Kelionių etiketas: kaip išvengti keblių situacijų prie stalo?

Kodėl Azijoje tikima, kad įsmeigti valgomąsias lazdeles į ryžius yra blogas ženklas, o Armėnijoje supilti vyno likučius į šeimininko taurę yra nemandagu? Nors svečiui visame pasaulyje yra atleidžiamos etiketo klaidos, ne pro šalį būtų žinoti, kaip elgtis prie salo ar baro, nes kartais galite patekti į keblią situaciją.

Kiekvienas rimtas kelionių gidas turi skyrių, skirtą tos šalies, į kurią keliaujate, papročiams. Taip norima padėti jums, kad nepatektumėte į keistą, nemalonią, o kartais net labai bjaurią situaciją svečioje šalyje.

Žinoma, svečiui daug kas atleidžiama, tačiau juk maloniau susidraugauti su vietos gyventojais, o ne nuliūdinti juos. Garsiosiojo tarptautinio gido po pasaulio šalis „Lonely Planet“ rašytojai turi savo patarimų, kuriuos aš noriu papildyti savo pastebėjimais.

Įsmeigtos į ryžius lazdelės – mirties ženklas

Kadangi gyvenu Azijoje ir esu nemažai po ją keliavusi, norėčiau papasakoti apie šių šalių papročius. Pradėsiu nuo kultūros prie stalo. Beveik visose Azijos šalyse, kuriose stiprų pėdsaką yra palikusi Kinijos kultūra, vertikaliai į indelį su ryžiais įsmeigtos valgomosios lazdeles yra mirties ženklas. Vietiniai gyventojai indelį su įsmeigtomis lazdelėmis pastato prie altorių protėvių dvasioms ar paminklų mirusiesiems. Be to, taip įsmeigtos valgomosios lazdelės yra panašios į smilkalų lazdeles, kurios yra deginamos mirusiųjų atminimui.

Vertikaliai į ryžius įsmeigtos valgomosios lazdelės yra blogas ženklas.

Valgomosiomis lazdelėmis paduoti maistą kitam žmogui, o jam perimti jį su savosiomis lazdelėmis yra blogas ženklas. Per budistines laidotuves, kremuoti mirusiojo palaikai yra išdalijami šeimos nariams būtent su valgomosiomis lazdelėmis.

Prisipažinsiu , kad ne kartą valgydama ryžius norėjau įsmeigti lazdeles į ryžių indelį, nes man taip atrodė patogiau, tačiau mano atmintyje yra įstrigę, kad tai yra blogas ženklas. Žinant, kokie prietaringi yra azijiečiai, taip apsaugodavau juos ir save nuo nejaukios situacijos.

Ar mandagu srėbti makaronus?

Japonijoje, taip pat ir Kinijoje, valgant makaronus yra mandagu garsiai srėbti. Pirmą kartą atsidūrusi Tokijuje buvau nustebusi, kad tokie mandagūs, tvarkingi ir tykūs japonai šitaip garsiai čepsėdami ir kone sulindę į lėkštutes srėbė savo makaronus.

„Tai reiškia, kad yra skanu ir jie dėkingi už maistą“, – paaiškino man mano draugė japonė Akie. Prisiminkime, kad Lietuvoje toks elegesys prie stalo yra nemandagus, o vaikai, kurie taip elgiasi, gauna griežtas pastabas iš savo gerai išauklėtų tėvų.

Japonai garsiai srebia valgydami, taip išreikšdami džiaugsmą maistu.

 

O štai Laose, Malaizijoje, Tailande ar Indonezijoje vietiniam maistui valgyti yra naudojamos šakutės ir šaukštai arba net rankų pirštai. Peilių čia nebūna, na, jų paprastai neduoda. Laose, jeigu paprašote valgomųjų lazdelių, jie labai sutrinka. Juokingai atrodysite laosiečiams, jeigu bandysite valgyti lipnius ryžius su pagaliukais. Juos valgykite dešine ranka, o baltus ryžius valgykite su šakute ir šaukštu. Tiesa, makaronus šiose šalyse valgo su lazdelėmis.

Makaronus visose Azijos šalyse valgo lazdelėmis.

Beje, Laose blogas ženklas, jeigu pavalgę, ryžių puodo dangčio nepakeičiate kitu. Jums nesiseks. Jei esate kaimo vietovėse, nenustebkite, kad jums patieks lauko žiurkę, voverę, driežą ar laukinį šunį. Naminiai galvijai ir naminiai paukščiai yra skirti tik specialioms ceremonijoms. Laosas – labai neturtinga šalis.

Jeigu esate kairiarankis, tam tikrose Azijos šalyse, ypač musulmoniškose Malazijoje ir Indonezijoje, nepamirškite, kad kaire ranka valgyti maistą yra labai nemandagu. Kairė ranka yra skirta visai kitiems dalykams.

Tailande tuščia lėkštė reiškia, kad norite dar

Jei nusprendėte surengti pietus ar vakarienę Malaizijoje ir Indonezijoje, reikia nepamiršti, kad kiauliena ir alkoholis negali būti siūlomi musulmonams. Jautiena nemaitinkite hinduistų ir budistų.

Musulmonų religinio Ramadano metu geriau nevalgyti ir negerti viešai, nes taip įžeisite tikinčiuosius. Restoranai ir kavinės tuo laikotarpiu užuolaidomis uždengia duris. Indonezijoje namuose dažniausia valgoma ne prie stalo, o ant kilimėlio ar čiužinio, prie nedidelio staliuko. Palaukite, kol valgyti pradės vyresnis žmogus ar šeimininkas.

Pasikvietę musulmoną į svečius, nesiūlykite jam kiaulienos ir alkoholio.

 

Jei esate pakviestas į svečius Tailande ir jaučiatės sotus, palikite lėkštėje truputį maisto. Tuščia lėkštė reikštų, kad norite daugiau. Kuo daugiau lieka maisto po puotos, tuo dosnesnis yra šeimininkas.

Prisimenu, kaip vaikystėje, pietaujant ne namuose, buvau išmokyta niekada nepalikti maisto lėkštėje, nes šeimininkams atrodys, kad buvo neskanu.

Svečiams – geresnis kąsnis

Tailande šviežias sultys maišo su cukrumi ir druska. Neprieštaraukite dėl druskos: ji padeda organizmui kovoti su tropiniu karščiu.

Tailande,Vietname, Kambodžoje ir kitose Azijos šalyse maistą ant stalo priimta dalytis. Nepasiimkite vienos iš lėkščių su maistu tam, kad patogiai įsidėtumėte sau tai, ko norite. Tai atrodys kaip baisus netaktas. Kitaip nei mūsų šalyje, čia niekas lėkščių nepersiunčia. Jeigu norite įsidėti maistą, reikia pasilenkti iki lėkštės arba paprašyti kaimyno, kad jums įdėtų. Maisto įsidėkite tik po šaukštą, kitaip atrodysite godus. Jeigu pradėsite valgyti nuo ryžių, atrodysite kaip tikras tajus. Jie labai gerbia ryžius.

Pradėdami valgyti nuo ryžių, Tailande pagerbsite šeimininkus. Ryžiai – labai svarbus tajų kultūros patiekalas.

Nesupykite, jei Azijoje valgant vietinių pamėgtose vietose, prie jūsų prisės kiti žmonės. Šalyse, kuriose gyvena dešimtys milijonų žmonių, neįprasta, kad vienas žmogus sėdi prie keturviečio stalo. Vietname, pietaujant ar vakarieniaujant su pažįstamais, visada nustebindavo, kaip jie rūpinasi, kad jūs, kaip svečias, gautumėte geresnį kąsnį. Net per verslo pietūs jums kaimynas gali įmesti paragauti kokios krevetės ar jautienos gabaliuko, netgi jeigu jūs to neprašėte.

Kaip elgtis kitose šalyse?

Rusiškajame „Lonely Planet“ rašoma, kad Rusijoje valgant reikia laikyti riešus ant stalo krašto, o ne ant kelių. Šakutę paimti į kairę ranką, o peilį – į dešinę.

Jeigu svečiuojatės Nepale, paprašykite dar vienos ragauto patiekalo porcijos: tai juos pamalonins. Niekas nesikelia nuo stalo tol, kol visi nepavalgė. Jeigu vis tik jums reikia ankščiau išeiti, atsiprašykite sakydami: „Bistaii khaanus(nepal. Prašau valgyti lėtai).

Portugalijoje restoranuose neprašykite druskos ir pipirų, jiegu jų nėra ant stalo. Prašydami prieskonių, tarsi priekaištaujate virėjui, o jie Portugalijoje labai gerbiami.

Jeigu Portugalijoje ant stalo nematote pipirų ir druskos, neprašykite jų atnešti.

Prancūzijoje nenustebkite, jeigu vakarienės metu prancūzai kalbės tik apie maistą. Be to, jie kaip velnio vengia temų apie pinigus. Jei nežinote, kaip tiksliai pjaustyti sūrį, geriau patys nelįskite prie jo, o paprašykite šeimininkų, kad atpjautų gabalėlį.

Prancūzijoje nepjaustykite sūrio, jei nežinote, kaip teisingai tai daryti.

Paėmę duonos gabalą iš pintinės, pasidėkite jį šalia: labai negražu yra įmesti jį atgal į pintinę.

Meksikoje, jei pagausite valgančiojo žmogaus žvilgsnį, sakykite „provecho (meks. „Skanaus“). Tai labai mandagu. Pamatysite, kaip žmonės jums nusišypsos.

Etiopijoje valgyti iš skirtingų lėkščių yra laikoma tikra nesąmone. Maistu dalinamasi iš vienos lėkštės, valgoma rankomis. Godumą etiopai vaidina bjauria savybe, todėl nepulkite prie maisto. Mėsa iš lėkštės yra valgoma paskutinė.

Pakelkite taurelę už namų dvasias

Visos draugystės prasideda prie taurės ar taurelės, ar ne tiesa? Na, bent jau ją sutvirtina. Svarbu žinoti, kokie yra gėrimo papročiai įvairiose šalyse.

Azijoje negražu atsisakyti siūlomo gėrimo taurelės. Laose siūlo vietinį lao-lao viskį iš ryžių, kurio butelį svečiams atneša po maisto.

Laosietė moteris sijoja ryžius tradicinio ryžių viskio lao-lao gamybai.

Vieną taurelę šeimininkas išlieja ant žemės arba įpila skysčio į lėkštę : tai skirta namų dvasioms. Kitą taurelę jis įpila svečiams. Kiekvienas turi išgerti po taurelę, kitaip įžeis namų dvasias. Panašūs papročiai tebegyvuoja Vietname, ypač Vietnamo šiaurėje.

Japonijoje venkite įsipilti gėrimo į savo stiklinę. Geriau įpilkite žmogui, sėdinčiam šalia jūsų ir laukite, kad jis padarytų tą patį. Aptarnaudamas pats save, sukeliate aplinkiniems įtarimų, kad esate alkoholikas.

Jeigu Armėnijoje supilate butelio likučius į kaimyno taurę, jūs įpareigojate žmogų nupirkti sekantį butelį. Mandagumas reikalauja, kad butelio likučius supiltumėte sau į taurę.

Australijoje, atėjus į barą su draugais, priimta pastatyti būriui po gėrimą. Kitą kartą gėrimus stato kitas draugas ir taip tęsiasi tol, kol visi draugai būna pastatę.

Rusijoje degtinė skirta tostams, o ne gurkšnojimui. Iš vyrų tikimasi, kad paskelbus tostą, šie ištuštins taurelę vienu ypu, moterims tokia taisyklė negalioja. Rusai nemaišo degtinės su niekuo, geria ją gryną, o tuščių butelių nepalieka ant stalo, stato juos ant grindų.

 

Švedijoje vulgaru susidaužti stiklais, nebent norite pasakyti formalų „Į sveikatą“ (arba švediškai „Skals“.)

Tokios yra tradicijos ir papročiai, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame neišvengiami globalizacijos procesai, jos keičiasi ir liberalėja. Svarbiausia nepamiršti būti tolerantiškiems ir atviriems.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis