Žymios mamos pataria: keliauti su vaikais turi būti malonu

Kad vasaros kelionės netaptų šeimos išbandymais, o būtų malonios ir tėvams, ir vaikams, logopedė Kristina Jurevičiūtė, Mingailė Kalnietė ir Tatjana Lavrinovič dalinasi savo patarimais.

„Keliaujant automobiliu vaikas mato daug jam įdomių dalykų – upę, ežerą, jūrą, ganyklose besiganančius gyvulius, įvairius medžius. Kelionėje dukra nemažai naujo sužino ir apie žmonių gyvenimą. Neseniai važiavome iš Druskininkų pro įvairius kaimelius. Gretė klausinėjo, ką ten veikia vaikai, ar jie padeda suaugusiesiems, ravi daržą“, – sakė du mažamečius vaikus auginanti Mingailė Kalnietė, krepšininko Manto Kalniečio žmona.

„Bet kuri ilgesnė kelionė – išbandymas suaugusiesiems, o juo labiau vaikams. Todėl vaikams automobilyje ar lėktuve stengiuosi sukurti maksimalų komfortą. Linkiu, kad jūsų vaikai pamėgtų keliauti ir nekantraudami lauktų naujos kelionės!” – kalbėjo dažnai su šeima keliaujanti Tatjana Lavrinovič.

Pasak „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ekspertės logopedės Kristinos Jurevičiūtės, kiekviena kelionė vaikui – galimybė patirti naujų įspūdžių, praplėsti savo žodyną. Ji rekomenduoja išnaudoti gerą progą kartu su vaiku nuveikti ką nors įdomaus ir smagaus:

* Mokykitės eilėraštukų. Kelionė – puikus laikas tiesiog pabendrauti su vaiku, ir tai labai daug jam duoda. Daliai vaikų gali patikti kartu su tėvais mokytis eilėraštukus, skaičiuotes ar dainuoti daineles.

* Išnaudokite ritmą. Kelionė kuria ritmą, skatina judėti. Daugelis vaikų keliaudami automobiliu mėgsta linguoti, ritmiškai judinti rankytes ir kojytes, todėl kartu padainuokite, palinguokite. Jeigu tėtis vairuoja, mama su vaiku gali pažaisti pirštukų žaidimus.

* Skaičiuokite. Keliaujant automobiliu galima pabandyti pamokyti vaikus skaičiuoti, paraginti įsiminti skaičius, pavyzdžiui, automobilių numerius, ar skaičiuoti mašinas, aptarti jų spalvas.
Mokykitės raidžių. Bet kurios kelionės metu tiktų kartu su vaiku kurti pasakas ar mokytis raidžių. Visada patogu būtų žaisti žaidimą, spėliojant žodžius pagal pirmą raidę.

* Padėkite pažinti kitas šalis. Nemažai naujų progų kalbai, vaizduotei suteikia kelionės į kitą šalis. Galima vaikui papasakoti, kuo kita šalis skiriasi nuo Lietuvos, kaip gyvenimas mieste skiriasi nuo gyvenimo kaime.

* Kalbėkitės! Keliaujant automobiliu pravartu aptarti kuo daugiau pro langą matomų objektų, nepamirštant ir kelio ženklų. Lėktuvo aplinkoje taip pat netrūksta įdomybių, kurios siūlo ne vieną pokalbio temą. Jeigu važiuojame pro mišką, galime su vaikais pakalbėti apie tai, kas gyvena miške. Panašiai galima aptarti vaizdus pro lėktuvo iliuminatorių – kaip atrodo dangus ar kaip, lėktuvui kylant ir leidžiantis, iš aukštai atrodo žemė. Dialogas su vaiku – gera priemonė vaiko žodynui plėstis, jo kalbai turtėti.

M. Kalnietės ir T. Lavrinovič patarimų TOP 8:


* Aptarkite kelionę su vaiku iš anksto: jau prieš porą savaičių prieš kelionę pradėkite pasakoti vaikui apie laukiančią išvyką, aptarkite nerimą keliančius dalykus, pvz., pasirepetuokite kaip žiovausite, jeigu lėktuve pradės skaudėti ausytes.

* Leiskite vaikui krautis savo lagaminą: savarankiškumo ugdymui leiskite vaikui atsirinkti norimus vežtis žaislus, knygeles, po to sutarkite kuriuos daiktus į kelionę pasiimsite, o kurie žaislai iks laukti namie. Jeigu kuprinę nešis pats vaikas, visada pasitikrinkite, ar ji ne per sunki.

* Pasiruoškite sveikų užkandžių ir vandens: tam puikiai tiks daržovės, pvz., morkytės, agurkai, vaisiai: obuoliai, bananai, taip pat įvairūs nesaldūs sausainiai, džiovinti vaisiai. Nepamirškite vandens bei servetėlių ir tuščių maišelių šiukšlėms.

* Įsidėkite atsarginių drabužių: visada turėkite po ranka drabužių pakeitimui: apsipylus, keičiantis temperatūrai ir kitais atvejais gali prireikti papildomų marškinėlių, megztukų, kojinių ir pan. Mažesniems pravers lengvos jų mėgstamos antklodėlės.

* Pasirenkite užduotėlių ir žaidimų rinkinių: prieš kelionę nusipirkite užduočių, lipdukų ir spalvinimo knygelių, arba užduotėles, žaidimus nemokamai galite atsispausdinti iš interneto. Nepamirškite įsimesti į krepšį ir porą flomasterių.

* Įsidėkite bent vieną knygą. Jeigu jūsų vaikas vis prašo paskaityti pasaką, kelionės laiką išnaudokite skaitymui. Su didesniais vaikais galite pasimokyti skaityti arba paprašykite vyresnio vaiko paskaityti pasaką jaunesniam.

* Pasiruoškite nedidelę staigmeną: prieš kelionę nupirkite naują žaislą ar žaidimą ir įteikite jį lėktuve ar mašinoje – greičiausiai tai padės išlošti dar 15 užimtumo minučių.

* Suteikite vaikams nuolaidų. Leiskite savo vaikams užsiimti tuo, kuo paprastai apribojate juos namuose – tegul jie žaidžia kompiuterinius žaidimus, žiūri animacinius filmukus. Tai nebloga išeitis, jei tik nesate panašių užsiėmimų priešininkas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis