Kodėl vyrams taip svarbu mesti rūkyti

Vyrų gyvenimo kokybė priklauso nuo lytinės sveikatos, lytinio pasitenkinimo, o seksualumas yra esminė vyro gyvenimo kokybės sąlyga.

Vyro seksualumas – tai kūniškų emocinių, protinių ir socialinių elementų visuma, kuri teigiamai praturtina ir sustiprina asmenybę, bendravimą ir meilę. Kad galėtume džiaugtis seksualumu, reikia visapusiškai geros sveikatos. Lytinės sveikatos sutrikimai vyrams dažniausiai pasireiškia varpos erekcijos pablogėjimu , lytinio potraukio sumažėjimu, sėklos išsiveržimo ar orgazmo disfunkcija. Erekcijos sutrikimu apibūdinama būsena, kai vyras nuolat ar labai dažnai nesugeba pasiekti arba išlaikyti pakankamą varpos standumą, reikalingą lytiniam aktui atlikti.

Erekcijos sutrikimai vyrams sukelia nevisavertiškumo jausmą, psichologines problemas šeimoje ir net darbe. Tokie vyrai neretai praranda gyvenimo džiaugsmą, jų interesų ratas labai susiaurėja, dėl emocijų pasikeitimo prasideda depresija, mažėja darbingumas. Svarbiausia erekcijos sutrikimo priežastis yra bloga arterinė kraujotaka vyro varpoje. Be geros arterinės kraujotakos, be gero kraujo pritekėjimo į vyro varpą, geros erekcijos nebūna. Visa tai, kas blogina kraujo pritekėjimą į varpą, yra vyrų lytinės potencijos rizikos faktoriai. Vienas iš tokių rizikos faktorių yra rūkymas.

Rūkant, nikotinas ir kitos toksinės tabako dūmų medžiagos veikia svarbius kraujagyslių užakimo faktorius – kraujo riebalus (lipidus – cholesterolį ir trigliceridus), juos didina. Dėl nikotino sukeltų pakitimų vidiniame arterijų paviršiuje, atsiranda aterosklerozės plokštelės, kurios rūkaliams sparčiai didėja ir siaurina arterijų spindį ar net visiškai užkemša. Prie to dar prisideda nikotino sukelti kraujagyslių spazmai bei nikotino aktyvuojamas trombocitų sulipimo mechanizmas, todėl susidaro krešuliai. Jie užkemša smulkias, varpą aprūpinančias kraujagysles, nepakankamai priteka kraujo erekcijos būsenai palaikyti. Kol dar nėra visiškai užkimštos kraujagyslės ,erekcijos sutrikimų gydymas būna efektyvus. Tabako dūmuose esančios dervos, anglies monoksidas ir kitos medžiagos, veikia neigiamai į vyrų lytinę potenciją, nes sukelia įvairaus laipsnio deguonies trūkumą varpoje. Ypač jautrus deguonies trūkumui yra varpos akytkūnių balzganasis dangalas, kuris praranda elastingumą, degeneruoja, varpa netenka anksčiau buvusios formos ir gabaritų.

Objektyviais tyrimais patvirtinta, kad rūkymas vyrams sukelia erekcijos susilpnėjimą. Ištyrus 314 rūkančiųjų nustatyta, kad naktinės erekcijos metu esantis varpos standumas yra susijęs su per dieną surūkytų cigarečių kiekiu. Grupei vyrų, kurie surūkydavo daugiausia (daugiau negu 40 cigarečių per dieną), naktiniai varpos sukietėjimai buvo silpniausi ir greičiausiai pasibaigdavo. Išmatavus kraujo tekėjimo mikrocirkuliaciją (pav.) dvidešimt šešių impotentiškų vyrų varpose (jų amžiaus vidurkis 46,6 metai), jiems nerūkant 4 savaites ir vieną dieną ir pabaigoje išmatavimai buvo atlikti praėjus 10 minučių po cigaretės surūkymo, prieš tai nerūkius 4 savaites. Nustatyta, kad varpos kraujotaka žymiai pagerėjo po 4 savaičių nerūkymo, ir kad, varpos kraujotaka praėjus 10 minučių po cigaretės surūkymo yra žymiai mažesnė, negu po 1 dienos nerūkymo.

Ryšys tarp rūkymo ir erekcijos disfunkcijos buvo ištirtas 2115 Olmsted apygardos 40 – 79 metų amžiaus vyrams, kurie buvo pasirinkti atsitiktine tvarka. Rūkančių vyrų erekcijos sutrikimai buvo įvertinti pagal jų lytinės funkcijos anketas (apžiūros buvo vykdomos kas dveji metai). Iš 1329 vyrų, turinčių reguliarų lytinį partnerį – 173 buvo rūkantys tuo metu, 836 rūkė anksčiau, erekcijos sutrikimais skundėsi 230 apklaustųjų. Lyginant su anksčiau rūkiusiais ir niekada nerūkiusiais, rūkantiesiems (tuo metu), įžengusiems į penktąjį savo amžiaus dešimtmetį, buvo dvigubai didesnis erekcijos sutrikimų skaičius.

Vyrams, kurį laiką rūkiusiems, gyvenantiems atitinkamai šeštąjį, septintąjį ir aštuntąjį dešimtmetį, lyginant su vyrais, kurie niekada nerūkė, buvo būdinga 1,42 karto didesnė erekcijos sutrikimų tikimybė.

Tabakas yra legalus narkotikas, o jo rūkymas – vienas iš labiausiai paplitusių žalingų įpročių. Jis neigiamai veikia ne tik lytinę potenciją, bet ir širdies –kraujagyslių ligas, vyriškų hormonų apykaitą, vaisingumą ir spermatozoidų gamybą, reprodukcinio potencialo mažėjimą, skatina priešlaikinį senėjimą . Rūkymas vyrų organizme turi ryšį tarp mažos androgenų (vyriškų hormonų) koncentracijos kraujo serume, širdies vainikinių kraujagyslių ligų ir metabolinio sindromo. Rūkymas turi neigiamos įtakos hormonams, atsakingiems už lytinius skirtumus tarp vyrų ir moterų.

Įvairūs tyrimai, parodė, kad rūkymas turi įtakos testosterono koncentracijai serume. Testosteronas yra svarbiausias vyrų lytinis hormonas. Jis ne tik reguliuoja vyrų lytinių požymių išsivystymą ir organizmo reprodukcines funkcijas (lytinį potraukį, erekcinę funkciją, subrendusios spermos išsivystymą), bet ir vaidina lemiamą vaidmenį vyro psichinei ir fizinei savijautai ir sveikatai. Testosterono trūkumas vyrams gali sukelti įvairius simptomus, kaip lytinio potraukio, aktyvumo , energijos, jėgos ir ištvermės mažėjimą, prakaitavimą, irzlumą, mieguistumą, osteoporozę (kaulų retėjimą).

Taip pat pastebėta, kad tabakas yra žalingas vyrų sėklidėms, kur produkuojama sperma. Rūkorių sperma yra labiau pakitusi ir sužalota nei tų, kurie gyvena be cigaretės. JAV 1991 – 1997 metais ištyrus 1688 vyrus, kurie lankėsi dėl vaisingumo problemų , patvirtino, kad rūkymas turi neigiamą poveikį spermos gamybai sėklidėse, kas ir lemia blogesnę rūkančių vyrų spermos kokybę, kuriai būdingas abejotinas vaisingumas. Nustatyta, kad rūkymas turi neigiamą poveikį spermos tankiui, bendrajam spermatozoidų skaičiui, judrumui ir bendrajam judrios spermos kiekiui. Amerikos reprodukcinės medicinos draugijos mokslininkai palygino 18 rūkančių vyrų spermos pavyzdžius su sperma vyrų, kurie niekada nerūkė, kaip jų spermatozoidai sugeba įveikti moterų kiaušinėlio apsauginį, išorinį geltonąjį apdangalą. Šie tyrimai parodė, kad rūkančių vyrų du trečdaliai spermatozoidų nesugebėjo įveikti kiaušinėlio išorinio geltonojo apdangalo. Tai rodo, kad rūkoriams reikia žymiai daugiau pastangų, kad apvaisintų savo partnerę. Be to, jie nustatė, kad du metus rūkančių daugiau nei 18 cigarečių per dieną, vaisingumas sumažėja vienu ketvirtadaliu.

Rūkymas negailestingai veikia vyrų seksualinio gyvenimo pajėgumą. Kaip rodo naujausi moksliniai tyrimai, net pačios aukščiausios kokybės tabakas ryškiai padidina impotencijos tikimybę. Tik nerūkydami galime išvengti tabako sukeliamų seksualinių problemų.

„iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis