Negydoma aknė - lyg tiksinti bomba, vėliau „smogia“ intensyviu paūmėjimu

Daugelis įsivaizduoja, jog aknė yra paauglystės liga, kuri baigiantis paauglystei vis tiek praeis. Tikėdami, kad pasibaigus brendimui baigsis ir odos problemos, dažniausiai nei spuogų kamuojami paaugliai, nei jų tėvai, aknės gydymui neskiria dėmesio. Tačiau tokia nuomonė – klaidinga. Negydoma aknė yra lyg tiksinti bomba, pasireikšti galinti ne tik randais, bet ir dar intensyvesniu ligos paūmėjimu. Šiandien kalbamės su Jurgita Vilkaite, kuri paauglystėje dėl spuogų nekompleksavo ir tikėjo, kad brendimui baigiantis dings ir spuogai.

Tačiau taip nenutiko, o galiausiai spuogai „smogė“ tokia jėga, jog net „draugė“ pudra nebegelbėjo. Tada moteris suprato, jog būtina imtis veiksmų. Šiandien Jurgita šypsosi, o ant veido nematyti nė vieno spuogelio. „Pavyko!” – savo istoriją pradeda pašnekovė, o mums įdomu, kaip?

Jurgita Vilkaitė po gydymo
Jurgita Vilkaitė po gydymo
Dorotos Narusevič nuotrauka

Bet prieš tai išsiaiškinkime, kas aknė yra iš tikrųjų. Aknė – plauko folikulo riebalinės liaukos uždegiminė lėtinė liga, pasireiškianti spuogais ant veido, kartais nugaros ir pečių. Šiai ligai būdingi pagerėjimai ir pablogėjimai, todėl nuolatos gali atsirasti vis naujų bėrimų. Dažniausiai aknės bėrimai išnyksta apie 26 – uosius metus, tačiau praktikoje atsiranda vis daugiau moterų ir vyrų, kurie artėja prie keturiasdešimtmečio, o veidą vis dar beria. Dažnai tai susiję su hormonų pakitimais, aktyvia riebalinių liaukų veikla, genetika, netinkama mityba, stresu ir kitais veiksniais, darančiais įtaką hormonų disbalansui.

SPUOGAI NETRUKDĖ
Jurgita, papasakokite, kada prasidėjo aknė ir kaip dėl to jautėtės? Man spuogai, turbūt kaip ir daugeliui jaunų žmonių, atsirado prasidėjus paauglystei, bet per daug dėl to nepergyvenau. Neužsidariau namuose, o visur stengiausi dalyvauti, turėti veiklos: vaidinau, šokau, vaikščiojau į pasimatymus. Nejaugi nebuvo jokio diskomforto? Jis buvo visada, bet aplinkiniai kartojo „juk paauglystė, spuogai praeis“. Aš tuo tikėjau, todėl laukiau. Išgyvenimai atsirado, kai paauglystė praėjo, o spuogai ne.

Ar tikėdama, kad spuogai išnyks, vis tik bandėte juos kaip nors gydyti? Bandžiau šiek tiek su spuogais kovoti, tačiau manau, kad tuo metu trūko elementarios informacijos. Mano nuomone, atsiradus spuogams būtina kreiptis į odos specialistą. Pasikliauti tik savo jėgomis nereikėtų, kadangi gydymas yra ilgas procesas, kuris reikalauja žinių ir gydytojo priežiūros. Pamenu, jog buvo prasidėjusios spiritinių priemonių reklamos. Jų skleidžiama informacija susidomėjau ir aš, todėl pradėjau naudoti spiritinius prausiklius odai valyti. Po tokio eksperimento odos būklė tik pablogėjo – spuogas nudžiūdavo, tačiau organizmas riebalus ir toliau gamindavo dar intensyviau. Bet niekas man to nesakė ir nenukreipė teisinga linkme. Dažnai panaudojusi vieną priemonę ir nepamačiusi greito rezultato, numesdavau ją į šalį, nes man pritrūkdavo kantrybės. Neturėjau plano, nebuvo kasdienių odos priežiūros taisyklių, todėl nebuvo ir teigiamo rezultato.

Ko nežinojote tada, ką žinote dabar? Dabar žinau, kad išspaudus spuogą būtina jį patepti antibiotiku arba kad vedui geriau naudoti ne rankšluostį, o rinktis servetėles. Be to, dabar esu įsitikinusi, kad aknei reikia laiko! Nors stebuklo mums norisi iš karto, tačiau aknė – sudėtinga odos liga, todėl kova su ja yra viso gyvenimo darbas. Viso gyvenimo? Žinoma! Aknė nėra mirtina liga, bet išgydyti spuogai nereiškia, jog visą likusį gyvenimą nieko nebereikės daryti. Atvirkščiai, oda rūpintis reikės visada.

O kaip buvo jums? Išsigydėte aknę, o vėliau ji grįžo? Ne visai. Kaip ir pasakojau, spuogai atsirado paauglystėje. Vėliau jų šiek tiek sumažėjo, bet aknė niekur niekada nedingo. O virš trisdešimties ji taip suintensyvėjo, kad man pasidarė labai baisu, nebežinojau, ką daryti, nes spuogas augo ant spuogo.

ILGOS SPECIALISTO PAIEŠKOS
Tai buvo paskutinis lašas? Dar labai vargindavo žmonių klausimai „kas man nutiko“? Buvau prisigalvojusi pasiteisinimų, pavyzdžiui, kad beria nuo šokolado ar mandarinų. Į parduotuvę eidavau tik pirmadienį po darbo, nes visi draugai ar pažįstami apsipirkinėja savaitgaliais. Buvau prisigalvojusi visokių pasiteisinimų, tačiau tai nepadėjo man jaustis gerai. Nutariau, kad laikas kovoti su problema iš esmės. Ir taip prasidėjo mano kelias iki kokybiško gydymo.

Kodėl? Iš pradžių man trūko informacijos ir gydymo plano, kuris gydant tokią ligą labai reikalingas. Po šiek tiek užsitęsusių specialisto paieškų, netikėtai atradau gydytoją Astą Dumbliauskienę! Ji ir buvo specialistė, padėjusi man įveikti šią ligą. Asta sudarė visą gydymo planą: paskyrė vaistus, dermatologinę kosmetika, aiškiai įvardijo, ką ir kaip naudoti. Naudojau vaistus, taip pat „Bioderma“ riebiai odai skirtą kosmetiką, kurią naudoju iki šiol. Pradėjus laikytis plano, prasidėjo tikrasis gijimas. Tačiau neišvengiau ir atkryčio. Pamenu, kaip visas veidas buvo „išpuoštas“ pavieniais ir dideliais spuogais. Pas gydytoją eidavau kiekvieną mėnesį, o ji jau klausdavo manęs, ar išgyvensim? Manau, kad tokiose situacijose būtina tikėti savimi. Svarbu būti optimistiškai ir kantriai, žinoti, jog būna atkryčiai, pablogėjimai, todėl labai svarbu tikėti ir kantriai rūpintis oda. Mano pavyzdys įrodo, kad laikantis gydymo plano, klausant gydytojo rekomendacijų ir naudojant tinkamas odos priežiūros priemones, teigiami rezultatai tikrai matomi, tik kaip minėjau, reikia kantrybės.

UŽMIGTI SU MAKIAŽU? TABU!
Kaip dabar atrodo Jūsų kasdienė veido odos priežiūra? Veidą ryte ir vakare valau „Bioderma“ miceliniu vandeniu, o ant švariai nuvalytos odos tepu kremą. Žinoma, darausi ir lengvą makiažą, todėl pudrą taip pat naudoju. Vakare vėl viską švariai nuvalau su miceliniu vandeniu ir vėl tepu kremą. Labai svarbu veidą nuvalyti – miegoti su makiažu yra visiškas tabu. Taip pat pakeičiau mitybos įpročius: rytais valgau tik kruopas, tarp pusryčių ir pietų visuomet valgau vaisių! Pietums valgau mėsą, žuvį su daržovėmis, po pietų – riešutus, o vakarienei dažniausiai baltyminius produktus. Stengiuosi valgyti pagal šį planą, geriu daug vandens, stengiuosi išsimiegoti. Pastebėjau, kad oda šiais pokyčiais taip pat džiaugiasi.

Pokalbio metu Jurgita ne kartą pabrėžė, kad jei būtų žinojusi, kaip svarbu tinkama odos priežiūra ir gydymo planas, pas specialistus būtų apsilankiusi anksčiau. Jurgita visiems pataria nelaukti, kreiptis į specialistus, turėti kantrybės ir kasdien atsakingai rūpintis savo oda.

Norite sužinoti, ko dar reikia vengti kovojant su spuogais? Apsilankykite www.tiesa-mitas.lt, kur rasi visą tiesą apie spuogus ir gydytojų dermatologų patarimus.

Šį straipsnį taip pat galima rasti www.bioderma.lt svetainėje, ČIA.

Užsakymo nr.: PT_70718682

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis