Praktiški sprendimai: patogios virtuvės receptai

Greitai, lengvai, smagiai ir be vargo – tai apie jus, gaminančius tinkamai, pagal svarbiausius ergonomikos principus suprojektuotoje virtuvėje. Sukurkite savo patogios virtuvės receptą. 

Auksinė trikampio taisyklė


Teoriškai virtuvės trikampis – vienas svarbiausių dalykų, į kurį būtina atsižvelgti dar prieš pradedant projektuoti virtuvės darbo zoną. Tinkamai jį pritaikę, gamindami maistą ne tik sugaišime mažiau laiko, bet ir netrukdysime patys sau. Ir nors šiais laikais daugeliui tai ne naujiena, ypač jei kurti interjerą padeda profesionalas, dar kartą prisiminkime šią auksinę taisyklę. Pagrindinės virtuvės zonos, prie kurių dažnai prieiname gamindami maistą, – šaldytuvas, plautuvė ir kaitlentė. Jos turi būti išdėstytos taip, kad sudarytų menamą trikampį. Svarbu, kad šie trys elementai net ir erdvioje virtuvėje nebūtų per daug nutolę vienas nuo kito – taip kasdienę virtuvės maisto gaminimo „kelionę“ pavyks gerokai patrumpinti, todėl mažiau pavargsime. Šį trikampį lengviau realizuoti, jei įrengiama „sala“, kurioje numatyta vieta plautuvei ar viryklei. Tuomet pavyksta sukurti dar mažesnius atstumus ir darbas einasi sparčiau.

 

Net ir erdvioje virtuvėje visada išnaudokite sienos aukštį iki pat lubų – juk visada atsiras, ką sudėti viršutinėse spintelėse. Kita vertus, nereikės nuolat valyti jų paviršiaus. Į aukščiausias spinteles dėkite tuos daiktus, kuriuos naudojate tik retkarčiais. Kad jas būtų lengviau pasiekti, virtuvėje visada pravers kelių pakopų laipteliai. Ir nepadarykite klaidos – sumontuokite dureles taip, kad jos būtų atidaromos patogiai į darbo zoną, o ne į priešingą pusę. 

 

Papildomas darbastalis virtuvėje niekada nemaišo, o jei jis dar mobilus – patogumas garantuotas. Panašūs vežimėliai pravers ir daiktams susidėti – čia laikykite tai, kas nuolat turi būti po ranka – pjaustymo lenteles, aliejaus butelius, rankšluostėlius.

 

Jei galite rinktis, geriau rinkitės stalčius ar ištraukiamas už durelių paslepiamas lentynas – jose ne tik tilps daugiau daiktų, bet ir bus lengviau juos pasiekti.

 

Atviros lentynėlės virtuvės darbo zonoje ne tik suteikia erdvei jaukumo ir pabrėžia ritmikos pojūtį, bet ir atitinka vieną iš pagrindinių ergonomikos principų – padarant kuo mažiau judesių ir sugaištant kuo mažiau laiko atlikti reikiamą darbą. Čia laikykite tai, ką naudojate kaskart gamindami maistą. O priminimų lentą atstos juodais mokyklinių lentų dažais dažyta siena. Jei reiks pasižymėti kokią nors recepto pastabą – padarykite tai iškart.

 

Gamintojo „Lene Bjerre“ nuotraukoje pavaizduoti baldai ir aksesuarai – iš salono „Ornamentum“.

Mažas, bet svarbus patogios virtuvės elementas – paprasčiausias kabliukas. Jį galima pritaikyti praktiškai bet kur: rankšluosčiui, įrankiams ir net puodams pakabinti ten, kur reikia. Būtinai įsigykite keletą.

 

Svarbu!


Maisto produktus ir reikalingus įrankius laikykite taip, kad juos galėtumėte kuo greičiau pasiekti ir netrukdomai padėti atgal. Ergonomikos žinovai rekomenduoja dažnai naudojamus virtuvės reikmenis laikyti ten, kur juos panaudojote pirmą kartą – taip jie bus ne „kažkur virtuvėje“, o visada po ranka. Indus su maisto produktais laikykite vienoje eilėje, neslėpkite vieno už kito, patogiausia net nedėti vienos dėžutės ar stiklainio ant kito.

 

Nusižiūrėk idėją

 

Papildomą lentynėlę svarbiausiems daiktams susidėti galima sukonstruoti ir taip. Svarbu ją įrengti tokiame aukštyje, kad netrukdyti dirbti ir neužstotų šviesos darbo zonoje.

 

 Stalčius prieš spintelę


Šioje dvikovoje visada laimi stalčiai – juos ištraukus visas turinys puikiai matomas, todėl, užuot ieškojus, kas padėta spintelės gilumoje, galima greitai išsirinkti reikiamą daiktą ar produktą ir toliau tęsti darbą. Projektuojant virtuvę svarbu iš anksto numatyti, kokius indus ir produktus planuojate laikyti – nuo to priklauso stalčių suskirstymas ir pločiai. Dažniausiai stalčiai dalijami į tris dalis: viršutinis – 15 cm aukščio – skirtas įrankiams, apatiniuose – po 30 cm – galima laikyti tiek lėkštes, puodus, tiek įvairius maisto produktus. Bus patogiau, jei stalčių išklosite neslystančiais kilimėliais, įrengsite universalius laikiklius – taip daiktai nesimėtys, liks savo vietose. Virtuvės įrangos gamintojai siūlo daugybę stalčių patobulinimų – nuo permatomų sienelių, indų laikiklių iki apšvietimo – pagerinti savo virtuvės darbo zoną tikrai yra kaip.

 

Virtuvės aritmetika

 

88–92 cm – standartinis darbastalio aukštis.

60 cm – stalviršio plotis, tačiau, norint sukurti daugiau vietos daiktams susidėti, kartais projektuojamas 75 cm pločio stalviršis. 

52–60 cm – standartinis atstumas tarp stalviršio ir pakabinamųjų spintelių. Toks atstumas leidžia patogiai pasiekti jų lentynas.

Ne mažiau nei 60 cm – atstumas tarp vienas prieš kitą sumontuotų virtuvės baldų. Toks atstumas leidžia patogiai atidaryti stalčius ir spinteles.

300 lux – bendrojo virtuvės apšvietimo stiprumas

750 lux – darbo zonos apšvietimo stiprumas. 

 

Mažos svarbios smulkmenos


Išvengus didžiųjų virtuvės projektavimo klaidų – tinkamai suprojektavus „trikampį“, įrengus patogius stalčius ir spinteles su šiuolaikiškais uždarymo mechanizmais ir numačius optimalų darbo zonos apšvietimą, svarbu nepadaryti mažų klaidų. Nes virtuvėje svarbu net ir smulkmenos.

Elektros lizdai. Viena dažniausių – per mažas elektros lizdų kiekis. Projektuodami virtuvę numatykite ne tik tai, kokius elektrinius prietaisus čia naudosite, bet ir palikite keletą laisvų elektros lizdų – gal prireiks gaminant pakrauti telefoną ar įjungti kompiuterį. Juos geriausia įrengti ant sienos po pakabinamosiomis spintelėmis. Ir nepamirškite virtuvės „salos“ – čia elektros lizdai būtini.   

Laikikliai ir kabliukai. Ši maža smulkmena gali labai palengvinti darbą ir padėti palaikyti tvarką virtuvėje. Išnaudokite sienas – ant jų galima pakabinti įvairiausių reikalingų dalykų – nuo pašluostės iki peilių rinkinio. Juolab kad gamintojai siūlo įvairiausių galimybių – pakabinamų indelių, magnetinių laikiklių, dėklų rankšluosčiams ir pan.

Užrašai. Maisto gaminimo procesas eisis greičiau ir sklandžiau, jei nereikės ieškoti norimo produkto. Tačiau ne visada galima atsiminti, kas kokioje dėžutėje sudėta. Todėl bus paprasčiau specialiais lipdukais pažymėti dėžutes, stiklainius ir prieskonių indelius.

 

Palaikyti tvarką ir sukurti ergonomišką virtuvės aplinką bus lengviau, jei kiekvienas daiktas turės savo vietą. Grupuokite indus, reikmenis, produktus pagal naudojimo dažnumą ir paskirtį. Tai padaryti padės patogios dėžutės su skyreliais. 

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis