagas ir skysčius pirmiausiai turi stengtis gauti natūraliu būdu, per virškinimo traktą. Organizmas yra save reguliuojanti sistema. Vandens neišgersi daugiau, nei galima. Taip pat ir medžiagų iš maisto jis pasiima tiek, kiek reikia. O lašinė jau yra intervencija, tad patys sau jų neturėtume pasiskirti.“

 

 

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis