Koks darbas Jums tiktų ir kaip parašyti gerą CV. TESTAS

Padėtis darbo rinkoje gerėja – pats laikas kibti į naujo arba tiesiog geresnio darbo paieškas.

„Tai jau tapo taisykle – kaip žmonės pradeda sportuoti nuo pirmadienio, taip ir darbo bei darbuotojų pradedama ieškoti nuo rugsėjo“, – juokauja „CV Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.


Anot jos, šiuo metu labiausiai ieškoma pardavimo vadybininkų ir informacinių technologijų specialistų. Jei pirmųjų rasti lengviau, nes tai išmokstama ir reikalauja labiau tam tikrų charakterio savybių nei specialaus išsilavinimo, tai su IT specialistais kebliau – tam reikia specifinių žinių. (Štai sritis, kurią verta rinktis būsimiems studentams...)

Tiesa, R. Karavaitienė kiek nuliūdino, paklausta apie amžiaus cenzą. Anot jos, paklausiausias amžius 25-35 metai, po 40 metų jau prasideda sunkumai įsidarbinant. Amžius privalumu gali tapti nebent kalbant apie sritis, kuriose svarbiau patirtis, o ne jaunystė: spaudos žurnalistams, redaktoriams, mokslo darbuotojams, iš dalies švietimo darbuotojams – jei jie yra pakankamai lankstūs ir geba prisitaikyti prie naujovių. Taip pat – taikantiems į vadovo pozicijas, tačiau šiuo atveju būtina ir vadovaujamo darbo patirtis. „Amžiaus cenzo nėra ir Seime, tik gaila, kad mums netenka atrinkinėti jo darbuotojų, o juk galėtume visai neblogai juos ištestuoti“, – juokauja Rita Karavaitienė.

Kad situacija darbo rinkoje optimistinė, patvirtina ir Lietuvos darbo biržos ataskaitos. Nors darbo ieškančių žmonių skaičius, lyginant su pernai, išaugo 2 tūkst. (šiemet registruota 25,6 tūkst. bedarbių), tačiau darbo pasiūlymų išaugo net 39 proc. Šiemet darbdaviai registravo 23,3 tūkst. darbo pasiūlymų, o 2011 metais jų buvo 16,7 tūkst. Šiuo metu Lietuvos darbo biržoje yra virš 4 tūkst. laisvų darbo vietų. Per pastarąjį mėnesį nedarbas sumažėjo 0,1 proc.

Lietuvos darbo biržoje paklausiausios transporto, ryšių, administravimo, pramoninės gamybos sritys. Išskirtinę vietą čia irgi užima IT specialistai. Didelės įsidarbinimo galimybės išlieka gydytojams ir bendrosios praktikos slaugytojams. Galimybės didėja viešbučių ir restoranų darbuotojams.


Dažniausiai daromos klaidos rašant CV
Be abejo, darbo paieškų sėkmę nemažai lemia tinkamai parašytas CV. Manoma, kad skaitant CV , 80 proc. darbdavio palankumo lemia objektyvi informacija (išsilavinimas, darbo patirtis, įgūdžiai), o 20 proc. – asmeninė (nuotrauka, charakterio savybės, šeiminė padėtis). Tad ir akcentus derėtų dėlioti pagal tai. Situacija pasikeičia, kai esat pakviečiamas pokalbio – tuomet 80 proc. sprendimo gali lemti tai, kiek malonus žmogus pasirodysite besąs.

Anot portalo „CV Online“, darbdaviai dažniausiai atkreipia dėmesį  į šias CV dalis: išsilavinimas, paskutinės dvi darbovietės (įmonės pavadinimas, pozicijos pavadinimas, darbo pobūdžio aprašymas), kalbų žinios (rusų, anglų, kitos kalbos – privalumas). Štai kokias klaidas rašydami CV, anot minėto portalo, darome.

1. Netvarkingas CV.  Parašytas be jokios struktūros ir logikos, padrikai ir nesilaikant paprasčiausių dokumentų rašymo taisyklių jums tikrai nepridės vertės.


2. Per mažai dėmesio skiriama darbo pobūdžio aprašymui. O juk tai ir yra CV esmė. Nepakanka parašyti vien tik įmonės ir pareigų pavadinimus. Išsamiai aprašykite pagrindines darbo užduotis, atsakomybės lygį, pasiekimus ir kt. Būtent į šią CV dalį darbdavys pirmiausia atkreipia dėmesį.


3. Per ilgas ar per trumpas CV. Dažnu atveju per ilgas CV gaunasi kai naudojamas „Europass CV“ formatas. Per ilgu galima vadinti 3 puslapių CV, per trumpu – nepilno puslapio.


4. Daug nereikalingos ar neaktualios informacijos.
 Neišsiplėskite aprašinėdami su būsimu darbu nesusijusių dalykų. Pabrėžkite būtent tą informacija, kuri yra svarbi ir reikalinga būsimam darbe.


5. Nuoseklumo stoka.
Blaškymasis tarp datų, chronologijos nesilaikymas apsunkina CV skaitymą ir informacijos suvokimą.


6. Netinkama nuotrauka. Taip taip... per vestuves jūs atrodėte tikrai gražiai, bet sutikite, kad tai tikrai ne pati tinkamiausia nuotrauka, kurią reikėtų naudoti ieškant darbo. Dar reikia pavyzdžių? Prašom: jūs prie jūros, giminės šventėje, bare, su draugais, susivėlęs, vulgariai išsidažiusi ir t.t.


7. Netinkamas el.pašto adresas. Neminėsime blogų pavyzdžių, jų pernelyg daug. Štai geras pavyzdys – vardas.pavarde@gmail.com , galūnė gali būti ir kita, pvz. yahoo.com, tik ne bamba.lt ar dar koks nors nesusipratimas. Ypač nereikėtų naudoti pažinčių svetainių adresų.


8. Daug rašybos ir stiliaus klaidų.
Net jei nepretenduojate į kalbos redaktoriaus poziciją, tai nuteikia nepalankiai, nes siejama su prastu išsilavinimu.


9. Netinkamas dokumento formatas arba pavadinimas.
„Exel“ naudojama buhalterijoje, o ne CV rašymui; docx ne visi galės atidaryti. Ar žinote kiek gauname CV su pavadinimu „Mano CV“ arba „Gyvenimo aprasymas“ ? Begales. Tinkamas CV pavadinimas „Vardo Pavardes CV“.

10. „Copy-Paste“.  Jei jau kopijuojate, tai kopijuokite tinkamai – atsirinkite kas jums tinka, o kas ne. Nukopijuotų CV šimtai, o gal net ir tūkstančiai, o parašytų savarankiškai ne tiek jau ir daug. Būti išskirtiniu šiuo atveju yra gerai.

Tobulėjimui ribų nėra. Jei jūsų siunčiamas CV nesulaukia darbdavių dėmesio, pakeiskite jį, perrašykite iš naujo, pritaikykite konkrečiai pozicijai. Jei neveikia visi aukščiau išvardinti punktai, naudokite kitas priemones, pvz. susikurkite VIDEO CV.

Net jei išgirdote 50 „ne“, tai dar nereiškia, kad nereikia ieškoti darbo. Čia kaip ir „tranzuojant“ – vis tiek kažkuriuo momentu sustos Jūsų mašina, svarbiausia nenuleisti iškeltos rankos ir nepasitraukti iš šalikelės.

Norite sužinoti, koks darbas Jums labiausia tinka? Atlikite šį testą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis