Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė: ką valgyti keliaujant?

Sveiki, mano becukriai bičiuliai. Tikiuosi, jūs mėnesį be cukraus išgyvenat lengvai ir be vargo. O taip pat be nuklydimų.

Nes pati patyriau, kaip lengva paslysti ir prisišlamšti cukraus, ypač tada, kai iškrenti iš kasdienio ritmo. Kol gyveni pagal įprastą savo tvarkaraštį – darbas-namai – labai lengva laikytis grafiko ir vartoti tuos produktus, kuriuos aš gavau pradėjusi šį projektą su „Livinn“. Tačiau praėjusį savaitgalį manęs laukė išbandymas – kelionė į Taliną. Automobiliu keliauju dažnai – važinėju su savo taksais į šunų parodas, o kelionės niekada neprailgsta, nes jose mane lydi smagi kompanija ir dažniausiai nesveikas maistas… Ar kada pagalvojate, kuo užkandžiaujate automobilyje? Degalinėse pirkti dešrainiai ir sumuštiniai su padažais, kuriuose pilna cukraus, gazuoti saldūs gėrimai, kava su cukrumi ir dar kokiu gardžiu sirupu iš degalinės, traškučiai, riešutukai, šokoladukai, saldainiukai, ledai ir kiti pakeliui mums degalinėse siūlomi ne itin sveiki dalykai.

Taigi, kad manęs neviliotų degalinių skanėstai, kelionei pasiruošiau iš anksto. Litras natūraliai spaustų pomidorų sulčių su baziliku ir trupučiu druskos pakeitė gazuotą gėrimą, o užkandžiams pasirinkau džiovintus vaisius. Tik nepradėkit dabar šaukti, kad džiovintuose vaisiuose labai daug cukraus. Taip, tačiau ne visuose! Visų pirma, džiovintuose vaisiuose, kaip ir nedžiovintuose, yra nemažai natūralaus cukraus – jo vengti šio projekto metu nereikia. Bet, deja, daugumoje džiovintų vaisių yra daug pridėtinio cukraus. Įprasti džiovinti vaisiai, kuriuos mes dažnai matome prekybos centrų lentynose , dažniausiai yra išmirkomi cukraus sirupe ir tada aukštoje temperatūroje džiovinami. Ypač dažnai taip daroma su spanguolėmis, ananasais, papajomis, datulėmis ir, deja, mano mėgstamomis vyšniomis. Į juos dar dedama sieros dioksido konservanto. Ekologiški džiovinti vaisiai cukruje nemirkomi, džiovinami pamažu ir be konservantų. Būtent tokių džiovintų vaisių radau savo didelėje sveiko maisto be pridėtinio cukraus dėžėje, kurią man įteikė „Livinn“.

Taigi į kelionę įsimečiau ekologiškų be cukraus džiovintų slyvų, datulių, spanguolių ir šilkmedžio uogų, kurios labiausiai nustebino mano bendrakeleivius. Beje, mano visi bičiuliai jau žino, kad aš nevartoju cukraus ir saugo mane, vis perspėdami, kad man negalima vieno ar kito. Džiovintos uogos buvo puikaus skonio ir labai tiko kelionės metu – manau, tai puikus užkandis, kurį galima neštis į darbą arba tiesiog nešiotis rankinuke tam atvejui, jei išalksit ir rankos tiesis šokoladuko link. Ir būtinai pirkdamos džiovintas uogas skaitykite etiketę – žiūrėkite, ar džiovinant buvo naudojamas cukrus, juk jo vaisiuose ir taip yra, kam jums dar ir pridėtinis su konservantais. Jei mėgstat saldžiau – rinkitės slyvas ar datules, o jei norisi rūgštelės – spanguoles ar šilkmedžio uogas. O aš planuoju traukti į „Livinn“ paklausti, gal jie turi mano mėgstamų džiovintų vyšnių be cukraus. Kažkada nusipirkau tokių vyšnių parduotuvėje, tai jas valgydama labiau jutau cukraus sirupo, o ne vyšnių skonį.

Tiesa, savo kelionėje cukraus išvengiau. 8 valandas vairavau besimėgaudama uogomis ir vaisiais bei mažomis morkytėmis, taigi drąsiai teigiu: iš taško A į tašką B įmanoma nuvažiuoti ir nepririjus šlamšto.

Ir dar, paerzinsiu Jus dėl kito įrašo – jis bus skirtas toms, kurios nė dienos negali ištverti be visų moterų draugo – šokolado.

Saldaus jums gyvenimo be pridėtinio cukraus!

Iki,
Skaiva

Sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė:

Taip, kelionės yra turbūt didžiausias mūsų sveikos mitybos išbandymų metas. Keliaujant automobiliu dar gali patogiai visko prisiruošti, o va lėktuvu - gali būti riesta. Ir būtent lėktuve organizmui mažiausiai trūksta papildomų niuksų prasto maisto pavidalu, kurių ir iš pačios kelionės pakanka.

Jei džiovinti vaisiai geri, jie numalšina ir įvairių skonių potraukį, ir alkį.
G. Skaraitienės nuotr.

Džiovinti vaisiai yra koncentruotas maistas. Jei jie geri, tai numalšina ir įvairių skonių potraukį, ir alkį. Iš rūgštesnių vaisių galėčiau parekomenduoti dumplūnes arba goji uogas (dygliuotąjį/ kininį ožerškį). Goji skonis daugialypis – turi ir saldumo, ir kartumo, ir rūgštumo. O dumplūnėse rūgštelė akivaizdžiai dominuoja. Džiovintų ekologiškų vyšnių neteko ragauti - spėju, gali būti technologinių keblumų sudžiovinti be cukraus. Bet galima pabandyti liofilizuotas (staiga šaltyje sudžiovintas) uogas – jos netikėtai traškios ir išlaiko formą. Aš pati rankinėje visada turiu mažą riešutų maišelį. Dažniausiai –lazdyno.

Iš nesaldintų gėrimų tiktų natūralus kokosų vanduo ar koks nesaldintas augalinis pienas. Tačiau tuomet jau reikėtų šaldymo dėželės – vėsesni šie gėrimai gerokai skanesni. Mes kelionei į termosą pasiruošiame žaliosios arbatos. Deja, tenka pripažinti, kad metalinėje taroje gera japoniška arbata praranda savo skonio subtilumą, net jei termosas tik jai vienai skirtas.

Prisijungti prie „Mėnesio be cukraus“ galite ir jūs! Daugiau informacijos – Livinn – sveiki produktai Facebook

Užsakymo nr.: PT_71033994

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis