Ar tikrai gazuoti gėrimai sukelia celiulitą?

Vidutinis lietuvis per savaitę išgeria apie vieną buteliuką gazuotų gėrimų. Nors juos mėgsta ir paaugliai, ir suaugusieji, burbuliukai bei jų gamyboje naudojamas anglies dioksidas vis dar apipinti mitais.

Apie tai, kurie iš jų tiesa, o kurie neturi rimto pagrindo, pasakoja dietologijos klinikos „Dietos sistema“ gydytoja Žana Antonova.

Bene dažniausiai tenka girdėti, kad gazuoti gėrimai yra kenksmingi dėl jų gamyboje naudojamo anglies dvideginio. Jis neretai asocijuojasi su šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, tačiau anglies dioksido išsiskyrimas yra natūrali gamtos ir kvėpavimo procesų dalis. Reaguodamas su skysčiais anglies dvideginis sukuria burbuliukus, kurie atvirame ore netrukus išgaruoja. Gazuotuose gėrimuose jo naudojama vos 0,3 – 0,6 proc.

Tarp moterų gajus mitas, jog gazuoti gėrimai sukelia celiulitą. Pasak gydytojos, celiulito atsiradimą lemia hormonų pokyčiai ir nepakankamas fizinis aktyvumas, netinkama mityba. „Kaloringas maistas bei menkas fizinis aktyvumas ilgainiui lemia ir hormoninės sistemos pokyčius. Netinkama mityba siejama su saldumynais ir gazuotais gėrimais, todėl netruko atsirasti mitas, kad būtent jie ir skatina celiulito atsiradimą, nors iš tiesų tai lemia moterų hormoninės sistemos pokyčiai ir netinkami įpročiai,“ – sako gydytoja.

Manoma, kad gazuoti gėrimai yra viena pagrindinių pilvo pūtimo ir virškinimo sutrikimų priežasčių. „Tiesa ta, kad sergantiems virškinamojo trakto ligomis (pvz. gastritu) gazuotų gėrimų vartoti nepatariama. Kita vertus, burbuliuojantys gėrimai skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą ir pagreitina virškinimą, todėl persivalgius stiklinė gazuoto mineralinio vandens tik į naudą,“ – pataria gydytoja.

Kita populiari baimė – jog gazuotuose gėrimuose esantis anglies dioksidas kenkia besivystantiems paauglių kaulams. „Sveikiems kaulams būtinų statybinių medžiagų daugiausia pieno produktuose, todėl svarbu pasirūpinti, kad jų vartotume pakankamai,“ – sako Ž. Antonova. Pasak gydytojos, nesvarbu, geriame gazuotus gėrimus ar ne, reikia rūpintis subalansuota mityba. Tiesa, angliarūgštę sunkiau toleruoja vaikai, nes jų virškinimo sistema yra jautresnė, todėl mėgstamus limonadus svarbu vartoti saikingai.

Neretai gazuoti gėrimai siejami su nutukimu. Pasak gydytojos, nutukimą skatina ne gazuoti gėrimai savaime, o netinkami mitybos įpročiai apskritai. Svorio priaugama tada, kai organizmas sudegina mažiau kalorijų negu jų suvartoja, tad nereikalingų kilogramų nesunkiai išvengti padės įvairiapusė ir subalansuota mityba bei reguliarus fizinis aktyvumas.

Užsakymo nr.: PT_61979519

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis