Kiek kainuoja nemokamos studijos didmiestyje?

Manote, kad nemokamos studijos nieko nekainuoja? Anaiptol. Studentai moka ne tik už mokslą. Siūlome susipažinti su tyrimu, kiek išleidžia Vilniuje ir Kaune gyvenantys studentai.

Būstas
Tarkime, įstojote į valstybės finansuojamą vietą, už mokslą nemokate. Tuomet didžiausiu galvos skausmu tampa gyvenamoji vieta. Vienas variantų – gyvenimas bendrabutyje. Vienviečiuose, dviviečiuose bei triviečiuose kambariuose įsikūrę studentai džiaugiasi galimybe susipažinti su kolegomis, nedideliu atstumu iki mokslo įstaigos ir sąlyginai maža stogo virš galvos kaina. Apsilankę Vilniaus universitetų bendrabučiuose, randame įvairiausių pasiūlymų. Kainos čia vyrauja nuo 130 Lt už lovą kambaryje su trimis kolegomis, iki 330 Lt – trivietį kambarį dalinantis dviese. Kaune būstą įmanoma rasti už 60 Lt, o mėgautis „prabanga“ mokant 300 Lt.

Ne kiekvienas norintis gauna kambarį bendrabutyje. Dėl riboto vietų skaičiaus, dauguma universitetų negali visiems norintiems skirti bendrabučių, taip pat yra studentų, teikiančių pirmenybę gyvenimui nuomojamame kambaryje. Dėl šių priežasčių verta susipažinti su alternatyvių gyvenamųjų plotų kainomis.

Dažnas studentas renkasi būstą, kurį dalinasi su keletu draugų. Tik vienetai gali sau leisti nuomą be kambariokų. Apklausus per trisdešimt studentų aiškėja realios kainos. „Naujieji vilniečiai“ džiaugiasi radę kambarį, už kurį, be komunalinių mokesčių, atseikėja 400 Lt, o Kauno studentai geru laimikiu vadina iki 300 Lt kas mėnesį piniginę paploninantį būstą.

Transportas
Kitas, ne ką mažiau svarbus aspektas – transporto kainos. Sostinėje, pagal naujai įsigalėjusią sistemą, 30-ties minučių troleibusų ir autobusų bilietas studentui kainuoja 1,25 Lt, valandos bilietas 1,75 Lt, o mėnesį galiojanti kortelė – 20 Lt. Antrame pagal dydį Lietuvos mieste, Kaune, kainos panašios, bet toli gražu nelenkia Vilniaus. Čia už vieną reisą viešuoju transportu sumokėsite 1 Lt, o mėnesiui ramybę užsitikrinsite už 16,40 Lt.

Prie kasdienių išlaidų autobusams bei troleibusams derėtų pridėti ir taksi kainas. Į paskaitas šia transporto priemone studentas tikrai nevažiuos, bet po ketvirtadieninio vakarėlio miesto klube šių paslaugų jam, matyt, prireiks. Peržvelgus taksi kainas, matome, kad abiejuose miestuose jos labai panašios. Vilniuje vieno kilometro kaina yra nuo 1,7 Lt iki 2,3 Lt. Taigi, kelionė iš miesto centro į Saulėtekį kainuos 20-30 litų. Apklaustieji studentai nurodė, kad dažniausiai į namus grįžta grupelėmis, taip žymiai sutaupydami.

Neištesėti universitetų pažadai

Apklausoje dalyvavusių studentų paprašėme įvardinti problemas, su kuriomis susiduriama atvykus į svetimą miestą. Abiejų miestų jaunuoliai vieningai piktinosi dėl mokslo įstaigų nepajėgumo savo studentams užtikrinti pigių būstų. „Šiuo metu už butą, kuriame gyvenu su drauge, kas mėnesį mokame po 600 Lt. O juk įstojusi varčiau universiteto tinklapį ir džiaugiausi, kad stogą virš galvos pavyks gauti už 150 Lt“, – nuoskaudomis dalinosi Vilniuje studijuojanti trečiakursė filologė Aušrinė. Tuo tarpu Kaune mokslus kremtantis būsimas politologas Laurynas šypsosi prisiminęs pirmo kurso įspūdžius. „Šiuo metu esu dirbantis studentas, tad nuomojuosi butą atskirai. Tik atvykęs į miestą džiaugiausi gavęs ypač nebrangų bendrabučio kambarį. Tikiu, kad nenorėtumėte jo pamatyti. Kone kiauri langai, krentančios durys, kamšteliais iškaltos sienos, prišnerkšti dušai ir triukšmingi kaimynai.“

Studentai turi ką papasakoti. Vieni piktinasi dėl brangaus būsto, kitų netenkina gyvenimo kokybė, o tretiems apkarto ilgos valandos, praleistos viešajame transporte.

ASU bendrabučiuose gyvena net kauniečiai
Aleksandro Stulginskio universitete taikomąją ekologiją studijuojantis Saulius sutiko pasidalinti savo įspūdžiais. „Kaip turbūt dauguma abiturientų, tolimesnius mokslus rinkausi tik pagal dominančią specialybę. Visgi studijų metu bendraudamas su kitų universitetų studentais ir lygindamas gyvenimo kokybę, supratau, kaip svarbu atsižvelgti į daugiau aspektų. Tarkim, ASU kiekvienas studentas gauna bendrabučio kambarį. Jei kitos mokslo įstaigos dėl vietų trūkumo būstą suteikia tik toliau gyvenantiems ar socialiai remtiniems asmenims, tai čia gyvena net kauniečiai. Nenuostabu, kaina nedidelė, kambariai sutvarkyti, o ir atstumas iki universiteto – vos penkios minutės pėsčiomis“, – pasakojo Saulius.

„Kartais kone visą mėnesį neišlendu į miestą. Universiteto miestelyje turime viską, ko gali prireikti: tiek parduotuves, maitinimo įstaigas, tiek įvairias pramogų ir ramybės erdves. Iki miesto – tik penkiolika minučių kone kas pusvalandį kursuojančiu autobusu, tad pasiilgęs miesto šurmulio jį gali pasiekti tarsi ranka“, – atviravo Saulius, pokalbio pabaigoje pasidžiaugęs, kad nuo šiol turės dar mažiau laisvo laiko, nes nuo kitos savaitės pradeda dirbti universiteto miestelyje įsikūrusioje kavinėje.

Į ką derėtų atsižvelgti renkantis studijas
Savaime aišku, pagrindinis aspektas, kuriuo reikėtų vadovautis renkantis studijas – specialybės tinkamumas. Šalia šio faktoriaus eina kitas – miestas, kuriame reikės studijuoti. Pasirinkus gyvenimą sostinėje, derėtų nepamiršti, kad tiek būstas, tiek transportas kainuos žymiai daugiau nei mažesniame mieste. Per vienerius mokslo metus šis pasirinkimas piniginę gali paploninti net keliais tūkstančių litų daugiau. Žinant, kad mokslai universitete trunka 3–4 metus, išeina gan apvali suma.
Būsimiems studentams rekomenduojama pasidomėti bendrabučių kainomis, jų kokybe, kiek vietų yra skiriama ir ar išvis jį įmanoma gauti. Ne mažiau svarbus ir atstumas nuo būsto iki universiteto. Gyvenant studentų miestelyje sutaupysite pinigų kasdieniam transportui ir laiko, praleidžiamo kelyje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis