1972-aisiais Tokijuje gimusi A. Suwanai, kelią į pasaulinę šlovę pradėjo skintis labai anksti. Būdama vos 16-os ji laimėjo antrąją vietą Tarptautiniame Paganini smuikininkų konkurse, sulaukusi 17-os nugalėjo Tarptautiniame Karalienės Elžbietos konkurse, o 18-os tapo jauniausia visų laikų Tarptautinio P. Čaikovskio konkurso nugalėtoja. Įspūdingas ir A. Suwanai išsilavinimas – ji mokėsi smuiko meno Tokijo „Toho Gakuen“ muzikos mokykloje, vėliau tęsė studijas Kolumbijos universitete, prestižinėje Juilliardo muzikos mokykloje ir aukštojoje Berlyno menų mokykloje.
— Akiko, 1990 m. būdama vos 18-os laimėjote prestižinį P. Čaikovskio konkursą ir tapote jauniausia visų laikų jo nugalėtoja. Kaip ši pergalė pakeitė jūsų gyvenimą?
— Tuo metu niekas nesitikėjo, kad jauna japonų mergaitė laimės P. Čaikovskio konkursą – taip pat ir aš. Tiesą pasakius, grodama nejaučiau didelio spaudimo – pirmiausiai dėl to, kad buvau labai jauna, dar mokiausi mokykloje, antra, jau buvau laimėjusi keletą tarptautinių konkursų. Galbūt tai man ir padėjo. Laimėjus P. Čaikovskio konkursą, mano pasaulis apsivertė aukštyn kojomis. Mano tėvai nėra muzikantai, tad visiškai neįsivaizdavau, ką reiškia koncertuoti, keliauti ir gyventi solisto gyvenimą. Nepaisant to, šiuo keliu žengiu iki dabar, ir esu labai dėkinga, kad galiu tai daryti.
— Ar sunku būti smuikininke moterimi?
— Atsakysiu nuoširdžiai. Japonijoje vis dar yra tokia kultūra, kai moteris turi eiti tris žingsnius iš paskos. Mano mama buvo namų šeimininkė, o tėtis turėjo darbą – jų galimybės niekada nebuvo lygiavertės. Antras dalykas, esu iš Japonijos, tad jei gročiau taip pat kaip europiečiai ar amerikiečiai, niekas į mane nekreiptų dėmesio – turiu būti žymiai geresnė. Muzikantų pasaulyje daug konkurencijos, todėl turiu labai daug dirbti. Vis dėlto klausantis muzikos, man svarbu ne lytis ar kilimo vieta, o tai, ar esi išties geras muzikantas, ar gali įtikinti ir išreikšti save muzikoje.

— Kokios muzikos klausotės namuose?
— Pirmiausia turiu pasakyti, kai girdžiu muziką, nebegaliu daryti nieko kito, nes ji prikausto visą mano dėmesį. Net jei tai būtų džiazas, sunkusis metalas ar bet kokio kito žanro muzika – tiesiog turiu klausytis. Mane atpalaiduoja gamtos garsai – paukščių ar jūros, bet visi kiti verčia prikausyti dėmesį ir iš tiesų klausytis. Vis dėlto būdama namie klausausi muzikos – ne tam, kad atsipalaiduočiau, bet dėl to, kad man įdomu. Klausausi įvairios muzikos – populiariosios, džiazo, kartais klausausi muzikos iš kitų pasaulio kraštų – Afrikos ar Indonezijos, mėgstu ir senųjų genčių kuriamą muziką.
Per jau daugiau nei tris dešimtmečius trunkančią karjerą A. Suwanai koncertuoja su aukščiausio lygio simfoniniais orkestrais ir dirigentais visame pasaulyje. Berlyno filharmonijos, Bostono, Londono, Los Andželo filharmonijos, Niujorko filharmonijos, Tokijo NHK – tai tik keletas žymiausių simfoninių orkestrų, su kuriais yra koncertavusi smuikininkė. „A. Suwanai grojimas taurus, kupinas ritminės gyvybės, švarus ir tikslus“, – taip po smuikininkės pasirodymo rašė vienas žymiausių britų dienraščių „The Times“. A. Suwanai taip pat atlieka kamerinę muziką, pelnė tarptautinį pripažinimą dėl meistriškų retai atliekamų kūrinių interpretacijų ir aistros šiuolaikinei muzikai, ji taip pat yra tarptautinių konkursų žiuri narė.
2012 metais, po Japonijoje įvykusio žemės drebėjimo ir cunamio, A. Suwanai įsteigė tarptautinį muzikos festivalį „Nippon“ ir yra jo meno vadovė. „Muzika yra labai galinga. Norėjau atnešti ją ten, kur paprastai nėra muzikos – pavyzdžiui, į ligonines ar cunamio nuniokotas vietas. Muzika čia reikalinga“, – kalbėjo A. Suwanai.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro sezono pabaigos koncertas su smuiko žvaigžde Akiko Suwanai įvyks gegužės 23 d. 19 val. LVSO koncertų salėje. Dirigentas maestro Gintaras Rinkevičius.