Psichologė Aurelija Ananjevaitė: „Ar dažnai atliekate generalinę tvarką sieloje?“

Mes dažnai gyvename iliuzijoje, kad kūnas gali gyvuoti be jausmų, namai be sielos, o mes kasdienybėje galime išgyventi vien su materija, be dvasios.

Neretai akcentuojame, kad mūsų kūno, namų ar karjeros grožis yra tikrieji mūsų sėkmės garantai. Tačiau, kuo daugiau patiriu, tuo labiau suprantu, kad viskas gyvenime yra susiję, ir keičiantis dvasiai, keičiasi ir materijos suvokimas.


Užtat, užuot savaitės pradžioje skyrusi daug dėmesio savo aplinkos tvarkymui, nusprendžiau patyrinėti, kas padėtų atrasti (o gal net įvesti?) tvarką ne tik namuose, bet ir sieloje. Tuomet surašiau septynis svarbius objektus, kuriais reikia pasirūpinti namuose kasdien, bei pasvarsčiau, ką jie galėtų papasakoti apie mūsų sielą. Tad drauge žvilgterkim į šį sąrašą.


NEKLOTA LOVA. Kiek laiko skiriame tiesiog pabūti?


Vienas svarbiausių dienos ritualų – neišeiti iš namų nepasiklojus lovos. Bent jau taip mano mama sakydavo. O kas nutiktų, jei turėtume ritualą – neišeiti iš namų nepameditavus? Man atrodo, kaip paklota lova suteikia namams jaukumo, taip ir meditacija galėtų padėti sukurti jaukumą sieloje. Tiesiog reikia išmokti kvėpuoti užsimerkus ir stengtis neįsivelti į minčių voratinklį.


DULKĖS PAKAMPĖSE. Ką savo kasdienybėje esame linkę apleisti ir pastebėti tik retkarčiais?


Dulkes mes dažniausiai valome kartą per savaitę, neretai kartą per savaitę skiriame laiko sau, visą savaitę daliname pažadus gerai išsimiegoti (irgi sekmadienį) ir dar ne vieną pažadą duodame, ką nuveiksime savaitgalį. Bet daugiau nei puse tų pažadų ir lieka neįgyvendintų. Tai gal metas būtent nuo jų ir nubraukti dulkes?


RŪBŲ SPINTA. Kiek dar kaukių dėvime prieš save ir prieš kitus?


Mes labai mėgstame dangstytis po teorijomis, žiniomis, metodikomis, kitų istorijomis ir atradimais. Rodos, saugiau gyvensiu, jei vadovausiuosi kitų sukurtais receptais. Taip susikuriame daugybę mūsų sielą dangstančių kaukių, kurias dėvime prieš kitus vis sakydami: „Tas pasakė taip, o tas padarė taip – tai ir aš taip darysiu.“ Nors esmė paprasta – imti ir išsiaiškinti, kokia yra tikrieji mūsų sielos poreikiai, norai ir pasirinkimai?


ŠALDYTUVAS. Kuriuos save poreikius mes patenkiname, o kurių – ne?


Kai kurie iš mūsų ribojame savo mitybą, o kiti nusprendę sau leisti valgyti viską. Kai kurie leidžia sau miegoti, kiek nori, o kiti kasryt keliasi puse šešių. O kai kurie iš mūsų po darbų skuba ilsėtis, tuo tarpu kiti dar ne vieną draugą, seminarą, būrelį ar pamoką aplanko. Kiekvienas daro savo pasirinkimus, dažniausiai taip siekdamas patenkinti savo poreikius. Bet ar tikrai taip save realizuojame, mokomės mylėti ir priimti meilę, kuriame saugumą ar atskleidžiame savo talentus? Nes juk šie poreikiai svarbiausi.


KNYGŲ LENTYNOS. Kurie mūsų įsitikinimai trukdo, o kurie padeda?


Ilgai gyvenau su mintimi, kad turiu pirkti knygas ir savo namuose turėti kuo didesnę biblioteką, kol prieš kelis metus aplankė suvokimas, kad kaip aš, taip ir knygos, turi gyventi savo gyvenimą. Kartais toliau gyventi sau neleidžiame ir mes, vis vadovaudamiesi senais įsitikinimais apie santykius, karjerą, tikėjimą, žmones, kurie mus supa, moralės normas, gyvenimo taisykles. Galvojame, kad taip kuriame saugų gyvenimą. Bet ar tikrai?


PELĖSIS DUŠE. Ką stengiamės ignoruoti, bet vis paprašo mūsų dėmesio?


Neretai mums sunku pripažinti, kad mes esame ne šventuoliai ir kartas nuo karto patampame egoistais, kurie teisia kitą, pyksta už neišpildytus lūkesčius, vengia kalbėti apie savo jausmus, dangsto savas ydas, akcentuodami kitų, vaidina nuskriaustuosius, kai tokie nėra, pasiduoda apkalbų, nevilties ar puikybės demonams. Įdomiausia, kad ir kiek dangstytumėmės, anksčiau ar vėliau visoms toms ydoms teks pažvelgti į akis, nes kaip ir pelėsis, jie lengvai nepasiduoda. Nebent ryžtingai nusprendi pažvelgti jiems į akis.


VORATINKLIAI PALUBĖSE. Kurie santykiai augina, o kurie yra tik iš įpročio?


Aš tikiu, kad kiekvienas santykis augina ir mus praturtina. Bet kartais pastebiu, kad kai kurių santykių mes laikomės dėl gerų prisiminimų. Su kai kuriais žmonėmis bendraujame, nes kažkada buvo drauge gera. Kai kuriems žmonėms iki šiol skambiname ar rašome tik dėl to, kad sunku pripažinti, kad jūsų jau niekas nesieja. Kai visur, taip ir santykiuose, manau, kartais svarbu mokytis paleisti ir suprasti, kad kartais augame ne tik santykyje, bet ir be jo.


Štai ir esminės vietos, kur kartais reikia atlikti generalinę tvarką savo sieloje. Tikiu, kad perskaitėt ir kilo daugiau klausimų nei atsakymų. Bet taip jau būna tvarkant sielą – retai kada galą pamatysi. Tačiau jei tų generalinių tvarkų neatliksi, tai nežinai, kada pasirodys mumyse apsigyvenę tarakonai.


harmoningasgyvenimas.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis