Lietuvos muziejų kelio projektas „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ kviečia apsilankyti Sūduvos krašte

2019 m. Nobelio premijos laureato Czeslawo Miloszo kultūros centre Šeteniuose (Kėdainių r.) gegužės 17-ąją prasidėjęs nacionalinio kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos projektas Lietuvos muziejų kelias „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ kviečia į Sūduvą.

Lietuvos muziejų kelio projektas „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ rugpjūčio 12-rugsėjo 1 dienomis kviečia apsilankyti Sūduvos krašte. Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, Prienų krašto, Marijampolės kraštotyros ir Zanavykų muziejai, Marijampolės kolegija, Jono Basanavičiaus gimtinė (Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys), Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejus net septynios regiono paveldo saugojimo, kultūros bei švietimo įstaigos atveria lankytojams specialiai šiam projektui dedikuotas parodas, organizuoja specialius renginius.


Kartu su Lietuvos muziejų kelio programa Aukštaitijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos muziejus jau aplankiusių keliautojų Sūduvoje lauks ne tik įprastos muziejų veiklai fotografijų ir istorinės parodos, renginiai-susitikimai, pokalbiai apie Sūduvos vietovardžių kilmę, įvairios edukacinės programos. Ypatingi bus ir aktyvaus pažinimo renginiai  teatralizuotos kelionės („Teatralizuota kelionė į Plokščius“, Zanavykų muziejus; „Baltaragio malūnas: sakmė apie velnių karalių“, Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejus), pėsčiųjų žygiai („Vietų vardais į mus kalba žemė ir laikas. Paklausykime jų sakmės... “, Vilkaviškio r. Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus; aktyvaus laisvalaikio akcija „Ką pasakoja Šešupės vingiai“, Marijampolės kraštotyros muziejus; žygis pėsčiomis „Paupiais, paežeriais ir kalvotais kampais“, Jono Basanavičiaus gimtinė (Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys), baidarių žygis Šešupe (Marijampolės kolegija) ir net ant laužo virta sriuba...


Nemunas ir Šešupė didžiojo mūsų krašto poeto Maironio apdainuotos upės, įkvėpusios ne vieną menininką aprašyti jas literatūros kūriniuose, įamžinti jų vaizdingus krantus drobėse, bet ir apdainuotos liaudies dainose, legendose ir padavimuose.


Sūduvos muziejai kviečia domėtis savo krašto istorija, grožėtis gamta, semtis jos grožyje stiprybės, puoselėti ir ugdyti meilę savo kraštui. Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras Lietuvos muziejų kelio projektas, 2019 m. pradėjo savo antrąjį plėtros etapą  nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas". Naujoji programa ir LMK tema „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis" yra skiriami artėjančiam Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.


Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje nuo pirmadienio veikia fotografijų paroda „Vietų vardais į mus kalba žemė“. Vilkaviškio rajone yra ne viena gyvenamoji vietovė (kaimas, gyvenvietė ar miestelis), kurios pavadinimas sutampa su netoliese esančio vandens telkinio pavadinimu. Kartais miesteliui ar kaimui vardą suteikdavo upė ar ežeras (Vištyčio ežeras ir Vištyčio miestelis), o kartais bevardžiam ežerėliui atitekdavo netoliese įsikūrusios gyvenvietės pavadinimas (Bartninkų miestelis ir Bartninkų ežeras). Tokias vietoves ir jose esančius įdomiausius objektus fotoaparatu užfiksavo Kęstutis Inkrata, kurio patys gražiausi darbai pristatomi visuomenei šioje vandens telkiniams įprasminti ir Vietovardžių metams paminėti skirtoje parodoje.


Prienų krašto muziejuje nuo antradienio veiks paroda „Prienų tilto istorija“.


Prienų tiltas ne tik svarbi transporto arterijos dalis, bet ir Nemuno skiriamų Prienų krašto dzūkiškojo ir suvalkietiškojo etnografinių regionų jungtis.


Dar 1914 m. ties Prienais buvo pastatytas pirmas laikinas medinis tiltas per Nemuną, kurį traukdamasi nugriovė carinės Rusijos kariuomenė. 1915 m. miestelį užėmę vokiečiai pastatė pirmą pastovų medinį tiltą. 1938 m. pagal inžinieriaus Prano Markūno projektą buvo pastatytas gelžbetoninis tiltas, kuriam 2010 m. suteiktas J. ir A. J. Greimų vardas.


Renginio „Prienų tilto istorija“ dalyviai susipažins su šio tilto praeitimi ir svarba miestelio plėtrai. Paroda veiks iki rugsėjo 11 d.


Po savaitės Prienų krašto muziejuje vyks edukacinė-pažintinė programa „Popieriaus dirbtuvės“.

Prienuose nuo seno buvo gaminamas popierius. Popiernia tai XVIII-XIX a. dirbtuvės, kadaise gaminusios aukštos kokybės baltą ir spalvotą popierių, vyniojamąjį popierių ir kartoną. Senasis popieriaus dirbtuvių pastatas (1785 m.) išliko iki mūsų dienų. Pro jį teka Drubengio upelis, o priešais telkšo Popiernios tvenkinys.


Šiose dirbtuvėse bus supažindinta su metodu, leidžiančiu pasigaminti popieriaus. Įgiję istorinių žinių, lankytojai, specialiomis formomis semdami skystą popieriaus masę, formuos, džiovins ir lygins popieriaus lakštus, kol išgaus senojo popieriaus pavyzdžių.


Marijampolės kraštotyros muziejuje veiks „Kur bėga Šešupė“.

Šešupė didžiausia Suvalkijos (Sūduvos) regiono upė. Šio dainių apdainuoto gamtos objekto tai kylantys, tai besileidžiantys krantai ir nuostabios panoramos sukuria pačius įstabiausius vaizdus, kuriuos įamžino fotografas Romas Linionis. Marijampolėje gimęs fotomenininkas ir kraštotyrininkas fotografija susidomėjo dar 1970 m. Lietuvoje ir užsienyje surengęs daugiau nei 60 parodų, Marijampolės miesto metraštininkas vėl pakvies į parodą, kurioje galėsime mėgautis šalia Šešupės esančių kultūros ir gamtos objektų vaizdais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis