Kostiumų dailininkui Juozui Valentai – prestižinis apdovanojimas: pamatykite, kuo pasaulį nustebino lietuvis

Juozas Valenta - vienas ryškiausių kostiumų dailininkų šalyje, šiemet savo darbu leido apie Lietuvą išgirsti ir pasauliniame kontekste. Prestižiniuose „British Arrows“ apdovanojimuose jis varžėsi su ne vieną Oskarą pelniusio filmo „The Brutalist“ bei kultinio Netlix serialo „Black Mirror“ kostiumų kūrėjais, aplenkė didžiulius biudžetus turinčius prekės ženklus ir iškovojo bronzą.


„British Arrows“ apdovanojimai yra vieni svarbiausių ir prestižiškiausių apdovanojimų reklamos ir kūrybinės industrijos srityje Jungtinėje Karalystėje. Šie apdovanojimai kasmet skiriami už išskirtinius kūrybinius pasiekimus reklamos, filmų, televizijos ir skaitmeninių medijų sektoriuose. Čia apdovanojami tiek kūrybiniai, tiek techniniai pasiekimai reklamos ir medijų kampanijose, ypač išskiriant novatoriškus sprendimus, aukštą kokybę ir originalumą. Tai apdovanojimai, kurie stipriai formuoja ir daro įtaką industrijos tendencijoms, o jų laureatai dažnai tampa kūrybinės srities lyderiais.

Auksiniuose scenos kryžiuose
Auksiniuose scenos kryžiuose
Organizacijos nuotr.


„Į šiuos apdovanojimus patenka didžiausios ir kosminius biudžetus turinčios reklamos. O jų kūrėjų gretose – ryškiausi industrijos profesionalai. Kai pasakė, kad patekau tarp „Styling Craft“ kategorijos pretendentų – dar nelabai to sureikšminau. Bet kai sužinojau, jog laimėjau trečią vietą ir pamačiau, kad pirmą vietą pelnė mergina, kūrusi kostiumus žymiam „Netflix“ serialui „Black Mirror“ ir „The Lobster“ filmui, o antrosios vietos nugalėtoja dirbo prie tris Oskarus pelniusio „The Brutalist“, supratau, kad tai, ką pasiekiau – nerealu“, – įspūdžiais apie laimėtą apdovanojimą dalinasi Juozas Valenta.

Auksiniuose scenos kryžiuose
Auksiniuose scenos kryžiuose
Organizacijos nuotr.


Jau 16 metų kostiumų dailininku reklamose, serialuose ir filmuose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje dirbantis Juozas, apdovanojimą pelnė už išskirtinės koncepcijos darbą vienam iš Austrijos bankų kurtoje kalėdinėje reklamoje.


„Reklamą kūrėme kartu su Grandma Production House prodiuseriais Indre Petrukaitiene, Linu Martinkėnu ir Linu Požera. Visa reklama – tarsi istorija, kuri sukosi apie legendinę „Silent Night“ kalėdinę dainą. Nuo jos sukūrimo, kelionės aplink pasaulį per skirtingas vietas, įvykius ir laikmečius. Jokių prekės ženklų – tik įtraukianti istorija. Užduotis šį kartą buvo tikrai ne lengva: reikėjo paruošti daugiau nei 100 kostiumų, iš kurių didelė dalis buvo istoriniai rūbai. Kostiumų ieškojome visame pasaulyje. Specialiai kostiumus siuvome ir astronautus įkūnijusiems aktoriams. Prie manęs prisijungė ir kostiumų dailininkė Nerea Torrijos iš Ispanjos, su kuria ir dalinuosi šį apdovanojimą. Filmavimui ruošėmės daugiau nei mėnesį laiko. Vėliau sekė daug ilgų filmavimo dienų, daug skirtingų lokacijų, daug dekoracijų ir dar daugiau bemiegių naktų“, – pasakoja J.Valenta.

Auksiniuose scenos kryžiuose
Auksiniuose scenos kryžiuose
Organizacijos nuotr.


Kalbėdamas apie savo profesijos užkulisius Juozas Valenta juokiasi – toks darbas reikalauja ne tik didelio kūrybingumo ir suvokimo apie skirtingų epochų kostiumus, bet ir tvirtų nervų bei gebėjimo improvizuoti netikėtose situacijose: „Mano darbe būna tikrai visko. Sugalvoji kostiumus dešimčiai aktorių, siuntiesi juos iš kito pasaulio krašto, atvažiuoji į filmavimą, o tada sužinai, kad režisierius vietoje dešimties aktorių nusprendė filmuoti penkiolika. Tokie drabužiai nėra lengvai nuperkami bet kurioje parduotuvėje, tad tada jau tenka improvizuoti – kažką keisti, siūti vietoje, daryti adaptacijas. Net ir nugalėjusios reklamos filmavime turėjome situaciją, kad kai kurie kostiumai nespėjo atkeliauti laiku, tad siuntėme žmogų į kitą pasaulio šalį, kad pats tuos drabužius laiku atskraidintų į filmavimo aikštelę. Chaoso būna daug.“


Nors J. Valenta už savo darbus spektakliuose ne kartą buvo nominuotas „Auksiniuose scenos kryžiuose“, toks apdovanojimas – jam pirmasis. Bronzinė strėlė praėjusią savaitę pagaliau pasiekė ir paties Juozo rankas, o kūrėjas džiaugiasi tapęs pirmuoju kostiumų dailininku lietuviu, gavusiu tokios reikšmės įvertinimą. Pats J. Valenta juokiasi, kad ir svajoti ir rizikuoti reikia tikrai drąsiai, juk ir pats į šią sritį, dar būdamas studentu, pateko visai netikėtai.


„Atsiradau čia tikrai juokingai. Su drabužiais patirties turėjau tik tame, jog dirbau rūbų parduotuvėje ir aprengiau žmones kelioms nedidelėms fotosesijoms. Bet pats buvau šukuosenų ir kirpimo meistras. Pamenu pamačiau, jog vyksta atranka kostiumų dailininkui lietuviškam serialui. Iš pokšto užpildžiau paraišką. Žinoma, mano mama siuvėja, senelis – mezgėjas, tad tas kostiumas man nebuvo naujas ar negirdėtas dalykas. Tačiau ėjau aklai – be jokios patirties ir atranką laimėjau. Tuomet teko iš Garliavos persikraustyti į Vilnių, nieko nepažįstant. Padariau du serialus, vėliau mane pastebėjo Emilis Vėlyvis, dirbau prie „Redirected“ filmo kaip kostiumų „superviser’is”, o nuo tada viskas ir užsisuko. Per eilę metų tapau labai universaliu, nes darau tikrai daug: filmai, teatras, reklamos, muzikiniai klipai, o dar juk ir savo kirpyklą „Keturi varžtai“ turiu! Džiaugiuosi įvertinimu, myliu tai, ką darau ir viliuosi, kad šitas „užsisukimas“ dar ilgai nesustos“, – juokiasi Juozas Valenta.

 

https://juozasvalenta.com/#/erste-bank/


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis