Prancūziška dvasia alsuojančio buto Užupyje interjeras: baltos spalvos žaismas

„Kurdama savo šeimos namų interjerą pasirinkau prancūzišką stilių. Mane žavi eklektika ir netradicinis rezultatas, kai pavyksta suderinti įvairių stilių elementus, o prieškarinės statybos name Užupyje, kur įrengtas mūsų butas, buvo būtina priderinti šiek tiek klasikos elementų – jų pasisėmiau iš prancūziško dekoravimo stiliaus“, – sako erdvaus buto interjero autorė ir jo šeimininkė studijos „Strix Forma“ vadovė Marija Orlovienė.

Haussmanno stiliumi


Nors seno, dar iki 1914 metų statyto namo, kuriame yra Marijos Orlovienės ir jos penkių asmenų šeimos 152 m² ploto butas, istorizmo stiliaus architektūra iš karto diktavo interjero dizaino kryptį, moteris sako, kad svarbiausia idėja išsirutuliojo ne projektuojant, o jau jį kuriant – interjeras iš esmės turėjo būti lengvas ir žaismingas, su keliomis nuorodomis į istoriją. Taip čia atsirado charakteringų istorinių elementų improvizacijos. „Būsto stilistikos pagrindas – paryžietiškas Haussmanno tipo butas, tokio interjere vyrauja vintažiniai klasikiniai dekoro elementai ir modernios detalės. Jam būdingi lubų apvadai, aukštos grindjuostės, sienų dekoravimo juostos, įsprūdomis puoštos dvivėrės durys sukuria eleganciją. Kadangi bute nelikę jokių istorinių detalių, šiomis dekoravimo priemonėmis norėjosi suteikti šiek tiek elegancijos ir rafinuotumo, priartinti prie eksterjero stiliaus“, – pasakoja pašnekovė.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Iš MOTERS archyvo



Baltos privalumai


Siekdama pabrėžti vyraujantį interjero stilių, Marija pagrindine spalva pasirinko baltą. Pasak jos, tai tinkamiausias pasirinkimas, jei sienas norima dekoruoti tapetais ir meno kūriniais. „Mėgstu spalvų įvairovę, tai interjere leidžia sukurti tekstilė ir tapetai, – aiškina pašnekovė. – Miegamasis ir virtuvė jau buvo suplanuoti gana aktyvūs, su spalvingais tapetais, tad svetainės – kaip jų atsvarą – koloritą nusprendžiau rinktis ramesnio tono. Bet... leidau sau šiek tiek pažaisti: sofos audiniai yra trijų atspalvių, dieninės užuolaidos – spalvotos.“ Ieškodama harmoningos pusiausvyros tarp prancūziškos klasikos ir modernaus šiuolaikiškumo, dizainerė itin kruopščiai rinkosi baldus. Nemažai jų pirkta iš įvairių sendaikčių parduotuvių užsienyje ir Lietuvoje, o ir naujų formos pabrėžia retro dizainą. „Man patinka baldai, kurie turi aliuzijų į praeitį, – sako Marija. – Štai svetainės sofa – jos paprastas ir lakoniškas dizainas mena septintąjį dešimtmetį.“ Prie minkštųjų baldų dera išraiškingos medžio faktūros, lakoniškų linijų komoda, atitinkanti pasirinktą stiliaus braižą.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Iš MOTERS archyvo



„Šiame interjere tekstilė yra labai svarbi, ją derinau su tapetais. Mėgstu papildomas detales – kitos spalvos siūles, kutus, tai suteikia interjerui jaukumo ir rafinuotumo“, – atkreipia dėmesį Marija.


Vientisumas ir eklektika


Vientisą šio būsto stilių papildo grindims pasirinktas prancūziškas eglutės raštas. Dizainerė jį nusprendė „įrėminti“ vertikaliomis ir horizontaliomis juostomis. Kadangi visos šio būsto gyvenamosios erdvės – svetainė, virtuvė su valgomuoju, trys vaikų kambariai, šeimininkų miegamasis, darbo kambarys, du vonios kambariai – sudaro atskirus stačiakampius kambarius, jų grindų „įrėminimai“ pagyvina interjerą, suteikia papildomo žavesio.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Iš MOTERS archyvo



Būsto prieškambaryje ir greta įrengtame darbo kambaryje vyrauja eklektika, čia visa – prancūziškam stiliui būdingo klasikinio rašto betoninės plytelės, betono sluoksniu padengta spinta su rankenėlėmis, W. Morriso audiniu pervilkti 5-ojo dešimtmečio J. Halabalos foteliai, užuolaidos su gėlių puokštėmis – dera kontrasto principu. Rezultatas netradicinis ir svarbiausia – nenuobodus“, – pasakoja pašnekovė.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Iš MOTERS archyvo



Kontrastų dermė


Kadangi virtuvės ir valgomojo erdvė įrengta pereinamajame kambaryje: iš jo aukštos dvivėrės durys vienoje pusėje veda į svetainę, o kitoje – į šeimininkų miegamąjį ir vonios kambarius, Marija stengėsi, kad virtuvė kuo mažiau primintų tradicinę. Tad joje nėra pakabinamųjų spintelių, stalčiai ir virtuviniai prietaisai čia slepiasi už vientisų baltų spintų durų, o sienos išklijuotos išraiškingais ir gaiviais augalinių raštų tapetais. Tokiais pat išklijuota siena prie virtuvės darbastalio tarsi leidžia pamiršti šios zonos buitinę paskirtį, be to, sukuria vientisos erdvės pojūtį. Prie lango esančiai valgomojo zonai elegancijos, jaukumo ir išraiškingumo suteikia intensyvaus augalų rašto užuolaidos.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Iš MOTERS archyvo



„Ar norėčiau sukurti kontrastingą ar papildantį interjerą, visada siekiu harmonijos“, – aiškina moteris. Darnų duetą sudaro stiklinis valgomojo stalas ir lengvumo įspūdį suteikiančios kėdės. Jų elegantiškos plonos ir siaurėjančios kojelės dera su XIX a. indauja ir kartu kontrastuoja su masyviais virtuvės baldais, natūralaus granito stalviršiu.


Miegamojo estetika


Estetiką miegamojo zonoje būsto šeimininkams pavyko pasiekti suprojektavus atskirą drabužinės patalpą – erdvė tapo neperkrauta baldais bei buitiniais daiktais. „Miegamojo akcentas žalvarinė lova atkeliavo iš buvusio mūsų buto, ji pagal individualų projektą pagaminta Vilniuje“, – rodo Marija. Gelsvo atspalvio lova puikiai kontrasto principu dera prie mėlynai žalių, atpalaiduojančių, raminamų spalvų tapetų, vizualiai atrodančių kaip žydinčių augalų gyvatvorė. „Man patinka sukurti įspūdį, kad miegamasis yra tokia pat tinkama atyviam gyvenimui erdvė kaip ir kiti kambariai“, – sako interjero kūrėja.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Iš MOTERS archyvo



„Mėgstu tapetus ir juos vertinu kaip daugumai žmonių prieinamą meno išraišką. Vienas iš mėgstamiausių dizainerių – Christianas Lacroix, jo kolekcijos visada būna su potekste ir visada provokuoja“, – tvirtina Marija.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis