Kad avėti atviras basutes nebūtų gėda

Vasarą atidengiame daugiau kūno, todėl rūpinamės, kad oda būtų graži ir išpuoselėta. Ypatingas dėmesys šiltuoju metų laiku tenka ir kojoms – pėdoms, nagams, nes norisi avėti atviras basutes. Tačiau sutrukdyti planus atrodyti nepriekaištingai gali nagų grybelis. Juolab kad jis gali užklupti ir savimi besirūpinančią moterį, nes tai nėra nevalyvų žmonių liga.

Kodėl prikimba nagų grybelis? Ar įmanoma jį išgydyti, o gal teks visą gyvenimą kompleksuoti dėl negražių nagų? Kalbamės su dermatologijos ir estetinės medicinos klinikos „Mezoderma“ gydytoja dermatovenerologe Neringa Lapinskiene.

Kur vasarą galima „pasigauti“ nagų grybelį?

Nagų grybelis – klastinga liga, nes jos sukėlėjas plika akimi nematomas, o, laukdamas palankios progos suvešėti, dažnai gali tūnoti ir odoje. Grybeliu užsikrečiama tiesioginio kontakto su užkrėstu paviršiumi metu. Vasarą, atostogaujant svečiuose kraštuose šia nemalonia liga galima užsikrėsti viešbučių, poilsio namų dušo kabinose, baseinuose, ar einant basomis paplūdimių takais, parduotuvėje matuojantis avalynę ir t.t.

Pirtys, baseinai, viešbučių dušai – palanki vieta grybeliui plisti. Kodėl? Ar nago traumos, siauri batai ar kita nepatogi avalynė, kai nagas remiasi į batus, irgi yra palanki terpė grybeliui plisti?

Grybelis dauginasi ten, kur yra drėgna ir trūksta ventiliacijos. Todėl tikimybė susirgti didėja, jeigu kojos gausiau prakaituoja, jeigu dažnai tenka mūvėti gumines pirštines ar avėti guminius batus. Nago traumos taip pat turi įtakos grybeliui. Net per menkiausius odos ar nago pažeidimus, o ypač kai audiniai traumuojami nuolat, kad ir per trumpai kerpant ar esant nuolatiniam ankštos avalynės spaudimui, patekusios grybelio sporos pradeda daugintis ir sukelia ligą.

Ar būna įvairių nago grybelių rūšių? Kiek jie gyvuoja?

Sporomis besidauginantys grybeliniai organizmai pasižymi dideliu atsparumu aplinkos poveikiui, todėl gali išbūti gyvybingi daugelį metų. Nagų grybelį dažniausiai pažeidžia kelios grybų rūšys – tai mieliagrybiai ir dermatofitai. Grybelio pažeisti nagai sustorėja, pagelsta, trupa. Tačiau tik apie 50 procentų pakitusių nagų priežastis yra nagų grybelis, todėl reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Ar gali būti žmogus tiesiog grybelio nešiotojas, bet jam pačiam požymių ir nebūti?

Dabar yra gausu informacijos internetinėje erdvėje, todėl, atsiradus nagų pakitimams, pats ligonis nuspėja, kad serga nagų grybeliu. Tačiau net ir pėdų odos pleiskanojimas gali būti nulemtas grybelio, todėl toks žmogus net neįtardamas tampa grybelio nešiotoju ir platina ligą.

Ar gali nagų grybelis išryškėti nusilpus organizmui?

Taip, gali. Nagų grybelio pasireiškimą gali nulemti ne tik bendras organizmo nusilpimas dėl kitų lėtinių ligų, bet ir vietinis kraujotakos sutrikimas. Tačiau reikia nepamiršti, kad ir pats nagų grybelis yra lėtinė infekcinė liga, kuri alina organizmą, iškreipia ir dirgina imuninę sistemą.

Ar visada pradžioje pasireiškia tarpupirščio grybelis, po to nagų? Kokie pagrindiniai nagų grybelio simptomai? Ką apie juos turėtume žinoti?

Pažeidimo sritis priklauso nuo jau minėtų aplinkybių. Kadangi tiek tarpupirščių, tiek nagų grybelį gali sukelti vienas ir tas pats sukėlėjas, ligos pasireiškimui, manau, didžiausią įtaką daro paties organizmo savybės ir sritis, ant kurios grybelis pateko pirmiausia. Lygiosios odos grybelis pirmiausia pasireiškia pleiskanojimu, odos paraudimu ir perštėjimu. Nagų grybelis pirmiausia pastebimas atsiradus nago nelygumui ir spalvos pokyčiams.

Kaip veiksmingai gydyti ir ar galima jį išgydyti? Kas bus, jei negydysime?

Kaip jau minėjau, nagų grybelis – lėtinė liga, todėl ir jos gydymas užtrunka ne vieną savaitę. Ilgai gydytis tenka ir dėl to, kad nagai auga lėtai, pirmieji sveikimo požymiai pastebimi tik po kelių mėnesių, o pasveikimo dažnai tenka laukti metus ar net ilgiau. Cheminiai geriamieji vaistai nuo grybelio veiksmingi, tačiau brangūs,be to, jų vartojimą apriboja gausiai vartojami medikamentai nuo kitų ligų.

Gydymo trukmę galima sutrumpinti taikant kompleksinį gydymą tiek geriamaisiais, tiek vietiškai vartoti skirtais medikamentais. Grybo masę sumažinti padeda nagą tirpinantys tepalai, kartais prireikia nago pašalinimo chirurginiu būdu. Gydantis ypač svarbu avalynės ir ligonio aplinkos dezinfekcija, kad infekcija neplistų, ir grybelio atsinaujinimo profilaktikai.

Dabar labai populiarus nagų grybelio gydymas patentuotu bioaktyviu serumu „Mycosan“. Šis patentuotos sudėties serumas ne tik gydo pažeistą nagą, bet ir patikimai apsaugo dar sveikus nagus, padeda išvengti grybelio plitimo į kitas sritis.

„Mycosan“ veiksmingumas pasireiškia jau po pirmo panaudojimo, o jo efektyvumas ir saugumas įrodytas atlikus klinikinius tyrimus. Gauti rezultatai maloniai nustebino, nes „Mycosan“ veiksmingas gydant visus nagų grybelio sukėlėjus, o visiško pasveikimo galima pasiekti net per tris mėnesius.

„Mycosan“ pakuotėje yra visos reikalingos nagų priežiūros priemonės, todėl jis ne tik efektyvus, bet ir patogus vartoti. Daugiau informacijos apie „Mycosan“ galima rasti tinklalapyje www.mycosan.lt.

Kaip apsisaugoti, kad po atostogų kartu su maloniais įspūdžiais neparsivežtume ir šios „dovanelės“ – nagų grybelio?

Nagų grybelio prevencija turėtų būti kompleksinė, susidedanti ne tik iš žmonių švietimo, savisaugos, bet ir griežtinant higieninę priežiūrą daugelio lankomose viešose vietose: pirtyse, baseinuose, avalynės parduotuvėse ir panašiai. Labai gaila, kad nagų grybelio gydymas yra tik paties sergančiojo reikalas, nes dažnai gydytis tampa prabanga... Todėl noriu priminti ir perspėti, kad nepamirštumėte, jog grybelis tyko naujų aukų. Patarčiau vykstant atostogauti su savimi vežtis pėdų dezinfekuojamųjų priemonių, avėti tik savo avalynę, svečiuose nesinaudoti svetimomis šlepetėmis ir nevaikščioti basomis.

Gydytoja dermatovenerologė Neringa Lapinskienė
UAB „Mezoderma“
J. Basanavičiaus al. 5, Kaunas,
www.mezoderma.lt

Užsakymo nr.: PT_64919725

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis