Mitybos specialistai nustatė, kokios 5 dietos yra sveikiausios ir efektyviausios

Tarptautinė mitybos ekspertų grupė sudarė naują geriausių dietų reitingą ir jį paviešino žurnale „U.S. News“.

Dietologai, gydytojai ir mokslininkai vertino net 41 mitybos planą ir išrinko geriausius.


Sužinokime, kurios dietos pateko į TOP 5-uką ir kodėl išrinktos būtent jos.


1. Viduržemio jūros


Mitybos pagrindą sudaro daugybė daržovių, vaisių, ankštinių kultūrų ir riešutų, alyvuogių aliejus, pilnagrūdžiai produktai, žuvis. Vištiena, kiaušiniai, sūris ir jogurtas vartojami saikingai. Saldumynai ir raudona mėsa – retai.


2. Dash dieta


JAV tai itin populiarus mitybos planas. Ji dažnai skiriama sergantiems hipertenzija. Ši dieta siūlo į mitybą įtraukti daug daržovių, vaisių, neriebių pieno produktų, neriebios mėsos, jūros žuvies, riešutų, ankštinių produktų ir augalinių aliejų. O štai druską, sviestą ir riebią mėsą siūlo labai apriboti.


3. Mayo klinikos dieta


Laikantis šios dietos mitybos pagrindą sudaro augalinės kilmės maistas, tačiau mėsa nėra visiškai išbraukiama. Reikia rinktis produktus, kuriuose daug baltymų (kiaušiniai, ankštinės kultūros), vaisius, daržoves, pilnagrūdžius ir pieno produktus.


4. TLC dieta


Kitaip dar vadinama dieta protui. Ji kilusi nuo angliško žodžio „mind“: tokia mitybos sistema padeda sumažinti galvos smegenų sutrikimus, kurie itin dažni vyresniame amžiuje. Dietos kūrėjai rekomenduoja rinktis nekaloringus maisto produktus, garintą žuvį, riešutus, uogas, augalinį aliejų, gausiai valgyti daržoves ir vaisius. Ir labai riboti riebią mėsą, riebius pieno produktus, saldumynus ir greitą maistą.


5. Svorio sekėjų dieta


Arba svorį kontroliuojančiųjų dieta. Čia maisto produktai dalijami į 4 kategorijas pagal kaloringumą.

  • Labai mažo kaloringumo produktai (nekrakmolingi daržovės ir vaisiai, pvz., agurkai, kopūstai, obuoliai, neriebus pienas, skystos sriubos).
  • Mažo kaloringumo (krakmolingi vaisiai ir daržovės, pvz., bananai, bulvės, javai, neriebi mėsa, ankštinės kultūros).
  • Vidutinio kaloringumo (riebi mėsa, sūris, duona).
  • Itin kaloringa (saldumynai, riešutai, keptas ir riebus maistas).


Pirmenybę reikėtų teiktų maistui iš pirmos ir antros grupių. Ir tik retkarčiais kažko suvalgyti iš trečios ir ketvirtos.


Kokiu principu buvo atrinktos būtent šios dietos?


Ekspertai ištyrė, kaip kiekviena dieta veikia, ir įvertino ją pagal 7 parametrus: saugumas, pilnavertiškumas, greičio kritimo greitis vertinant trumpalaikę ir ilgalaikę perspektyvas, sudėtingumo lygis, o taip pat galimybė naudotis tuo mitybos planu profilaktikos sumetimais ir gydant širdies kraujagyslių ligas bei diabetą.


Kiekvienas parametras buvo vertinamas balais nuo 1 iki 5, o paskui juos susumavus nustatytas reitingas.


Kam tie reitingai?


Kodėl negalima tiesiog išrinkti vieną dietą? Tyrimo autoriai nutarė, kad nėra vienos idealios dietos, kuri tiktų visiems. Viskas priklauso nuo Jūsų tikslų ir sveikatos būklės: Dash dieta labiau tiks žmonės, kuriuos vargina aukštas kraujospūdis. Svorio sekėjų – sergantiesiems cukriniu diabetu. Viduržemio dieta labiau rekomenduojama norintiems numesti svorio.


O kokios dietos pripažintos blogiausiomis?


Reitingo apačioje atsidūrė Dukano dieta. Mat ji kelia pavojų sveikatai: baltymų perteklius gali sukelti dusulį, iššaukti galvos skausmus, inkstų problemas ir vidurių užkietėjimą. O be to, ji neatneš pageidaujamo rezultato: po to, kai nustosite laikytis šio mitybos plano, svoris netruks sugrįžti.


Ekspertai pažymėjo ir Keto dietą: dėl didelio riebalų ir mažo angliavandenių kiekių mažės raumenų masė. Taip pat ji pavojinga žmonėms, sergantiems širdies, inkstų ir kepenų ligomis.


Na ir Atkinso dietos mokslininkai „nepaglostė“: tokia mitybos sistema gali sukelti ankstyvą mirtį nuo širdies ir kraujagyslių sistemos bėdų.


Koks yra teisingos mitybos pagrindas?


Bet koks sveikos mitybos planas siūlo didelius daržovių ir vaisių kiekius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis