Gležna kaip gėlė? Neaprėpiama kaip visata!

„Jei pažiūrėsi tinkamu kampu, pamatysi, kad visas pasaulis yra sodas“ (Frances Hodgson Burnett). Nes mamos yra lyg žydinčios gėlės, iš išorės lengvai siūbuojančios vėjyje ir dėl to atrodančios gležnos, kupinos rūpesčio, o viduje ne tik stiprios, bet ir aprėpiančios visą visatą.



Šįkart gyvenimo prabangos rubrikoje kviečiame daugiau paskaityti apie gėles bei jų įvairiapusiškumą, simboliką juvelyrikoje ir daugybę teigiamų savybių, kurias tokia juvelyrika ja besipuošiantiesiems gali perduoti.


Gėlės juvelyrikoje turi nepaprastų reikšmių, įtraukiančių į magišką pasaulį, kupiną pozityvios energijos. Šią energiją pajunta visi, kurie pasirenka dabintis gėlių formų papuošalais. Aukštoji juvelyrika gaminama iš tauriųjų metalų ir tauriųjų akmenų, nes visos šios medžiagos natūralios ir iš prigimties pasižymi aukštomis vibracijomis, o formų simbolika juvelyrikoje įgyja dar daugiau jėgos. Tai žmonės žinojo dar nuo senovės laikų ir tuo naudojosi dėl savo pačių gerovės, todėl dažnai kasinėjant randama papuošalų, kurie, jei ir priklausė skirtingoms civilizacijoms, pasižymi giminingomis formomis bei simbolika – žydinčiomis gėlėmis.


Fleur de lis – lelijų motyvai – juvelyrikoje tapo vienu populiariausių gėlių motyvų. Tai lelijos, kurios būdavo vaizduojamos Prancūzijos monarchijos herbe, ant armijos įrankių bei ginklų, moterims palepinti skirtų dovanų, tokių kaip drabužiai ir juvelyrika. Nuo XII amžiaus fleur de lis motyvas dažnai buvo pastebimas Prancūzijoje, o karalius Luisas VII jį dar labiau išpopuliarino. Tiesa, Mesopotamijoje, senovės Babilone, šis simbolis aptinkamas kaip dekoratyvinis elementas, naudotas dar 575 metais prieš Kristų. Fleur de lis simbolizuoja ištikimybę, galią, garbę, vieningumą.


Savo prigimtimi fleur de lis siejama su lotosu Egipte (didžiosios civilizacijos laikais, tūkstantmečiais prieš Kristų). Kiti mokslininkai teigia, kad šio simbolio pradžia visgi turėtų būti siejama su asirų ir musulmonų valiuta, ant kurios pavaizduotas lotoso simbolis, o ant valiutos, spėjama, jis galėjo pasirodyti netgi anksčiau negu juvelyrikos srityje. Valiuta buvo gaminama iš metalų, kaip ir papuošalai, taigi valiutos iškalimas galėjo lemti tam tikrą lotoso simbolio naudojimo juvelyrikoje pradžią, o tai šį simbolį paverčia dar puošnesniu ir suteikia papildomų teigiamų metafizinių savybių tokių papuošalų dėvėtojams.


Dėl ilgos, painios, paslaptingos, bet kartu ir žavinčios istorijos fleur de lis įgijo ir mistiškumo atspalvį, o masonų judėjimai bei pogrindžio alchemikai vis labiau pamėgo šį simbolį naudoti savo ratuose, tikėdami, kad jis suartina su gamta ir dvasiniu pasauliu, siejasi su švarumu, tyrumu, vertybėmis, tinkamu elgesiu ir globalia dvasine teisybe.


Kai kuriais aspektais lelijoms artimi ir lotosai. Šiandieniniame pasaulyje jie vis labiau pastebimi bei naudojami kaip įvairiausių dalykų simbolis. Dažniausiai pamačius šį augalą pirmiausia kyla mintis, kad tai dvasinis simbolis, siejamas su Rytų filosofijomis. Tai – teisingas požiūris, nes lotosų kilmė ir išpopuliarėjimas tikrai susiję su Rytų kultūromis ir Azijos šalimis. Šaltiniai apie lotosų simboliką ir šių augalų minėjimas mituose bei legendose siekia tūkstantmečius dar iki Kristaus gimimo, šis motyvas randamas dar indų vedose ir kituose šaltiniuose.


Lotosų žiedus itin pamėgo juvelyrikos kūrėjai. Šie augalai simbolizuoja dvasiškumą, šventumą, išsivalymą, ryšį su kosmine harmonija, sakoma, kad aštuoni žiedo lapeliai atspindi aštuonias visatos erdvės kryptis. Rytų kultūrose iki šiandien tikima, kad ši gėlė yra atgimimo bei stiprybės simbolis. Teigiama, kad lotosų žiedai gimsta tamsoje, vandens telkinių dugne, kol galiausiai iškyla į paviršių ir visiškai prasiskleidžia, nebeturėdami jokio poreikio palaikyti fizinį kontaktą su vandeniu ar žeme. Nepaprasta lotosų elgsena yra dar viena priežastis, kodėl jie dažnai naudojami juvelyrikoje: taip siekiama skatinti skleistis papuošalus su šiais motyvais nešiojančių asmenų vertybes bei stiprybę.


Stereotipiškai gėles visuomenėje priimta matyti kaip gležnas ir trapias. Tikimės, kad žvilgsnis į jų simbolikos istoriją jums, mūsų skaitytojai, dar kartą primins, kad net ir gležniausias paviršius gali slėpti stipriausią vidinį užtaisą, o žydėjimas – byloti apie iš tamsos pagaliau gimusią šviesą ir grožį. Norėdami sustiprinti tokias savybes, kaip dvasiškumas, harmonija, stiprybė ir vienybė, galite nešioti papuošalus su gėlių motyvais. Žibėkite, žydėkite ir nebijokite tamsos epizodo, nes tamsoje gimsta įspūdingiausi šviesos žiedai!



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis