Faktai, kurių nežinojote apie krūties vėžį

Krūties vėžys – dažna onkologinė moterų liga Lietuvoje ir kitose šalyse. Kasmet pasaulyje diagnozuojama daugiau nei vienas milijonas krūties piktybinių navikų, ir tai yra dažniausia moterų mirčių nuo vėžio formų priežastis. Priešą nugalėti lengviau, kai daugiau apie jį sužinai. Taigi, ar viską žinote apie krūties vėžį?

* Kasmet krūties vėžys diagnozuojamas maždaug 55 000 žmonių. Kas dešimt minučių šią baisią diagnozę išgirsta vienas žmogus.

* Tarp jų yra apie 400 vyrų.

* Pagal šią statistiką, kas 8-ta moteris Jungtinėje Karalystėje per savo gyvenimą susirgs krūties vėžiu.

* Didžiausi rizika susirgti krūties vėžių yra vyresnio amžiaus moterims ir asmenims, kurių šeimos ligų istorija itin ilga bei sudėtinga.

* Šiek tiek daugiau nei 80% krūties vėžio atvejų diagnozuojama moterims, kurioms - per 50 metų.

* Tikimybė susirgti krūties vėžiu anksčiau, negu jums bus 29 metai, yra 1 iš 2 000. Anksčiau, nei jums sukaks 39 metai – 1 iš 215. Anksčiau, nei jums bus 49 metai – 1 iš 50.

* Jungtinėje Karalystėje, kur sveikatos apsaugos sistema - itin aukšto lygio, nuo krūties vėžio kiekvienais metais miršta 12 000 žmonių.

* Daugiau nei 8 iš 10 žmonių, kurie serga krūties vėžiu, išgyvena mažiau nei penkerius metus. Daugiau nei trys ketvirtadaliai žmonių išgyvena 10 metų ir ilgiau.

* Dauguma krūties vėžio atvejų nėra paveldimi, o yra atsitiktiniai. Mažiau nei 10% krūties vėžio atvejų buvo paveldėti.

* Krūties vėžys pasireiškia ir plinta ne vienodai, todėl ir gydymas yra skirtingas. Skirtingi vėžio tipai bei nevienodas žmonių imuniteto lygis lemia gydymo eigą ir sėkmę.

* Reguliari krūtų patikra neleis išvengti krūties vėžio pradžios, tačiau padės diagnozuoti ankstesnėje stadijoje. Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo didesnė tikimybė pasveikti.

* Krūtų mamografinis tyrimas skirtas ankstyvajai krūtų vėžio diagnostikai. Lietuvoje nemokamai atliekamas vieną kartą per 2 metus 50–69 metų moterims, turinčioms šeimos gydytojo siuntimą. Jaunesnėms moterims šie tyrimai yra mokami, be to, jų krūtinės audinys gali būti tankesnis, todėl mamogramos vaizdas yra mažiau ryškus.

* Reguliarus alkoholio vartojimas padidina riziką susirgti krūties vėžiu. Moteris, kuri kiekvieną dieną išgeria tą patį kiekį alkoholio (pavyzdžiui, 175 ml balto ar raudono vyno) padidina tikimybę susirgti vėžiu lyginant su moterimis, kurios negeria alkoholio.

* Reguliari fizinė veikla padeda sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu, ypač po menopauzės.

* Stresas nesukelia krūties vėžio. Nepaisant daugybės tyrimų, nėra įrodytas ryšys tarp streso ir krūties vėžio.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis