Lazeris – efektyviausia veido raudonio gydymo priemonė

„Rausvi žandukai kaip obuoliukai“ – gražiai skamba liaudies dainos žodžiai. Tačiau tikrai ne tiems, kuriuos vargina rožinė – nei iš šio, nei iš to išpilantis veido raudonis, kuris veidą puošia kelias dienas. Ir tepk netepęs kuo nori – nei paslėpsi, nei panaikinsi.

Apie veido raudonį ir išsiplėtusias kraujagysles veide bei efektyviausius šios problemos sprendimo būdus kalbamės su Grožio Terapijos ir Chirurgijos Klinikos „Sugihara“ gydytoja dermatologe Jolanta Žiliene.

Asmeninio albumo nuotr.

- Kokią odą turintys žmonės susiduria su raudonavimo problema?

- Didžia dalimi polinkį raudonuoti lemia genai. Besikreipiantys dėl raudonio dažnai patvirtina, kad mama ar tėtis turėjo tokią bėdą. Trumpam parausti susijaudinus, po sporto ar kai mums karšta – natūralu. Po 10-15 minučių oda nurimsta ir tiek tos bėdos. Tačiau kai raudonis, kartais net lydimas odos paburkimo tęsiasi valandas, dienas, savaites ar net mėnesius, tai ima ne juokais varginti.

Laikui bėgant raudonavimo epizodai ilgėja, ima ryškėti išsiplėtusios kraujagyslės, pasirodo bėrimai. Tokia odos būklė vadinama rožine. Polinkis raudonuoti ima ryškėti jau brendimo metu – tai mūsų vadinami „raudonskruosčiai“ . Nuolatinis raudonis ir rožinė pasireiškia sulaukus 30-40 metų ir yra ryškiausia apie 50- tuosius.

Moterys rožine serga dažniau, tačiau vyrams klinikiniai simptomai būna gerokai ryškesni (dėl hipertrofinių ir hiperplazinių pakitimų nosis padidėja ir tampa panaši į avietę). Moterims rožinę gali išprovokuoti kontraceptikai, dėl pakitusios hormonų pusiausvyros gana dažnai ji pasireiškia artėjant menopauzei. Kartais stebimas rožinės ryšys su migrena.

- Kas išprovokuoja rožinę?

- Paprastai raudonskruosčiai patys žino, kokie faktoriai provokuoja raudonį ir jų vengia. Kokie tai faktoriai? Tai viskas, kas karšta – pirtis, karšta vonia, karštas maistas ir gėrimai. Taip pat didelis fizinis krūvis, kai sportuojant, bėgant labai paraustama. Įvairūs mechaniniai faktoriai – veido plekšnojimas ir trynimas. Taip pat saulė, šaltis, žvarbus vėjas – visi tie faktoriai, kurie provokuoja odos paraudimą. Kiek įmanoma reikėtų vengti ir alkoholio bei labai agresyvios kosmetikos.

- Ar šitai grupei priklauso paraudimas, kuris užklumpa žmogų streso metu, būnant nepatogioje situacijoje, iš gėdos?

- Jei pasibaigus stresui praėjo ir raudonis – ne bėda. Jei veidas staiga užsiplieskė, kaista, burksta ir ilgai nerimsta – verta atkreipti į tai dėmesį ir vengti faktorių, provokuojančių raudonį. Streso išvengt negalime – jis mus gali užklupti netikėtai. Jei taip jau atsitiko ir skruostai „užsidegė“, reikia stengtis kuo greičiau grįžti į normalią būklę. Tam padeda gydomasis vanduo, kuris pakartotinai purškiamas keletą kartų greitai atvėsina ir nuramina odą.

Klausimai, į kuriuos reiktų atsakyti, norint suprasti, ar jums yra rožinė:

Ar jūsų veido raudonis nuolatinis, ar vargina tik kartais, esant tam tikriems faktoriams?

Ar paraudimą lydi kaitimo, tempimo jausmas?

Ar matomos išsiplėtusių kraujagyslių virvelės?

Ar būna rausvų mazgelių, pūlinėlių?

Ar toks bėrimas negausus ir atsiranda tik kartais, ar gausus, ir yra nuolatinis jūsų palydovas?

Kuo daugiau „taip“ tinka atsakant į šiuos klausimus, tuo labiau verta pagalvoti apie vizitą pas dermatologą.

- Kaip susijęs veido raudonis ir mazgeliai bei pūlinukai?

- Rožinės patogenezė yra gana sudėtinga ir priežastys nėra iki galo aiškios. Įtakos gali turėti labai daug faktorių, pradedant genetiniais, endokrininiais, imunologiniais, ir baigiant kraujagyslių bei uždegiminėmis reakcijomis. Esant uždegiminei rožinei, kuomet raudonį lydi bėrimas (mazgeliai, pūlinėliai), atliekamos dvi skirtingos procedūros. Vienos procedūros metu uždaromos išsiplėtusios kraujagyslės, todėl persitvarko veido odos kraujotaka ir raudonis sumažėja. Kitos procedūros metu mažinamas uždegiminis procesas, dėl to mažėja bėrimai. Tačiau visais atvejais, kai turime rožinę su bėrimais, pirma atsikratome bėrimo, o tik vėliau imamės procedūrų raudoniui ir išsiplėtusioms kraujagyslėms pašalinti.

Pasitaiko atvejų, kai žmogus neraudonuoja, tačiau veide matomos ryškios, stambios, kartais net melsvos išsiplėtusios kraujagyslės. Jų nepaslepia joks grimas, tačiau sėkmingai pašalina lazeris. Vaizdas po procedūros pasikeičia dramatiškai – išnykus kraujagyslių raizginiams odos spalva tampa lygi ir skaisti, o rezultatas stabilus ir ilgalaikis.

- Gal yra kokių nors liaudiškų ar naminių priemonių kraujagyslėms stiprinti?

- Tenka girdėti teiginių, kad geriant askorutino tabletes sustiprinsime kraujagyslių sieneles ir taip išvengsime kraujagyslių išsiplėtimo. Deja, tai tik mitas. Kai kas bando problemas spręsti trindami odą ledukais – neva tai stiprina kraujagyslių sieneles. Šiuo atveju pasakyčiau taip: viskas gerai, kas su saiku. Pamąstykime, kas nutinka žiemą, ilgokai pabuvus šaltyje lauke? Patalpoje veidai ima degte degti. Taigi šalčio poveikis priklauso nuo temperatūros ir kontakto (veikimo) trukmės. Jeigu leduku brūkštelėjai kelis kartus – tai gal ir suveiks kaip tonizuojanti priemonė, bet jeigu palaikei ilgiau ir dar mechaniškai patrynei, tai raudonavimas tik padidės.

- Ar gali padėti kokie nors kremai?

- Į specialius raustančiai odai skirtus kremus dažniausiai būna įdėtas koks nors komponentas, teoriškai veikiantis kraujagyslių sienelių tonusą. Vieni šių kremų veikia stipriau, kiti silpniau, bet teisingai pasirinkus kremą galime gauti visai neblogą rezultatą. Tik nereikia tikėtis, kad nuo kremo išnyks išsiplėtusios kraujagyslės. Jas tiesiog reikia pašalinti. Siūlyčiau kreiptis į dermatologą ir tiems, kurie neturi bėrimų, o skundžiasi tik paraudimu ir veido paburkimu. Šiandien turime vaistą, kurį tepant jau per mėnesį oda nuraminama, suvaldomas raudonis, o kombinuodami priemones galime pasiekti ir labai gerų rezultatų.

- Kaip patartumėte prižiūrėti raustančią odą?

- Kasdienis kremas turėtų būti gaivus ir vėsinantis – toks odą ramins ir malšins kaitimo pojūtį. Kremą reikėtų užtepti švelniai, vengti aktyvių masažinių judesių ir plekšnojimo. Nereikėtų rinktis labai riebių kremų ir jų tepti storu sluoksniu. Veidą geriau prausti nei valyti tamponu. Vanduo turi būti gaivus, bet ne šaltas ir ne karštas. Rankšluosčiu reikia ne trinti, o švelniai nusausinti. Su raustančia oda reikia elgtis atsargiai, kaip su porcelianu, kadangi ji jautresnė, dirglesnė. Patarčiau atsisakyti tokių procedūrų kaip odos šveitimai (moterys dažnai mėgsta pasitrinti odą su kava, druska, cukrumi ar specialiomis priemonėmis). Kaukės tiktų tokios, kurios drėkina, vėsina. Vandens purškimas pagelbėtų kaip ekstra pagalba raudonio nuraminimui.

- Koks yra išsiplėtusių kraujagyslių gydymo lazeriu principas?

- Kartais žmonės manęs klausia: „Dabar, kai jūs tas kraujagysles pašalinsit, sutriks mano odos kraujotaka ir mityba, pasikeis medžiagų apykaita? Ar tai nepavojinga?“. Kad išsklaidyčiau tokius būgštavimus ir padėčiau suprasti, kaip viskas vyksta, dažnai siūlau įsivaizduoti upę su iš jos ištekančiais upeliukais. Kai upė plati, jos srovė yra silpna, ji vos teka. Upeliukas, būdamas siauras, yra sraunus. Lygiai tas pats vyksta su mūsų kraujagyslėmis.

Išsiplėtusioje kraujagyslėje kraujo tėkmė yra labai lėta. Pagrindinė kraujo funkcija – atnešti deguonį ir išnešti „šiukšles“, kurios susidarė audiniuose. Išsiplėtusia kraujagysle kraujas teka lėtai, todėl realiai savo funkciją atlieka nepakankamai. Dėl to ten sulėtėja medžiagų apykaita ir pradeda kauptis šlakai. Štai todėl ir šalinami išsiplėtusių kojų venų mazgai. Lygiai taip pat ir veide – šalinamos tik tos paviršinės kraujagyslės, kurios yra išsiplėtusios, nepilnavertės, per kurias tekėdamas kraujas nebeatlieka savo funkcijos. Po procedūros odos kraujotaka persitvarko naujai, todėl taip stipriai pasikeičia vaizdas – oda įgauna skaistumo, ir šiek tiek pasitempia – ypatingai nuo intensyvios pulsinės šviesos, kuri veikia šiek tiek plačiau, ir ne tik į kraujagysles.

- Su kokiais lazeriais „Sugiharos“ klinikoje atliekamos šios procedūros?

- Klinikoje tam turime tris skirtingas technologijas: intensyvią pulsinę šviesą; lazerį su skaneriu, reguliuojantį raudonį ir mažinantį uždegimą, ir labai delikatų taškinį lazerį, tinkantį smulkesnėms kraujagyslėms. Taigi šiandien turime tris skirtingas alternatyvas ir pasirenkame jas pagal poreikį. Aš pati labai mėgstu naudoti intensyvią pulsinę šviesą, kuri turi ne vieną bangos ilgį, o visą spektrą. Jis veikia ne tik kraujagyslę ir ten esantį hemoglobiną, bet ir pigmentą melaniną, ir netgi baltymines struktūras. Todėl procedūros metu ne tik pašalinamos kraujagyslės, bet pastebimas ir odos spalvos išlyginimo bei liftingo efektas. Kitaip tariant, oda atjaunėja. Taigi, darant vieną procedūrą, dar du bonusus gauname nemokamai.

Procedūra greita ir labai efektyvi net ir tada, kai nematome konkrečių kraujagyslių, o žmogus skundžiasi raudonavimu. Taigi priemonę renkamės pagal tai, ką matome. Šių procedūrų negalima daryti, kai yra saulė, kai žmogus yra įdegęs. Taip pat aštuonias savaites po procedūros negalima būti saulėje, tad dabar yra labai geras laikas pradėti ir iki pavasario šias problemas susitvarkyti.

- Ar procedūros skausmingos?

- Procedūra procedūrai nelygu. Jeigu atliekama giliai veikiančiu lazeriu, nuskausminimą suteikia odos paviršiaus aušinimas, todėl jaučiami nedideli dilgčiojimai su šalčiu. Kai procedūra atliekama intensyvia pulsine šviesa, impulso metu jaučiamas karštis, bet impulsas yra labai trumpas. Šiokį tokį diskomfortą žmogus gal ir jaučia, bet procedūra yra labai greita ir trumpa.

- Ar tos problemos atsinaujina?

- Jeigu yra polinkis – taip, gali atsinaujinti. Gydymo metu mes problemą išsprendžiame, o toliau tą rezultatą reikia išlaikyti. Žmogus gauna instrukcijas, kaip elgtis toliau, ko reikia vengti. Jeigu žmogus nori išlaikyti tą rezultatą, jis pasistengs šiek tiek pakeisti įpročius ir tada rezultatas bus ilgalaikis.

Užsakymo nr.: PT_72763254

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis