Minimalistinio gyvenimo būdo atstovės: „Pakeitusios savo vartojimo įpročius atradome daugiau laisvės, džiaugsmo ir švaros namuose“

Kaip išlaikyti ekologinę pasiausvyrą leidžiant laiką gamtoje?

Patarimais ir patirtimi dalinasi Laura Prievelytė-Juknė ir Miglė Makuškaitė - minimalistės, zero waste parduotuvės „Urban Earth Lovers“ įkūrėjos.


Kokių pagrindinių principų laikotės rengdamos iškylą gamtoje?


Mums vasara yra neatsiejama nuo kelionių, lauko vakarėlių ir iškylų. Gaila, kad tai ne visada būna gamtai draugiškas pasirinkimas. Tikriausiai daugeliui yra tekę matyti krūvas šiukšlių, kurios paliekamos po žmonių pasisėdėjimo prie ežero.


Kad lauko iškylos būtų smagios ir atsakingos, reikia tinkamai pasiruošti. Štai kokių principų mes laikomės ir kitiems rekomenduojame:


* Vengiame plastiko, atsisakome vienkartinių lėkščių, puodelių, šiaudelių. Į gamtą su savimi vežamės daugkartinio naudojimo metalinius indus ir įrankius. Kai norisi daugiau estetikos, pavyzdžiui, organizuojame gimtadienį parke, renkamės keramikinius indus bei medžiagines servetėles. Spontaniškos iškylos metu, kai nėra galimybės iš namų surinkti savo įrankių, naudojame kompostuojamus iš palmių pluošto, bambuko arba popieriaus.



Asmeninio albumo nuotr.



* Atsakingai ruošiame maistą. Sunku patikėti, kad Lietuvoje kasmet išmetama 581 tūkst. tonų maisto atliekų. Irdamos šios atliekos gamina šiltnamio dujas. Tai taip pat yra neįtikėtinas energijos, vandens ir ekonominis praradimas – tik pagalvokite kiek alkstančių žmonių šis maistas galėtų pamaitinti.


Tad ruošiame reikiamą kiekį maisto. Patiekalų gaminimu dalinamės su šeima ar draugais. Kiekvienam atsinešus po patiekalą visi sutaupome laiko ir išvengiame atliekų. Renkamės paprastus, tačiau sveikus patiekalus. Nesuvalgytą maistą parsivežame namo, pasidaliname, o nebetinkamą vartoti – kompostuojame.


* Maisto pakavimui naudojame daugkartinio naudojimo maišelius, indelius ir bičių vaško drobeles. Taip maistas ilgiau išlieka šviežias ir išvengiame plastikinių maišelių, plėvelių bei folijos.



Asmeninio albumo nuotr.



* Jei norisi dekoracijų, renkamės natūralias ir lengvai suyrančias alternatyvas. Pievoje surinktos gėlės, šakelės ar kankorėžiai sukuria jaukią atmosferą ir yra visiškai nemokami.


* Labai svarbu po iškylos teisingai išrūšiuoti atliekas. Parke, prie ežerų ar miške dažniausiai yra bendrųjų atliekų šiukšlių dėžes. O mes po iškylos likusį stiklą, popierių arba plastiką nuvežame iki artimiausio rūšiavimo konteinerio.



Asmeninio albumo nuotr.



Iškylos yra neatsiejamos nuo vaikų – galbūt turite konkrečių patarimų, kaip suderinti mažamečių norus ir draugystę su aplinka?


Svarbu vaikams paaiškinti mūsų veiksmų priežastis ir pasekmes. Jei iškyloje atsisakome plastikinio šiaudelio ar vietoje plastikinio vandens buteliuko renkamės daugkartinę gertuvę, vaikai turėtų žinoti, kodėl tai darome. Norint lengviau suprasti klimato kaitą ir atrasti draugystę su gamta, užduokime klausimus, į kuriuos verta atsakyti kartu su vaikais. Kur metame šiukšles? Kas nutinka su mūsų šiukšlėmis, kai jas paliekame lauke, miške, pajūryje? Kur laikome maistą, gėrimus? Ką galime padaryti, kad apsaugotume gamtą?



Asmeninio albumo nuotr.



Dažnai norime, kad iškylos gamtoje akimirkomis būtų galima pasidalinti savo socialiniuose tinkluose. Kaip sukurti ne tik gamtai draugišką iškylą, bet ir akį traukiantį reginį?


Natūralumo įkvėpta iškyla gamtoje savaime sukuria akims malonų vaizdą. Keramikinės lėkštės ir puodeliai serviruojami ant lengvos medvilnės ar lino staltiesės, šalia – priderintos medžiaginės servetėlės. Ir visa tai – ant paplūdimio smėlio, miško samanų ar upės pakrantės. Tokioje aplinkoje lengva sulėtinti tempą, atsipalaiduoti ir pamiršti rūpesčius.



Asmeninio albumo nuotr.



Dažnai visuomenei trūksta žinių apie atliekų mažinimo galimybes. Kokie, Jūsų nuomone, yra didžiausi nesusipratimai?


Apie mūsų sukuriamas atliekas galvojame tada, kai metame jas į šiukšliadėžę ar nunešame iki artimiausio konteinerio. Tačiau nesusimąstome, kas nutinka su jomis vėliau? Nors atliekas išnešame iš namų ir jų nebematome, tai nereiškia, kad jos dingo. Mūsų atliekos atsiduria sąvartynuose, teršia aplinką, išskiria nuodingas medžiagas į orą ir dirvožemį, kurios per vandenį ir maistą grįžta atgal į mūsų organizmą.


Kartais atrodo, kad aplinkosaugos problemos, klimato kaita ir vandenynų tarša yra toli nuo mūsų. Tačiau turime suprasti, kad esame bendros sistemos dalis ir šiandien mūsų daromas poveikis gamtai pablogins mūsų vaikų ir anūkų gyvenimo kokybę.


Daugeliui atrodo, kad tvari gyvensena yra sudėtinga, brangi ir nepatogi. Tačiau tai nėra tiesa. Turėdamas mažiau daiktų namuose užtrunki mažiau laiko juos tvarkydamas, daiktai tarnauja tau, o ne atvirkščiai. Suvaldęs savo impulsyvius pirkimus išpardavimų metu sutaupai pinigų. Planuodamas savo maistą ir kitus pirkinius įsigyji mažiau, tačiau sveikesnių produktų, todėl gerėja savijauta ir gyvenimo kokybė. Sumažinęs išmetamų atliekų kiekį gražini savo aplinką.



Asmeninio albumo nuotr.



Kas jums asmeniškai suteikia daugiausiai jėgų ir noro nenukrypti nuo minimalistinio gyvenimo būdo?


Minimalizmas ir aplinkai draugiška filosofija padeda gyventi paprasčiau. Pakeitusios savo vartojimo įpročius atradome daugiau laisvės, džiaugsmo ir švaros namuose. Tai ne tik išorinio pasaulio reiškinys. Koncentravimasis į tai, kas svarbiausia, padeda spręsti psichologinius iššūkius, nuovargį bei stresą. Išsivalę nuo nereikalingų daiktų, baimės praleisti ką nors svarbaus, atsisakę nerimo ir nuolatinio troškimo turėti daugiau, atradome, kad jau turime tai, ko mums reikia. Paradoksalu, tačiau mums paprastesnis gyvenimas sukuria daugiau laimės ir pasitenkinimo tais, kas mus supa.


Ar galite pasakyti, kad Lietuvos žmonės vis labiau domisi aplinkosauga?


Matome kylančią atsakingo ir sąmoningo vartojimo bangą. Žmonės vis dažniau klausia, kas pagamino produktą, ar jis sveikas ir saugus naudoti, iš kokių medžiagų pagamintas. Tačiau galime pasitempti užduodami sau klausimus apie perkamų produktų gyvenimo ciklą, tarnavimo trukmę, perdirbimo galimybes.



Asmeninio albumo nuotr.



Aplinkos tausojimas ir finansiniai klausimai. Kur pavyks sutaupyti, o kur teks išlaidauti?


Investuojant į kokybę, o ne kiekybę, ilgainiui sutaupome. Pasirinkus vieną kokybišką gertuvę, ją galime iškeisti į šimtus plastikinių vandens buteliukų. Iš kokybiškos medžiagos etiškai pagamintas drabužis kainuoja daugiau nei greitos mados gaminys, tačiau tarnauja žymiai ilgiau, o tinkamai priderintas padeda sukurti unikalų stilių. Pradinė investicija į kokybiškus, tvarius ir etiškai pagamintus daiktus yra didesnė nei įprastai. Tačiau atsiperka, kai paskaičiuojame daikto tarnavimo laiką, gamybos kaštus aplinkos sąskaita, mūsų laiką, kurį išleidome apsipirkimui, transportui ir priežiūrai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis