Oda atskleidžia ligas ir amžių: kada ir kokius požymius pastebėjus reikėtų susirūpinti?

Oda – atspindi mūsų gyvenime vykstančius įvykius, mitybos įpročius, patiriamą stresą ir kitus veiksnius. Būtent oda išduoda pirmuosius senėjimo procesus bei įvairias organizmo ligas. Apie tai, kokių principų svarbu laikytis, siekiant išsaugoti gražią ir sveiką odą, supažindina „Fi Clinica“ gydytoja dermatovenerologė Kamilija Briedė.

Oda – bendros organizmo būklės atspindys


Mūsų organizmas yra tarpusavyje susijusi unikali visuma, todėl tai, kaip ir kuo žmogus gyvena, turi įtakos visiems organams. „Odos pagrindinė funkcija – apsaugoti vidinius organizmo audinius nuo pažeidimų ar žalingo aplinkos poveikio bei neleisti išgaruoti vandeniui. Taip pat ji yra daugelio ligų atspindys – dažniausiai pirmieji ligų simptomai pasireiškia būtent odoje. Pajuodę paakiai, spuogeliai, sausumas ar išryškėję kapiliarai – tai tam tikri signalai, kuriais oda mums atskleidžia apie organizmo negalavimus vienu ar kitu gyvenimo laikotarpiu. Oda išduoda miego trūkumą, patiriamą stresą, skysčių trūkumą, nevisavertę mitybą, žalingus įpročius ar net jei praleidžiama per mažai laiko gryname ore“, – atskleidžia dermatovenerologė Kamilija.


Gydytoja pabrėžia, kad visuomet svarbu laiku atpažinti odos siunčiamus signalus ir tinkamai pasirūpinti tiek ja, tiek bendra organizmo būkle. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į tokius požymius, kaip – odos niežėjimas, patamsėjimas kaklo, pažastų srityje, negyjančios ir naujai atsirandančios žaizdos – tai gali būti pirmieji cukrinio diabeto simptomai. Taip pat plaukų slinkimą – jis gali būti susijęs su skydliaukės patologija ir mažakraujyste.


Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas ir apgamams, jei pasikeitė jų spalva, dydis ar forma – reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes tokie darinio pokyčiai gali būti pirmieji odos vėžio simptomai. Vyresniems nei 25 metų atsiradę veido spuogeliai gali byloti apie organizmo hormoninius pokyčius.


Vis tik pastebima ir tai, kad dažniausiai odos problemos priklauso nuo amžiaus. „Jaunesniame amžiuje dažniausiai susiduriama su veido spuogais, atopiniu dermatitu, odos infekcijomis, o vyresniame – dažnesni pigmentacijos pokyčiai, raukšlės, odos vėžys, rožinė, odos sausumas ir kapiliarų išsiplėtimas“, – sako K. Briedė.


„Fi Clinica“ gydytoja dermatovenerologė Kamilija Briedė
„Fi Clinica“ gydytoja dermatovenerologė Kamilija Briedė
Asmeninio albumo nuotr.


Pagrindiniai principai siekiant išsaugoti gražią ir sveiką odą


„Norint išsaugoti sveiką ir gražią odą užtenka žinoti pagrindinius principus“, – sako gydytoja, – Svarbu atsakingai mėgautis saulės voniomis, vengti tiesioginių jos spindulių ir naudoti apsauginius kremus, taip pat atsakingai naudoti savo odos tipui tinkamus priežiūros produktus, švelniai valyti ir reguliariai drėkinti odą.“


Gydytoja priduria, kad nors žmonės ne visada į mitybą kreipia pakankamai dėmesio, maistas turi labai didelę įtaką bendrai organizmo sveikatai ir odos būklei. „Itin svarbu vartoti pakankamai baltymų, kad organizmas galėtų gaminti kolageną ir elastiną, kurie yra būtini odos sveikatai. Taip pat gerti pakankamai vandens. Vanduo padeda organizmui pašalinti toksinus, kurie turi neigiamą poveikį odai. Kai organizme yra pakankamai skysčių, toksinai greičiau pašalinami, o tai padeda išlaikyti sveiką ir švytinčią odą“, – pabrėžia gydytoja.


Odai yra be galo žalingas rūkymas ir alkoholio vartojimas. Tabako dūmai gali pažeisti kolageno ir elastino skaidulas, kurios yra būtinos odos sveikatai, tuomet prasideda ankstyvas odos senėjimas. Rūkymas gali padidinti riziką susirgti odos vėžiu ir sumažinti odos gebėjimą susitvarkyti su žalingais veiksniais, pvz. saulės spinduliais. Alkoholis gali sukelti odos paraudimą, niežėjimą, uždegimą, bėrimus ir daug kitų problemų.


Be abejo, miego trūkumas ar bloga jo kokybė, padidina streso hormono kortizolio lygį organizme, kuris sukelia tokias odos problemas, kaip padidėjusi riebalų gamybą, uždegiminiai procesai ir sumažėjusi kolageno gamyba. „Kai organizmas patiria nuolatinį stresą ir negali tinkamai atsistatyti, pailsėti, gali prasidėti odos dehidratacija ir paspartėti senėjimo procesai. Taip pat galima susidurti su tokiomis odos problemomis kaip – sausumas, raukšlės ir daug kitų, todėl šiandieninėje kasdienybėje labai svarbu rasti būdų kaip sumažinti stresą“, – sako „Fi Clinica“ dermatovenerologė.


„Fi Clinica“
„Fi Clinica“
Organizatorių archyvas


Profilaktinė apžiūra – raktas į sveikatą


Į dermatologą svarbu kreiptis ne tik pastebėjus akivaizdžius odos būklės pablogėjimo simptomus, bet ir norint pasitikrinti profilaktiškai. „Dažniausiai pastebėję kokius nors, iš pažiūros, nedidelius odos pakitimus, žmonės nėra linkę kreiptis į gydytoją dermatovenerologą – pirmuosius odos pokyčius ignoruoja, gydosi draugų rekomendacijomis arba ieško pagalbos internete. Dauguma pas gydytoją atvyksta jau tuomet, kai problemos tampa gilesnės“, – pastebi gydytoja.


Gydytojo dermatovenerologo konsultacija reikalinga pastebėjus net menkiausius nepageidaujamus odos pakitimus – kūno bėrimus, pasikeitusią odos spalvą, didėjančius ar pakitusius apgamus. Profilaktiškai į dermatovenerologus turėtų kreiptis ir tie žmonės, kurie yra pamėgę soliariumo ar saulės procedūras, ypač jei jų oda labai šviesi, blyški, svarbu reguliariai atlikti profilaktinį patikrinimą dėl odos vėžio. Taip pat tie, kurie turi daug apgamų ar kuriems reikia konsultacijos dėl odos priežiūros produktų, kosmetikos bei gydymo procedūrų.


„Fi Clinica“ gydytoja dermatovenerologė Kamilija Briedė
„Fi Clinica“ gydytoja dermatovenerologė Kamilija Briedė
Asmeninio albumo nuotr.


Odos sveikata yra glaudžiai susijusi su žmogaus bendrąja sveikata ir savijauta, todėl dermatologai ne tik išmano bei gali diagnozuoti daugelį sisteminių ligų, bet ir nuolat bendradarbiauja ir su kitų sričių specialistais. „Dirbant komandoje galime itin efektyviai pasiekti norimų pokyčių, o besišypsantys pacientų veidai po sėkmingų procedūrų, suteikia daug džiaugsmo ir pasitikėjimo savo įgūdžiais, – šypsosi gydytoja ir padrąsina nedelsti bei spręsti odos problemas kuo anksčiau, – dermatologijoje nuolat atsiranda naujų technologijų ir gydymo būdų, todėl tai, kas anksčiau atrodė neišgydoma, šiais laikais gali būti lengvai pataisoma pasitelkus modernią įrangą ir žinias.“

Užsakymo nr.: PT_80948

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis