5 blogi įpročiai, kurių reikėtų atsisakyti, jei norite gyventi ilgiau

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras teigia, jog tokie blogi įpročiai, kaip rūkymas, prasta mityba ir judėjimo trūkumas, sukelia pusę JAV mirčių. Naujausi tyrimai nustatė, jog niekada nevėlu suformuoti naujus sveikus įpročius atsikratant senųjų.

Penkerius metus mokslininkai tyrė du tūkstančius žmonių, tarp kurių buvo rūkaliai, metusieji rūkyti arba niekada nerūkę, vaikščiojimo greitį. Esami rūkaliai vaikščiojo lėčiau nei tie, kurie metė rūkyti.

Rezultatai leidžia daryti išvadą, kad net vyresniame amžiuje blogų įpročių, tokių kaip rūkymas, atsisakymas gali teigiamai paveikti žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę vėlesniame gyvenime. Tyrimo vadovė Alison Moore iš Amerikos Geriatrijos asociacijos pateikė penkis blogus įpročius, kurių reikėtų atsisakyti, jeigu norite gyventi ilgiau.

Netinkamas maisto pasirinkimas

Moore teigia, jog antsvoris gali sukelti daugybę sveikatos problemų ir komplikacijų, įskaitant diabetą, širdies ligas ir infarktą. Norėtume pridurti, kad antsvoris taip pat gali lemti sumažėjusį potraukį seksui. Blogųjų angliavandenių (bulvės, balta duona, baltieji ryžiai) keitimas į geruosius (saldžiosios bulvės, ruginė duona, rudieji ryžiai), ir vartojant liesus baltymus bei apribojant riebius ir saldžius patiekalus, padės senjorams išsaugoti tinkamą svorį, teigė ji. Beje, tai neblogas patarimas ir jaunesniems žmonėms.

Rūkymas ir gėrimas

Įrodyta, kad rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu turi neigiamos įtakos žmogaus sveikatai bet kokiame amžiuje, bet senjorai, kurie reguliariai rūko ir geria, dar labiau padidina sveikatos problemų tikimybę. Moore teigia, jog padėtį dar apsunkina alkoholio vartojimas su vaistais, o tai gali sukelti rimtą pavojų sveikatai, ypač senjorams, vartojančiams kelis vaistus vienu metu. Rūkymas, kaip ir apkūnumas, taip pat neigiamai veikia seksualinį gyvenimą.

Nejudrus protas

Senstant žmonių jėgos silpsta ir jie negali padaryti tiek, kiek galėdavo būdami jauni. Nors fizinis aktyvumas ir ribotas, tai nereiškia, kad smegenys turi dirbti lėčiau. Moore teigia, kad esama įvairios veiklos senjorams, padedančios išsaugoti žvalų ir aštrų protą – tai galvosūkiai ir interaktyvūs žaidimai, stojimas į knygų klubą arba dalyvavimas savanoriškoje veikloje.

Vaistų sumaišymas

Dauguma garbaus amžiaus žmonių vartoja įvairius vaistus ir kartais jiems kyla sunkumų atsimenant, kada ir kokius vaistus vartoti. Todėl kartais jie „pakoreguoja“ savo vaistų kiekį. Moore teigia, jog tam, kad išvengtų tokių problemų, senjorai turėtų naudoti savaitines ar mėnesines piliulių dėžutes arba kreiptis pagalbos į šeimos narį, draugą, kuris padėtų jiems tvarkingai vartoti vaistus.

Nejudrus gyvenimo būdas

Fizinis aktyvumas – esminis veiksnys siekiant išlaikyti sveiką širdį, protą ir kaulus. Kai kuriuos žmones riboja įvairūs negalavimai, tačiau yra įvairių ir paprastų būdų paįvairinti savo dienotvarkę. Tarkime, pasistatyti automobilį toliau nuo parduotuvės ir pasiekti ją pėstute. Be to, Moore teigia, jog programos, tokios kaip joga, Pilates, Tai Či padeda išlaikyti pusiausvyrą, kontroliuoti svorį ir gali būti taikomos bet kokio fizinio pasiruošimo žmonėms.

Nors dar nėra aišku, kokį vaidmenį atlieka mankšta metant svorį, yra patikimų įrodymų, jog ji naudinga sveikatai, pavyzdžiui, padeda išlaikyti aštrų protą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis