„Ukraina yra mūsų Europos šeimos dalis, ir mums labai svarbu, kad prezidentas Zelenskis šiandien galėjo būti su mumis (...) Mūsų Europos šeima nebūtų visavertė be jo buvimo“, – sakė M. Frederiksen per spaudos konferenciją, surengtą Danijos pagal rotaciją perimto pirmininkavimo ES renginyje, į kurį buvo pakviestas Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis.
Pusmetį pirmininkausianti Danija pažadėjo dėti pastangas, kad Ukraina įstotų į ES.
Ukraina pateikė paraišką narystei ES po Rusijos 2022 m. pradėtos invazijos, tačiau jos siekiui priešinasi Vengrija.
„Turime stiprinti Ukrainą. Ir turime susilpninti Rusiją“, – sakė Danijos ministrė pirmininkė ir pažadėjo derinti didesnę karinę paramą Kyjivui su sankcijomis Maskvai.
V. Zelenskis Orhuso mieste susitinka su M. Frederiksen ir Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen bei Europos Vadovų Tarybos pirmininku Antonio Costa.
Susitikimas surengtas Jungtinėms Valstijoms paskelbus, kad nutrauks kai kurių ginklų tiekimą Ukrainai, prezidentui Donaldui Trumpui iš esmė blokuojant šalies pastangas įstoti į NATO karinį aljansą.
Rusijos smūgiai intensyvėja, nepasiekus pažangos stabdyti konfliktą, o JAV veiksmai smarkiai pakerta Kyjivą, nuo pat Rusijos invazijos pradžios 2022 m. vasarį priklausomą nuo Vakarų karinės paramos.
„Ukraina yra labai svarbi Europos saugumui. Mūsų indėlis ginant Ukrainą yra ir mūsų laisvės gynyba“, – sakė M. Frederiksen.
„Ukrainos vieta yra Europos Sąjungoje. Tai atitinka tiek Danijos, tiek Europos interesus. Todėl ES pirmininkaujanti Danija padarys viską, ką gali, kad padėtų Ukrainai siekti narystės ES“, – pridūrė premjerė.
Darbas „užkulisiuose“
Danijos Europos reikalų ministrė Marie Bjerre ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad dedamos pastangos įveikti Vengrijos pasipriešinimą Ukrainos narystei.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas laikosi pozicijos, kad Ukrainos narystė ES „sugriaus“ 27 valstybių bloką. Pasinaudodama savo veto teise, Vengrija faktiškai įšaldė Ukrainos stojimo procesą.
Ukraina teigia, kad vis dar tikisi, jog Budapešto nusistatymą galima pakeisti, tvirtina, kad „užkulisiuose“ vyksta intensyvus darbas.
Pasak Danijos vyriausybės, per diskusijas Orhuse bus aptarta didesnė karinė parama, bendradarbiavimas su Ukrainos gynybos pramone ir naujos sankcijos Rusijai.
Šiaurės šalis taip pat ne kartą ragino Europą didinti išlaidas gynybai. Danija nori stumti į priekį kovo mėnesį pristatytą planą didinti ES šalių gynybos pajėgumus, taikant supaprastintas procedūras ir paskolas investicijoms į Europos gynybos pramonę finansuoti.
Skandinavijos šalis jau pradėjo didinti savo gynybos išlaidas, dabar jos viršija tris procentus bendrojo vidaus produkto.