Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausius gegužės 3-iosios įvykius pasaulio istorijoje primena ELTA:

1469 m. gimė italų politikos veikėjas, rašytojas ir filosofas Niccolas dei Machiavellis. Knygoje „Kunigaikštis“ jis išdėstė teoriją, kad tikslui pasiekti yra pateisinamos bet kokios priemonės.


1494 m. Christopheris Columbusas atrado salą, kuri vėliau buvo pavadinta Jamaika.


1500 m. portugalų keliautojas Pedras Alvaresas Cabralis išsilaipino Brazilijoje ir paskelbė ją Portugalijos nuosavybe.


1660 m. Lenkijos karalius Jonas II Kazimieras atsisakė pretenzijų į Švediją ir pasirašė Olyvos sutartį, kuria baigėsi Lenkijos ir Švedijos karas.


1791 m. Lenkijos karalius Stanislovas Augustas pasirašė įstatymų paketą, įtvirtinantį konstitucinę monarchiją. Tai buvo antroji rašytinė Konstitucija pasaulyje po JAV.


1826 m. gimė Norvegijos ir Švedijos karalius Jokūbas XV.


1841 m. Naujoji Zelandija paskelbta Didžiosios Britanijos kolonija.


1874 m. gimė prancūzų verslininkas ir kvepalų gamintojas Francois Coty. Būdamas vienas turtingiausių Prancūzijos žmonių ir norėdamas populiarinti savo pažiūras jis įsigijo kelis laikraščius, tarp jų ir „Le Figaro“.


1898 m. Kijeve gimė Golda Mabovič. 1969 metais, sulaukusi 70 metų, ji jau – Golda Meir – tapo Izraelio ministre pirmininke.


1937 m. rašytoja Margaret Mitchell už romaną „Vėjo nublokšti“ (Gone with the Wind) laimėjo Pulicerio premiją.


1939 m. iš Sovietų Sąjungos užsienio reikalų ministro pareigų atleistas Maksimas Litvinovas, jį pakeitė Viačeslavas Molotovas.


1968 m. Didžiojoje Britanijoje pirmą kartą žmogui persodinta širdis.


1971 m. Rytų Vokietijos komunistų partijos pirmuoju sekretoriumi tapo Erichas Honeckeris, šiose pareigose pakeitęs Walterį Ulbrichtą.


1978 m. kibernetinėje erdvėje pasirodo pirmasis brukalas (angl. spam): JAV „Digital Equipment Corporation“ kompanija visiems interneto pirmtako ARPANET vartotojams į elektroninio pašto dėžutes nusiunčia reklaminę žinutę.


1996 m. 55 šalių delegatai Ženevoje per Jungtinių Tautų konferenciją susitarė dėl naujų sausumos minų naudojimo taisyklių, bet jų visiškai neuždraudė.


1998 m. DNR testai patvirtino, kad vienoje Berlyno statybviečių prieš 20 metų rasti palaikai yra Adolfo Hitlerio parankinio Martino Bormanno.


2002 m. 36 iš 44 Europos Tarybos šalių narių užsienio reikalų ministrai ir atstovai pasirašė dokumentą, kuriuo įsipareigojo panaikinti mirties bausmę.


2002 m. mažiausiai 450 žmonių žuvo Bangladeše paskendus keltui.


2004 m. 32 metams kalėti nuteistas buvęs teroristo Osamos bin Ladeno padėjėjas Mamdouhas Mahmudas Salimas.

2007 m. Portugalijoje iš viešbučio kambario paslaptingai dingo tuomet ketverių britė Madeleine McCann.


2008 m. Mianmarą nusiaubė tropinis ciklonas, dėl kurio kai kuriose šalies vietovėse nugriuvo trys iš keturių pastatų. Po savaitės buvo nustatyta, kad žuvo per 75 tūkst. žmonių ir dar 50 tūkst. buvo paskelbti dingusiais.


2014 m. mirė JAV ekonomistas ir Nobelio premijos laureatas Gary‘is Beckeris.


2022 m. būdamas 87 metų mirė pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas Stanislavas Šuškevičius. Jis kartu su Rusijos ir Ukrainos vadovais 1991 metais pasirašė susitarimą dėl Sovietų Sąjungos panaikinimo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis