Ar saugu gerti nėščiajai

Danijos mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad saikingas alkoholio vartojimas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu nėra susijęs su vaikų iki 5 metų raidos problemomis, skelbia BBC.

Danų mokslininkų atliktame tyrime, išspausdintame žurnale BJOG, teigiama, kad nuo vieno iki aštuonių gėrimų, nėščiosios išgertų per savaitę neturi akivaizdaus žalingo poveikio jos vaisiaus raidai.

Danijoje įprastai vieną gėrimą sudaro 12 gramų alkoholio, o Didžiojoje Britanijoje - 7,9 gramo.

Didžiojoje Britanijoje moterims patariama nevartoti alkoholinių gėrimų, tačiau ekspertai teigia, kad per savaitę vieną ar du kartus galima išgerti ne daugiau kaip du gėrimus.

Tyrime dalyvavo daugiau nei 1600 nėščių moterų. Buvo apibrėžta, kad mažas alkoholio kiekis yra 1-4 gėrimai per savaitę, saikingas - 5-8 gėrimai ir didelis - devyni ir daugiau.

Nustatyta, kad saikingas alkoholinių gėrimų vartojimas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu neturi įtakos penkerių metų vaiko nervų sistemos vystymuisi. Tačiau daugiau nei devynių gėrimų per savaitę suvartojimas lemia, kad vaikas trumpesnį laiką gali išlaikyti sukaupęs dėmesį.

Tiesa, gydytojai tokias tyrimo išvadas vertina labai atsargiai ir nelinkę kalbėti apie alkoholio vartojimo saugumą. Jau ir taip pasaulyje požiūris į nėštumą darosi vis liberalesnis. Anot neoficialios statistikos, apie 20-30 proc. nėščių moterų pasaulyje vartoja alkoholį, 3 iš 1000 naujagimių gimsta su vadinamuoju alkoholiniu sindromu, o vienas iš 100 kūdikių turi pažeidimų, susijusių su alkoholiu. Manoma, kad apie 20 proc. priešlaikinių gimdymų susiję su alkoholio vartojimu.

Kalbėti apie saugias normas keblu dar ir todėl, kad daug kas priklauso ne tik nuo motinos išgerto kiekio, bet ir to, kaip veikia jos kepenys, kuriose skaidoma 90 proc. alkoholio.

Placenta visiškai praleidžia alkoholį, tad vaiko kraujyje būna tokia pati alkoholio koncentracija, kaip ir motinos. Net jei tuo metu jokių apsigimimų nepastebima, pasekmės gali būti juntamos vėliau – nustatyta, kad girtaujančių motinų pagimdyti vaikai užaugę 10 kartų blogiau toleruoja alkoholį, taigi yra beveik užprogramuoti alkoholiko ateičiai.

Nesaikingas alkoholio vartojimas pirmaisiais nėštumo mėnesiais, kai formuojasi kūdikio vidaus organai, padidina riziką, kad jis gims su vidaus organų vystymosi defektais. Po 10-13 nėštumo savaitės organai jau būna susiformavę, tačiau alkoholis naikina jų ląsteles – pirmiausiai centrinės nervų sistemos. Todėl didėja psichikos negalių, protinio atsilikimo rizika. Su alkoholio vartojimu siejamas ir vaikų hiperaktyvumo sindromas.

Ką šiuo atveju galima patarti nėščiosioms? Nevertėtų krimstis ir graužti savęs dėl vienos išgertos vyno taurės ar stiklinės alaus, tačiau ir visiškai atsipalaiduoti negalima. Jei išgėrusi net ir nedidelį kiekį jaučiatės apsvaigusi, tai jau yra ženklas, kad alkoholio koncentracija jūsų kraujyje peržengė saugumo ribą. Jei negalite visiškai atsisakyti alkoholio, gydytojai siūlo geriau jau išgerti po nedidelį kiekį dažniau, nei prisigerti kartą per savaitę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis