Knygų mugė žada naujovių net 360 laipsnių

Knygų mugė – tai keturias dienas truksianti šventė, kur skaitoma, rodoma, diskutuojama, kuriama.

„2020-uosius metus Vilniaus knygų mugė pasitinka Jono Meko mintimi „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“. Mugė verčia naują puslapį ir kviečia ieškoti naujų saviraiškos formų, eksperimentuoti, kurti tai, kas aktualu ir įdomu“, – knygų mugės programą pristatančioje spaudos konferencijoje sakė aktorius Andrius Bialobžeskis.



Organizatorių nuotr.



„Kodėl Jonas Mekas? Jono Meko idėjos mums artimos. Jis lankydavosi kitų šalių knygų mugėse, jo vardas buvo gerai žinomas, Mekas traukė kitus. Jis sakydavo, kad Lietuva nelabai jį supranta, kad jis turėtų ką pasakyti, bet menui svarbu, kad jo idėjos būtų gyvos“, – sako Lietuvos literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis.


Mugėje laukia nemažai renginių, skirtų Jono Meko atminimui: bus pristatytos kelios knygos, demonstruojami 2 filmai, surengta fotoparoda. Diskusijoje apie jo kūrybą dalyvaus iš JAV atvyksiantys trys J. Meko bendražygiai.


Vaikams ir jaunimui


Šiemet mugė pateiks ne vieną naujieną. Viena didžiausių – atsinaujinusi Jaunųjų skaitytojų salė. Atnaujintos salės logotipe – riedučiais lekianti knyga. Tai tarsi byloja jaunimui: „Skaitymas įtraukia, skaityti yra kieta“.


Jaunųjų skaitytojų salėje vyks susitikimai, kūrybinės laboratorijos, parodos. Kūrybinėje studijoje viešės pasaulyje pripažinti knygų kūrėjai, iliustruotojai, animatoriai ir kiti. Šiemet jaunųjų skaitytojų salėje viešės: Iwona Chmielewska, Anna Czerwińska (Lenkija), David Dolenský, Karolína Lenka Kasalová, Vit Korselt (Čekija), Torill Kove (Kanada), Christine Morault, Yara Nascimento, Elena Selena (Prancūzija).


Kūrybinėse dirbtuvėse užsiėmimus dalyviams nuo 0 iki 100 metų rengs Lietuvoje ir pasaulyje žinomi knygų autoriai ir iliustruotojai. Tarp jų – Aušra Kiudulaitė, Rasa Jančiauskaitė, Ieva Babilaitė, Kotryna Zylė.


Diskusijos – apie praeitį ir ateitį


Diskusijų klubas – vienas mėgstamiausių tradicinių mugės formatų, kuriame šiemet bus kalbama tam tikromis svarbiomis temomis. Apie Lietuvos žydų kultūros įtaką šiuolaikinei Lietuvos visuomenei, apie laikraščių ir žurnalų ateitį, apie tai, ar šiandien skaitoma sovietmečio lietuvių literatūra.


Praėjusiais metais pasiteisinęs trumpų diskusijų formatas „Šortai“ bus tęsiamas ir šiemet. Tai literatūrinė dvikova, kurioje susitinka du pašnekovai – knygos autorius ir kritikas ir diskutuoja itin trumpą laiką – apie 15 minučių. Šiose literatūros dvikovose aptariamos per metus išleistos knygos.


Svečių gausa


Šįmet į mugę atvyksta 65 užsienio svečiai iš 24 pasaulio šalių (Airijos, Argentinos, Australijos, Čekijos, Danijos, Estijos, Ispanijos, Italijos, Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Rusijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos, Ukrainos, Vokietijos).


Svečiai pristatys į lietuvių kalbą išverstas savo knygas, susitiks su skaitytojais, dalyvaus diskusijos.


Žinoma, vieni laukiamiausių – lietuvių rašytojai, gyvenantys užsienyje. Tai: Kristina Sabaliauskaitė, Valdas Papievis, Vaiva Rykštaitė, Saulius Sužiedėlis ir kiti.


Į muzikos užkulisius


Šešerius metus gyvuojanti Muzikos salė šiemet kvies į muziką pažvelgti 360 laipsnių. Keturias dienas čia vyks gyvos muzikos koncertai, diskusijos, susitikimai su muzikantais. Mugėje bus pristatyta net 10 naujų albumų.


Atsiras nauja salė, kurioje bus galima susipažinti su muzikos užkulisiais. Čia įsikurs dažnai „už kadro“ liekantys kūrėjai – šviesų dailininkai, scenos technikai, garso ekspertai. Čia bus galima ne tik pamatyti, kaip gimsta garsas, bet ir pačiam jį sukurti bei įrašyti.


Naktis mugėje


Dar vienas pernai pasiteisinęs projektas – naktis mugėje. Šeštadienį lankytojai kviečiami į specialų Vilniaus knygų mugės renginį „Naktis mugėje. Žodis kaip pasikartojantis sapnas“. Renginio centre – Jonas Mekas kaip avangardinio kino kūrėjas.


Poezijos ir muzikos ritmą bei vaizdus suvienijantis reginys, kuriame poetų ir muzikos atlikėjų kūryba – žodžiai ir muzika – suskambės kitaip. Dalyvauja poetai Rimas Užgiris, Antanas A. Jonynas, Greta Ambrazaitė, Eugenijus Ališanka, Donatas Petrošius, Lina Buividavičiūtė, Jurgita Jasponytė, Dainius Gintalas. Muzika – Giunter Percussion grupė.


FAKTAI IR SKAIČIAI


Tarptautinė Vilniaus knygų mugė rengiama 21-ąjį kartą. Mugė vyks visose 5 parodų salėse. Vienu metu renginiai vyks 19 renginių erdvių.


Šiemet Vilniaus knygų mugėje:

- 380 dalyvių iš 9 pasaulio šalių: Lietuva, Ukraina, Australija, Vokietija, Ispanija, Japonija, Omanas, Baltarusija, Estija.

- 22 dalyviai iš užsienio. 3 nacionaliniai stendai (Ukrainos, Omano ir Baltarusijos);

- 70 Muzikos salės dalyvių;

- 21 dalyvis Lietuvos kultūros centrų salėje;

- 646 kultūriniai renginiai;

- 19 renginių erdvių (Vaikų salė tampa Jaunųjų skaitytojų sale; naujos erdvės: Jaunimo taškas, Kūrybos erdvė be formulių, Lietuvos Kultūros centrų salė).


Viso mugės, vyksiančios vasario 20-23 dienomis, programoje – 646 renginiai, 187 iš jų – renginiai vaikams ir jaunimui. Dar 453 susitikimai su autoriais vyks dalyvių stenduose ir 9 renginiai vyks mieste.


Daugiau apie Vilniaus knygų mugės renginius: www.vilniausknygumuge.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis