Svarbiausi žingsniai prižiūrint aknės varginamą odą

Jei aknė, arba, paprastai tariant, spuogai, tampa kasdieniu rūpestį keliančiu ir visiems pastebimu gyvenimo „palydovu“, vadinasi, šis tekstas - jums.

Ryte pažvelgus į veidrodį ir pamačius naujai atsiradusį nedidelį raudoną spuogelį ant veido ar dekoltė odos, tikriausiai ne vienam apkarsta diena.

Dauguma paauglių anksčiau ar vėliau susiduria su spuogais. Kartais bėrimų būna tik keletas ir jie greitai išnyksta patys. Deja, kitus nuolat vargina ryškiai matomi ir ilgai išliekantys spuogai. Tai gali kelti didžiulį stresą, ypač brendimo metu.

Visgi aknė – ne vien paauglių problema. Su ja susiduria ir suaugusieji. Deja, tačiau net 40 proc. vyresnių kaip 25 m. suaugusiųjų, dažniau moterys, turi aknės sukeltų pastebimų odos požymių.

„Labai dažnai tai visai ne paprastieji ir tikrai ne tik jaunatviniai spuogai, kaip įprasta manyti. Ir tai tikrai ne tik estetinis odos trūkumas: aknė vis dažniau tampa liūdesio, nerimo, savęs nuvertinimo, depresijos priežastimi, o randai veido odoje neleidžia ligos pamiršti net ir tuomet, kai spuogai išnyksta,“ – teigia doc. dr. Rūta Gancevičienė.

Vis tik turint kantrybės bei atkaklumo yra daugybė veiksmingų būdų bei priemonių siekiant sumažinti aknės sukeliamus simptomus.

Sėkmingas būdas kontroliuoti aknę - tinkama veido odos priežiūra.

1. Valymas

Siekiant kruopščiai nuvalyti veidą, reikia rinktis drungną vandenį ir švelnias makiažo priemones. Vakare nuvalykite makiažo likučius ir per dieną susikaupusius nešvarumus. Nepamirškite odos nuvalyti ir ryte – taip pašalinsite nakties metu atsiradusį riebalinių liaukų sekreto perteklių ir paruošite odą kitoms priemonėms.

2. Tinkamos odos priemonės

Norint kontroliuoti į spuogus linkusios odos būklę, svarbu pasirinkti tinkamas, efektyvias priežiūros priemones. Profesionalių patarimų gali suteikti gydytojas kosmetologas, dermatologas ar vaistininkas.

Gydant aknę vaistais papildomos odos priežiūros priemonės padeda numalšinti galimą šalutinį medikamentinį poveikį – odos sausumą ar niežulį. Svarbu pritaikyti priemones pagal jūsų odos tipą. „Eucerin“ priemonių linija „Dermopure“ slopina mikrouždegimus, vieną svarbiausių aknę sukeliančių veiksnių.

3. Nespausti

Gydytoja dermatovenerologė Rūta Gancevičienė pabrėžia: spuogų spaudyti nevalia. Nes tai traumuoja odą ir dėl to spuogų tik daugėja.

4. Apsauga uo saulės

Dauguma apsauginių priemonių nuo saulės yra labai tirštos konsistencijos, todėl gali užkimšti poras. Dėl šios priežasties žmonės, turintys į spuogus linkusią odą, dažnai vengia naudoti apsaugines priemones nuo saulės. Visgi, riebią, į aknę linkusią odą būtina apsaugoti nuo saulės spindulių poveikio.

Idealios apsauginės priemonės, skirtos riebiai odai, pasižymi šiais požymiais: aukštas apsauginis indeksas, plataus spektro UV filtrai, papildomos veikliosios medžiagos, reguliuojančios riebalų sekreciją ir suteikiančios odai matinę išvaizdą.

MITAI ir TIESA

Apie riebią, į spuogus linkusią odą sklando daugybė mitų, tačiau kas yra tiesa, o kas melas?

* Spuogai yra užkrečiami

Mitas. Bakterijos ir uždegiminiai odos procesai turi didelę įtaką spuogų atsiradimui, tačiau baimė užsikrėsti – visiškai nepagrįsta.

* Rūkymas kenkia mano odai

Tiesa. Rūkymas skatina odos uždegiminius procesus. Vis dėlto rūkymas nėra vienintelė spuogų atsiradimo priežastis.

* Geriau vengti angliavandenių ir karvės pieno produktų

Tiesa. Angliavandenių gausi mityba ir karvės produktai gali sustiprinti aknės simptomus. Geriausiai jūsų odai tinka sveika mityba, praturtinta šviežiais vaisiais ir daržovėmis. Tada, net jei kartais ir pasimėgausite šokoladu, neturėtų kilti problemų.

* Spuogų priežastis - alergija

Mitas. Į spuogus linkusi oda nėra alergijos pasekmė.

* Spuogų atsiranda dėl higienos stokos

Mitas. Spuogai nėra susiję su higienos stoka. Netgi priešingai: daugelis nuo spuogų kenčiančių pacientų linkę pernelyg dažnai valyti odą – tai gali ją dar labiau sudirginti.

* Pakitusi hormonų pusiausvyra skatina spuogų atsiradimą

Tiesa. Sutrikusi hormonų pusiausvyra gali turėti įtakos padidėjusiai riebalų gamybai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis