Maistas, kurio negalima valgyti katėms

Nors pagrindinė maisto funkcija – palaikyti gyvybę ir aprūpinti organizmą reikiamomis medžiagomis, vis dėlto dažnai maistui suteikiama kur kas daugiau reikšmės. Gardesnio kąsnelio vaikomės ne tik mes, bet ir mūsų augintiniai.

Neretai katės būna individualistės ir labai išrankios maistui. Nuolat valgomas tas pats maistas stipriai įgrįsta, todėl puikiai suprantame savo mažąjį draugą, kai šis gailestingu žvilgsniu seka kiekvieną mūsų kąsnį, tarsi melsdamas, kad šis atitektų jam. Ir gana dažnai, neatlaikę įtampos, pasidalijame savo maistu su kate. Juk negaila, tiesa?

Pasirodo, visiškai be reikalo. Neatsakingai numestas kąsnelis gali susargdinti jūsų katę. Jai susirgus tektų kreiptis į veterinarą ir apmokėti nemenką gydymo sąskaitą. Taigi pateikiame sąrašą tų maisto produktų, kurių nerekomenduojama valgyti katėms. Šis sąrašas ypač pravers tiems, kurie dar tik planuoja įsigyti kačiuką.

Katė
Katė
Shutterstock nuotr.

Tunas. Žinoma, katės jį labai mėgsta. Nedidelės tuno porcijos, duodamos katei saikingai, greičiausiai nepadarys nieko blogo. Tačiau piktnaudžiavimas šiuo produktu gali sukelti virškinimo sutrikimų. Be to, katė gali apsinuodyti gyvsidabriu.

Svogūnai ir česnakai. Nedidelis svogūnų ar česnakų kiekis neturėtų gyvūnui padaryti daug žalos. Tačiau katei valgant šias daržoves, kad ir nedidelėmis dozėmis arba reguliariai, gali pasireikšti tam tikrų virškinamojo trakto sutrikimų. Nesvarbu, kaip paruošite svogūnus – iškepsite, apvirsite, įbersite svogūnų miltelių, – bet koks pavidalas naikina katės raudonąsias kraujo ląsteles ir gali duoti impulsą vystytis anemijai.

Pienas ir pieno produktai. Turbūt kiek keista, kad į nerekomenduojamų duoti katei maisto gaminių sąrašą pateko ir šis produktas. Juk net pasakose katinėliams duodama lakti taip jų mėgstamo pieno, tad kuo jis gali būti žalingas? Iš tiesų dauguma kačių netoleruoja laktozės, jų virškinimo sistema negali apdoroti pieno produktų, todėl gali pasireikšti pilvo skausmas ir viduriavimas.

Katė
Katė
Fotolia nuotr.

Alkoholis. Joks alkoholinis gėrimas ar maistas, turintis alkoholio, nėra rekomenduojamas niekam, netgi žmogui. Tačiau katės sveikatai net ir nedidelis alkoholio kiekis gali padaryti itin didelę žalą ar netgi sukelti mirtį. Vos du arbatiniai šaukšteliai viskio jūsų augintinei gali sukelti komą, o dar didesnis jo kiekis – nugaišinti.

Vynuogės ir razinos. Šio vaisiaus patartina vengti, nes jis gali sukelti katei inkstų funkcijos nepakankamumą. Taigi razinų maišelius verčiau saugiai padėkite, kad smalsios ir landžios jūsų bičiulės jų taip paprastai neužtiktų.

Kofeinas. Didelis kofeino kiekis katei gali būti mirtinas. Reikia nepamiršti, kad kofeino šaltinis – ne tik kava. Jo galima rasti ir kakavoje, arbatoje, šokolade, koloje ir energiniuose gėrimuose.

Apsinuodijimo kofeinu simptomai:

* neramumas,
* drebulys,
* padažnėjęs kvėpavimas ir širdies plakimas.

Fotolia nuotr.

Šokoladas. Kad ir koks skanus jis būtų žmogui, savo katės šiuo gardumynu geriau neviliokite. Dažnai katės pačios atsisako siūlomo šokolado, tačiau vertėtų žinoti, kad šis produktas visiškai netinkamas jūsų augintinei. Bet kokia šokolado rūšis (netgi geriausiu laikomas juodasis šokoladas) gali sukelti katei širdies ritmo sutrikimų, drebulį, traukulius, o blogiausiu atveju – mirtį.

Kaulai. Maisto likučiai, tokie kaip kaulai su riebaliniu sluoksniu, dažnu atveju atsiduria ne šiukšliadėžėje, bet augintinio dubenėlyje. Net jei jūsų katei patinka graužti kaulus, taip galąsti dantis ir nagus, tai nėra pats tinkamiausias pasirinkimas. Pirmiausia dėl to, kad riebalai gali sukelti žarnyno sutrikimų, o nuo kaulų atskilusios ašakos gali padaryti plėštinių žaizdų stemplėje. Blogiausiu atveju katė gali uždusti.

Žali kiaušiniai, žalia mėsa ir žuvis. Duodant katei neapdoroto maisto, iškyla grėsmė apkrėsti gyvūną salmonelioze. Taip pat dėl sumažėjusio vitamino B įsisavinimo, kurį lemia žaliuose kiaušiniuose esantis fermentas avidinas, gali kilti problemų su oda ir kailiu.

Fotolia nuotr.

Katė suvalgė nerekomenduojamo maisto – ką daryti?

Jeigu įtariate, kad jūsų katė galėjo suvalgyti netinkamo maisto, kuo skubiau kreipkitės į veterinarą. Jeigu įmanoma nustatyti, kokį kiekį maisto ji suvalgė, būtinai tai padarykite, nes ši informacija gali padėti veterinarui. Daugeliu atveju maži kiekiai čia paminėto maisto gali ir nesukelti didelių negalavimų, tačiau niekada negali žinoti, kaip sureaguos konkretaus augintinio organizmas.

Katės gydymas. Gydymą paskiria jūsų augintinę apžiūrėjęs veterinaras. Paprastai gydymas trunka tol, kol dingsta apsinuodijimo maistu simptomai. Tai gali vykti ir ligoninėje, ir namuose, priklausomai nuo situacijos ir katės būklės.

Nerekomenduojamų maisto produktų katėms sąrašas sudarytas, tačiau tai nereiškia, kad jis baigtinis. Kiekvienas organizmas – individualus ir į viską reaguoja skirtingai. Stebėkite savo katę, domėkitės jos mityba ir priežiūra, konsultuokitės su veterinaru. Geriausia prevencija nuo apsinuodijimo – maistą laikyti sandariai supakuotą ir saugiai padėtą, kad smalsuolė katė negalėtų be jūsų žinios jo paragauti.

Jei visgi davėte katei kokio nors jums įprasto skanėsto, geriau nepalikite ilgam katės vienos. Būdami šalia, pasireiškus pirmiesiems apsinuodijimo simptomams, galėsite išgelbėti savo augintinę. Nors kartais ir labai norisi palepinti mažąjį draugą, pasirinkite tą maistą, kuris nepakenks jūsų katės sveikatai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis