Ar pagaunate save galvojant, kad kiti gyvena geriau, yra pasiekę daugiau?

Socialinių tinklų dėka mums dažnai atrodo, kad kitur „žolė žalesnė“ ir gyvenimas gražesnis.

Ar pagaunate save galvojant, kad kiti gyvena geriau, yra pasiekę daugiau? Kitame darbe būtų geresnė aplinka, viršininkas ar bendradarbiai? Visa tai skatina galvoti apie pokyčius, tačiau dažnai taip ir neišdrįstame žengti to pirmojo žingsnio savo svajonės link. Kodėl sunku padaryti pokytį? Kodėl dažniausiai daug kalbame, bet nieko nedarome?


Artėjant lapkričio 9 d. vyksiančiai pokyčių konferencijai Klaipėdoje „Išdrįsk pradėti. Žingsniu toliau“ lektoriai Rytis Lukoševičius ir Raminta Girdvainė dalinasi savo patirtimi ir patarimais, kaip neužstrigti baimėje, trūkumų ieškojime ir pradėti siekti savo svajonių.


Svajojame apie pokyčius kaip apie geresnį savo rytojų


„Viskas šioje žemėje nuolat keičiasi, tad ir žmogus turi nuolat augti ir tobulėti, kad išliktų. Kita vertus – mūsų smegenys priešinasi pokyčiams, nes tai joms atneša papildomą darbą. Tad tuo pačiu ir norime pokyčių, ir jiems priešinamės. Pavyzdžiui, jau seniai svajojame apie įdomesnę karjerą, tačiau niekaip nerandame laiko atsinaujinti savo CV – taip sabotuojame save (svajonė įkvepia, tačiau dėl to reikia pasistengti, kas jau yra išlipimas iš komforto zonos)“, – savo mintimis dalinasi sertifikuota koučingo specialistė, atradimų trenerė Raminta Girdvainė.



Raminta Girdvainė
Raminta Girdvainė
K. Niglas nuotr.



Pasak jos, bėgimas nuo skausmo ir malonumo siekis – žmonių varomoji jėga: „Norime gyventi geriau, laimingiau, išlaisvinti save iš turimų kančių ar problemų, todėl ir svajojame apie pokyčius kaip geresnį savo rytojų. Net ir maži pokyčiai – naujo hobio pradėjimas, pažadas daugiau skaityti, lankyti sporto klubą ar daugiau tvarkytis – kuria mums viltį, kad taip tapsime laimingesniais, gražesniais, protingesniais žmonėmis.“


Paleidimų centro „Į save“ įkūrėjas ir vadovas Rytis Lukoševičius taipogi nurodo geresnio rytojaus siekį: „Pokyčio ieškome tikėdami, kad tikrai bus geriau nei yra dabar. Smagu, kai tai pasiteisina, bet dažnai mus stabdo baimė, nežinojimas, pasimetimas. Baimė būti atstumtam ir nemylimam, nes nepavyko, taip kaip sakė, kad pavyks. O ką jeigu kažką prarasime pakeliui iš to ką jau turime, kas patogu ir malonu. Ir kita dalis, iš kurios kyla klaidų baimė, tai žinojimas iš ankstesnės patirties, kad jeigu negausi rezultato, tai grauši ir kaltinsi save dėl klaidų.“


Įkvėpti pokyčiui gali tiek pozityvūs, tiek negatyvūs įvykiai ar aplinkybės. „Pokyčiui reikia stiprios energijos. Ją sukuria arba didelis troškimas eiti link savo svajonių arba pozityvūs įvykiai, arba – suvokimas, kad jau nebegali būti dabartinėje situacijoje, nes ji per skausminga. Taigi ir negatyvūs įvykiai (konfliktas darbe ar šeimoje, suprastėjusi sveikata, aplinkinių peržengtos ribos) gali sukelti stiprų norą keistis“, – priduria „Išdrįsk pradėti. Žingsniu toliau” konferencijos lektorė R. Girdvainė.


Bendraminčiai padeda žengti pokyčių keliu


Apsisprendus eiti pokyčių keliu vienas svarbiausių sėkmės elementų yra palaikymas. Todėl kartais pradedame sportuoti ne vienos, o kartu su drauge. „Kažką naujo pradėję esame kaip maži augalo daigeliai, kuriems reikia užuovėjos ir pagalbos augti,“ – palyginimais kalba atradimų trenerė ir priduria, kad pokyčiui reikia daug energijos, ir palaikymas jos gerokai padaugina. Pasak jos, jei mes turime kitiems įrodinėti, kodėl mums pokyčio reikia, bandome atremti atkalbinėjimus – energiją išvaistome kitiems, vietoj to, kad panaudotume ją pokyčiui įgyvendinti.


„Mes ir patys turime daug baimių, silpnybių, kurios užklumpa net patį drąsiausią, tad būtina rasti į ką atsiremti sunkiais momentais. Man yra ne kartą buvę, kad kiti manimi tikėjo labiau nei aš – jei ne palaikymas, turbūt daugelio dalykų nebūčiau pradėjusi arba jų tęsusi“, – atvirauja Raminta.


Tuos, kas neranda to palaikymo savo tarpe, lektorė drąsina ieškoti kitur – surasti bendraminčių įvairiose grupėse ir veiklose, mentorių ar koučingo specialistą, galbūt bendruomenę. Ji teigia, kad jei norite sėkmės, turite apsupti save žmonėmis, kurie jus palaiko ir kelia į viršų, pastūmėja, įkvepia. „Jei daug negatyvo ir nepalaikymo jūsų artimiausioje aplinkoje – pasistenkite, kiek įmanoma, atsiriboti ar su tais žmonėmis nekalbėti apie savo planus. Jūsų svajonės ir norai – tarsi jūsų vaikai, stenkitės apsaugoti juos nuo bet kokio negatyvo ir sukurti jiems terpę pasisemti saulės ir šviesos“, – su entuziazmu ir šypsena pasakoja Raminta Girdvainė.


Rytis Lukoševičius taip pat patvirtina palaikymo svarbą ir primena, kad palaikyti galime ir patys save: „Labai smagu, jeigu aplinkiniai pritaria ir palaiko mus tuose siekiuose, kuriuos sugalvojame. Tačiau tik mes patys atsakome už palaikymo sistemos sukūrimą. Todėl nereikėtų savo atsakomybės už savo sprendimus primesti kitiems.“



Rytis Lukoševičius
Rytis Lukoševičius
K. Niglas nuotr.



Emocijų paleidimo treneris pasidalino patarimu: „Yra toks autorės Gretchen Rubin testas „The four tendencies quiz“ ( https://quiz.gretchenrubin.com/ ) ir jie teigia, kad daugiausiai žmonių reikia išorinės atskaitomybės, tada jie pasiekia žymiai daugiau, nes yra atsakingi ne tik sau. Todėl jeigu patirtis sako, kad be paramos neužtenka vidinės motyvacijos, tai už palaikymo struktūros sukūrimą esame atsakingi tik mes patys.“


Pasak Ryčio, mūsų artimieji neprivalo mums nieko, jie nėra nieko skolingi. Taip, būtų smagu jeigu palaikytų, bet jeigu nepalaiko – o tai mums svarbu, tik mes galime susirasti kas mus palaikys vietoj to, kad pyktume ir reikalautume, jog aplinkiniai elgtųsi kaip mes norime“, – pasakoja „Išdrįsk pradėti. Žingsniu toliau” konferencijos lektorius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis