Kodėl vasarą verta pasirūpinti medetkų atsargomis? Pataria fitoterapeutas

Pasak fitoterapeuto Virgilijaus Skirkevičiaus, medetkos – naudingiausios sodo gėlės grožiui ir sveikatai.

Nuo birželio iki pirmųjų šalnų mus džiugina ryškiai geltoni medetkų žiedai. Tai itin vertingos vaistažolės, kurių atsargomis turėtume pasirūpinti kiekvienas. Apie medetkų gydomąsias savybes žmonės žinojo jau XII amžiuje, o šie saulę primenantys žiedai iki šių dienų neprarado savo vertės. Medetkos labiausiai pasižymi antiseptinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, skatinančiomis gydyti odos uždegimą, žaizdas, įvairius odos sudirgimus bei apsauga nuo saulės.


Šis augalas jau nuo seno naudojamas žaizdoms ir odos problemoms gydyti. Ypač jos mus gelbėja vasarą, kai atvira oda kenčia nuo saulės, vabzdžių ar nubrozdinimų. Medetkų preparatai – efektyvi pagalba pažeistai ar sudirgintai odai.

„Medetkos vertinamos dėl savo raminamųjų ir gydomųjų savybių. Jos turi priešuždegiminių savybių, kurios slopina nedidelių odos žaizdų infekcijas, sumažina niežulį, paraudimą, patinimą, skausmą, vabzdžių įkandimų žalą, bėrimą, pragulas. Medetkos puiki pagalba odos raminimui nudegus saulėje, įsipjovus, įsibrėžus, išsausėjusiai ar suskilinėjusiai odai ar nestipriai nudegus. Mažos koncentracijos medetkų tirpalai tinka ir burnos skalavimui, esant burnos gleivinės pažeidimams“, – apie medetkų galią pasakoja fitoterapeutas.


Šių sodo augalų, pasidabinusių oranžinės, geltonos ar aukso spalvos žiedais, paslaptis – flavonoidų gausa. Jie augalui suteikia ryškią geltoną ar oranžinę spalvą, o žmogui tai veiksmingos gydomosios medžiagos.


Mokslininkai atidžiai tiria medetkų flavonoidus, taikomus medicinoje ir kosmetologijoje. Augaliniai antioksidantai kovoja su aplinkos žala žmogaus organizmui, didina atsparumą radiacijai ir saugo nuo neigiamo saulės poveikio – medetkų ekstraktas veikia kaip natūralus ultravioletinių spindulių filtras, tinkantis apsaugai nuo žalingo saulės poveikio.

Natūralios medicinos žinovas ragina medetkas auginti savo sode – užtenka tik vieną kartą pasėti, o džiaugtis jų žiedais bus galima keletą metų, mat tai daugiametis augalas. Įvairių medetkų preparatų galima rasti vaistinėse, tačiau galima ir patiems prisirinkti nuo birželio iki vėlyvo rudens žydinčių žiedų, prisidžiovinti jų žiemai ar pasiruošti medetkų ekstraktų, tinkamų išoriniam vartojimui – įvairiems odos sudirgimams plauti ir gydyti. Neturintys galimybės medetkomis pasirūpinti patys, neturėtų nusiminti – jų tikrai rasite vaistinėse, ir jums priimtinomis formomis: arbatos, tinktūros, ekstraktai, tepalai ar pan.


Fitoterapeutas pasakoja, kad medetkos įdomios ir tuo, jog iš jų žiedų galima spėti orus – jei medetkų žiedai susiskleidžia, reiškia, kad artinasi lietus, o jeigu žiedai neprasiskleidė iki 9 val. ryto – panašu, kad diena bus lietinga. Galbūt tai padėtų nuspręsti, ar išeinant iš namų vertėtų pasiimti skėtį, ypač kai Lietuvoje būdingos lietingos vasaros.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis