Esate chaotiška, sunku susikaupti, niekur nespėjate? Gali būti, kad jūs dėl to visiškai nekalta

Tokios garsenybės kaip Paris Hilton, Emma Watson, Liv Tyler ir kitos prisipažįsta turinčios šį sindromą ir atvirai pasakoja, kaip su juo dorojasi.

Ne tinginystė ir ne apsileidimas


Nekviečiate svečių į namus, nes ten nuolat vyrauja chaosas? Nuolat neberandate savo daiktų, tokių kaip raktai, piniginė, telefonas? Stengiatės, bet vis tiek visur nuolat vėluojate?


Jei į daugelį aukščiau išvardintų klausimų atsakėte aiškiu ir užtikrintu „taip“, gali būti, kad dėl neorganizuotumo ir nesusikaupimo keliamos įtampos jūsų gyvenime yra kaltas suaugusiųjų aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADS), o ne tinginystė ar apsileidimas.


Nors, kaip teigia IPS klinikos vadovė psichiatrė Tamara Kuntelija-Plieskė, tai diagnozė, o ne pasiteisinimas. „Anksčiau ir depresija mūsų visuomenėje buvo įvardinama kaip veltėdžių užsiėmimas. Tačiau ir depresija, ir ADS yra sutrikimai. Pritaikius tinkamą gydymą galima pasiekti puikių, gyvenimo kokybę itin pagerinančių rezultatų. Be to, suvokus, kokios yra varginančių simptomų priežastys, jas yra lengviau pašalinti ar bent jau kontroliuoti ”, – užtikrino su ADS sindromu savo praktikoje nuolat susidurianti psichiatrė.


Gydytoja psichiatrė
Gydytoja psichiatrė
Asmeninio albumo nuotr.


Anksčiau ADS buvo diagnozuojamas tik vaikams, dažniausiai berniukams. Gydytojai dar visai neseniai manė, kad iš šio sindromo išaugama, tačiau naujausi tyrimai nustatė, kad tik trečdaliui pacientų simptomai tampa nebevarginantys ar suvis išnyksta, trečdalį kamuoja vidutinio sunkumo simptomai, likusiems, net ir užaugus, jie nė kiek nesusilpnėja. Šiuo metu vis daugiau suaugusiųjų, pas gydytoją atvedę savo vaikus, supranta, kad sindromas kamuoja ir juos pačius.


Nepajėgia atlikti visų moters pareigų


Šis sutrikimas turi tris tipus – hiperaktyvų, dėmesio nekoncentravimo arba mišrųjį. Berniukams dažniausiai pasireiškia hiperaktyvus tipas. Jie lipa, šoka, krenta – niekaip nepajėgia nurimti, todėl pastebėti, kad kažkas su jais ne taip, yra gerokai paprasčiau.


Mergaitės, kurioms pasireiškia ADS sindromas, dažniausiai yra ramios, būna, itin plepios. Koją diagnozavimui kiša tai, kad jos dažniausiai moka itin gerai klausytis, nors retai ką nors išgirsta. Sunkiai sekasi atlikti namų darbus, spėti laiku į treniruotes, mokyklą, būrelius. Kadangi mergaitėms dažniau pasireiškia dėmesio nekoncentravimo arba mišrus tipai, jos netampa nenuoramomis, iš šalies atrodo uolios ir pavyzdingos moksleivės, tačiau iš tikrųjų patiria milžiniškus sunkumus bandydamos susikaupti. Užuot besiklausiusios mokytojo, žvalgosi per langą ir nuolat svajoja.


Kai mergaitė tampa moterimi, užgriūna motinystės našta, prasideda dar didesnės problemos. „Dažniausiai ant jos pečių gula visi organizaciniai namų rūpesčiai. Mokykla, namai, skalbiniai, būreliai, maistas, darbas – ji deda visas įmanomas pastangas, tačiau nepajėgia suvaldyti kylančio chaoso. Tuomet jai vertėtų savęs paklausti ir įsivertinti: Kaip man iš tikrųjų sekasi susitvarkyti namie, kaip einasi darbe? Ar darbe praleidžiu daugiau laiko atlikdama tas pačias užduotis nei kolegos? Ar nebekviečiu svečių, nes namie – nuolatinė betvarkė? Kiek labai mane kamuoja ir mano gyvenimui trukdo nuolatinis darbų atidėliojimas? Kaip man sekasi ką nors organizuoti? ”, – pataria gydytoja psichiatrė T. Kuntelija-Plieskė. Moterims, kurioms būdingas šis sindromas, žymiai dažniau pasireiškia nerimas, depresija, būdingi valgymo sutrikimai.


Gydo sportas, dieta ir terapija


Šio reiškinio priežastys – neurobiologinės, nes tam tikrose ADS sindromą turinčių pacientų smegenų srityse pasigamina mažiau dopamino. Tai hormonas, kuris yra atsakingas už pasitenkinimo pojūtį bei dėmesio koncentraciją. Šio sindromo kamuojamiems pacientams bene daugiausiai sunkumų kelia nesugebėjimas susikaupti, kai to reikia. Todėl kai kurias funkcijas, kurių reikia norint sėkmingai prisitaikyti šioje itin dideliu greičiu gyvenančioje visuomenėje, šio sindromo kamuojamiems pacientams atlikti daug sudėtingiau.


„Jaučiant, kad šis simptomas gali būti jūsų neorganizuotumo priežastis, rekomenduotina kreiptis į specialistus. Kuo greičiau tai bus diagnozuota, tuo greičiau bus galima imtis gydymo ir pagerinti gyvenimo kokybę”, – moteris.lt portalui sako psichiatrė.


Pasak T. Kuntelijos-Plieskės, šis sindromas nėra gydomas tik vaistais. „ADS reikia kompleksinio gydymo, ir jei vaistų įmanoma išvengti, būtinai taip ir padarykite. Mūsų centre pirmiausia atliekame išsamius tyrimus, kurie padeda nustatyti, ar diagnozė – tikrai ADS. Tuomet pacientas mokosi susidoroti su įvairiais šiam sindromui būdingais sunkumais, tokiais kaip vėlavimas, neorganizuotumas ir kt. Labai teigiamus rezultatus duoda sportas ir teisinga mityba”, – pasakojo gydytoja.


Sportas padeda sukurti gyvenimo rėmus, disciplinuoja. Rekomenduotini ketogeninės mitybos principai: ji grįsta riebalų deginimu, mažinamas suvartojamų angliavandenių skaičius, vietoj jų vartojama daugiau proteinų, riebalų. „Žmonėms, kamuojamiems ADS, cukrus labai išryškina visus varginančius simptomus.”, – pasakojo T. Kuntelija-Plieskė.


Itin aukšto intelekto pacientai


ADS sindromas – ne vien minusai. Paklausus, kokie šio sindromo privalumai, psichiatrės Tamaros akys sužimba. „Tai – pacientai intelektualai. Į susitikimą jie dažniausiai atvyksta išsamiai susipažinę su sindromu, apžvelgę naujausius ADS sindromo mokslinius tyrimus, todėl man užduoda gilius ir labai įdomius klausimus. Šį sindromą turi ir apie jį atvirai kalba tokios garsenybės, kaip Paris Hilton, Emma Watson, Liv Tyler ir kiti. Tai – nestandartiškai mąstantys žmonės, mokantis į problemines situacijas pažvelgti kūrybiškai, moterys – dažniausiai itin aukšto intelekto, didelių sugebėjimų ir talentų.


Be to, turint ADS nėra taip, kad išvis negalima susikaupti. Žmogus nesusikaupia, jei neįdomu, tačiau jei kažkas šį sindromą turinčiam asmeniui patinka – jis į tai gali nukreipti visą dėmesį ir net nepastebėti prabėgusių valandų ar dienų, praleistų prie jį itin dominančių dalykų. Todėl ADS sindromo pacientai į kai kurias problemas gali pažvelgti daug plačiau ir giliau nei kiti”, – pasakoja gydytoja.


Tad tai tikrai ne nuosprendis, tik iššūkis – su savais pliusais, na ir žinoma, tam tikrais išbandymais.


Kalbino Goda Bandzaitė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis