Nenumokite ranka į nugaros skausmą - jis gali įspėti apie itin rimtas bėdas

Nugaros skausmas – ypač dažna problema, kuria bent kartą gyvenime skundžiasi 60 – 90 proc. Vakarų civilizacijos gyventojų.

Kineziterapeutai įvardija kelias pagrindines priežastis, lemiančias šį sveikatos sutrikimą, tai – sėdimas darbas ir mažas fizinis aktyvumas.

Nepatogumų sukelia aptogus gyvenimas

Stuburas yra centrinė mūsų kūno ašis, todėl numoti ranka į nugaros skausmus – labai vėjavaikiška. Manoma, kad nugaros skausmai yra kaina, kurią žmogus turi sumokėti už tai, kad, numojęs ranka į fizinį aktyvumą, minkštai ir šiltai įsitaisė ant sofos.

Privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ kineziterapeutė Svetlana Zaikova taip pat mano, kad pagrindinė skaudančios nugaros priežastis yra hipodinamija, o išvertus šią diagnozę iš graikų kalbos, tai reikštų „jėgos trūkumą”. Kitaip tariant, patogus gyvenimo būdas susilpnino mūsų raumenis.

„Galima drąsiai teigti, kad žmonėms daugiausiai sveikatos bėdų pridaro sėslus ir labai patogus gyvenimo būdas”, – įsitikinusi p. Zaikova. Anot jos, prieš keturis – penkis dešimtmečius ar dar anksčiau žmonės buvo fiziškai tvirtesni, nes daugiau laiko praleisdavo gryname ore, dirbdavo fizinius darbus, todėl ir skaudančios nugaros problemos kamuodavo retą.

Išpopuliarėjus sėdimam darbui, biuruose atsirado aibė laikysenos, nugaros, nusilpusių raumenų problemų, nes prie šių nejudrumo pokyčių žmogaus kūnas dar nespėjo prisitaikyti. Tai puikiai iliustruoja kiekvieno iš mūsų patirtis, kai ilgiau pasėdėję pradedame jausti kaklo, nugaros arba juosmens maudulį.

„Ilgai būnant vienoje padėtyje, vieni raumenys labai įsitempia, kiti – atsipalaiduoja. Tad tas minėtas juosmens ar kaklo maudimas yra raumenų šauksmas, jog kūnas reikalauja kitos padėties”, – aiškina „Kardiolitos” kineziterapeutė. Norint sumažinti nugaros skausmo riziką, reikia pasirūpinti tinkama darbo vieta ir lovos čiužiniu. Sėdėjimas turi būti patogus ir nesukelti skausmų, darbe ir namuose reikia sukurti ergonomišką aplinką.

Savarankiški pratimai gali dar labiau pakenkti

Anot privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita” kineziterapeutės Zaikovos, skausmas – tai apsauginis kūno refleksas, kad kažkas negerai ir reikia į tai atkreipti dėmesį. Kineziterapeutė sako, kad ilgą laiką kenčiant kaklo ar apatinės nugaros dalies skausmus, liga gali progresuoti ir tapti lėtinė. Kiek laiko kentėti ir kada nugaros skausmą jau galima vadinti rimtu sutrikimu, priklauso nuo skausmo intensyvumo.

„Jeigu vidutinis skausmas išlieka ilgiau kaip 5 dienas ir nemažėja, reikia kreiptis į gydytoją. Jeigu jis yra labai didelis ir nepakenčiamas – į medikus reikia kreiptis nedelsiant”, – pataria kineziterapeutė.

Dažniausiai pacientų kortelėse įvardijamos skaudančios nugaros diagnozės – osteochondrozė, nugaros smegenų išvarža ar skoliozė. Gydymas skiriamas remiantis ligos diagnozėmis ir priklauso nuo skausmo intensyvumo. Kartais skaudančiai nugarai pagydyti užtenka savaitės, o kartais neužtenka net ir metų.

Jeigu jaučiate nugaros skausmus, pašnekovė primygtinai nerekomenduoja užsiimti savigyda. Populiariausi „naminiai” būdai sau padėti, pavyzdžiui, bandymai be pasiruošimo atlikti pratimus maksimalia apkrova, gali dar labiau pakenkti.

Individuali mankšta

„Geriausia kreiptis į gydytojus ar kineziterapeutus, kurie, nustatę tikslią diagnozę, galėtų paskirti tinkamą gydymą. Viena veiksmingiausių priemonių pažadinti aptingusius raumenis – kineziterapija. Tai yra gydomoji mankšta”, – teigia S. Zaikova.

Pasitelkus kineziterapiją, pacientai išmokomi atlikti saugių pratimų, kurie išjudina ilgai nedirbusius raumenis. „Mankštinantis aktyvuojami liemens stabilizatoriai ir nuimama įtampa nuo pavargusių, skaudančių raumenų, pervargę raumenys atpalaiduojami”, – apie mankštos esmę pasakoja kineziterapeutė. Pacientams taip pat yra sudaromos individualios programos, kurios skirtos konkrečiai ligai gydyti.

„Vienodų žmonių kūnų nėra, taip pat kaip nėra tokios pačios problemos ar ligos. Reikalinga specialisto priežiūra ir individuali programa, nes žmonės skirtingai toleruoja vienodus pratimus“, – aiškina „Kardiolitos” kineziterapijos specialistė.

Visiems, kurie kada nors yra jautę vienkartinius ar reguliarius nugaros skausmus, Svetlana Zaikova pataria negyventi su skausmu ir būti fiziškai aktyvesniems kiekvieną dieną – stengtis nesėdėti ilgą laiką, darbe daryti pertraukėles ir jų metu pajudėti. Taip pat labai svarbu nepamiršti, kad stuburas ir sveikata – vieninteliai, todėl reikia išmokti juos saugoti.

Užsakymo nr.: PT_63260256

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis