Plaukimo komplekso „Girstutis“ trenerė Milda Šeibokaitė patars, kada geriausiai mokytis plaukti vaikus, kaip vyksta pirmosios treniruotės.
Mokytis niekada nevėlu
Plaukimas daugeliui yra savaime suprantamas daugybę gerų emocijų suteikiantis laisvalaikio praleidimo, sveikatinimo būdas ir sportas. Plaukimas lavina kūną, kelia nuotaiką, suteikia pasitikėjimo savimi.
Mokėti plaukti reikia ir norint išbandyti daugybę populiarių vandens pramogų - baseinų, parkų, kalnelių ir tramplinų. Vasaros savaitgalis prie jūros ar ežero taip pat kur kas turiningesnis ir mokantiems plaukti vaikams, ir suaugusiesiems.
„Mokytis plaukti niekada nevėlu. Geriausiai to mokytis būnant 5-7 metų, bet vis dėlto amžius nėra esminis dalykas. Svarbiausia yra noras išmokti“, - sakė trenerė.
Jeigu esate suaugęs, dar nemokate plaukti ir dėl to jaučiatės nesmagiai – sukaupkite jėgas, užsukite į bet kurį baseiną, plaukimo mokyklą ir su trenerio pagalba tikrai išmoksite. „Yra daug net ir vyresnio amžiaus žmonių, kurie tik dabar atrado galimybių mokytis plaukti“, - sakė M.Šeibokaitė.
Tėvų mokymas nepasiteisina?
Specialistų teigimu, vaikus taip pat geriausia patikėti profesionaliems treneriams, tačiau ne vieni tėvai užsimoję patys išmokyti vaiką plaukti. Kokios dažniausiai jų daromos klaidos, kaip išvengti didžiausių nesklandumų?
„Tinkamai išmokyti plaukti vaiką ar suaugusįjį gali tik tokie žmonės, kurie patys yra geri plaukikai“, - perspėjo M.Šeibokaitė.
Ji pastebėjo, kad tėvai vaikus dažniausiai moko, pavyzdžiui, kaip išbūti po vandeniu ranka užspaudus nosį. Bet plaukiant rankos turi būti laisvos tam, kad jomis būtų galima daryti judesius, tad toks įgūdis plaukimui yra bevertis.
„Vieni tėvai mokydami plaukti vaikams vandenyje leidžia elgtis per daug drąsiai ir taip kai kuriems įvaro šoką, kiti vaikus per daug riboja. Kai kurie tėvai prigalvoja visokių mitų, įdiegia įpročių, kuriuos treneriui vėliau reikia išgyvendinti ir mokymosi plaukti procesas prailgėja, - perspėjo trenerė ir pridūrė. – Bet kokiu atveju, norėdami taisyklingai išmokti plaukti žmonės vis tiek ateina pas trenerius. Neretai girdime: o tėvai mums ne taip aiškino“.
Anot M.Šebokaitės, remontuoti namus palikime statybos specialistams, o mokyti plaukti leiskime plaukimo treneriams. „Pasitikėkime specialistais. Jeigu neramu, kad treneris galbūt blogai dirba, per treniruotes būkite šalia. Be to, jums stebint ir morališkai palaikant vaikas greičiau išmoks nei vien tik su treneriu“, - mano trenerė.
Kaip vaikas mokomas plaukti?
Įžanga turėtų įvykti dar prieš pirmąją treniruotę.
„Namuose su vaiku būtų gerai aptarti, paaiškinti, kodėl jam reikėtų išmokti plaukti. Pavyzdžiui, pasakyti, kad jis bus saugesnis vandenyje, kad visai šeimai bus smagiau leisti laiką vandenyje ir prie jo“, - patarė M.Šeibokaitė.
Vaikas per treniruotę iš pradžių supažindinamas su vandeniu, parodoma, kad šis yra skaidrus, švelnus ir plūdus, tai yra, gali išlaikyti daiktą vandens paviršiuje.
Po to vaikas supažindinamas su plaukiojimo būdais, kad vaikas pamatytų, ko iš jo norės treneris.
„Realus tikslas yra per pirmą-antrą treniruotę išmokti padaryti žvaigždutę: vaikas ant vandens atsigula ant pilvo, pučia burbulus, o jo rankos, kojos pakeltos nuo dugno. Tai yra plūdumo pratimas. Kai tik vaikas pajunta, kad vanduo jį laiko, jis gali plaukti bet kaip“, - sakė M.Šeibokaitė.
Drausminti, bet ne gąsdinti
Neretam vaikui ar suaugusiajam atsipalaiduoti vandenyje trukdo vaikystėje įskiepyta aksioma: atsargiai - nuskęsi.
„Vandenyje dūkstančius vaikus patarčiau drausminti jų negąsdinant. Galima tiesiog sakyti, būkit atsargūs, dar nemokat plaukti“, - patarė M.Šeibokaitė.
Ji pastebėjo, kad jeigu mama bijo vandens, bijo bandyti plaukti, vaikas irgi dažniausiai to bijo. Tad treneris turi nugalėti abiejų baimes.
M.Šeibokaitės teigimu, šiuolaikinių vaikų karta yra visiškai kitokia nei ankstesnės. „Dabartiniai vaikai yra labiau mąstančios nei judančios būtybės. Daug vaikų mažiau pažįsta savo kūną, prasčiau žino ir nujaučia, savo kūno galimybes“, - kalbėjo trenerė.
Plaukimas yra puiki priemonė tiek suaugusiems, tiek vaikams atrasti naujų savo kūno galimybių.