5 nauji geriausi aliejai odai

Net aliejus ar tik aliejus? Dermatologai ir natūralios kosmetikos gamintojai niekaip neranda vieno atsakymo, ar aliejus gali atstoti kone visas odos priežiūros priemones, bet jo veiksmingumu jau neabejojama. Žvilgtelėkime, apie kokius su aliejumi susijusius naujus atradimus pastaraisiais metais kalba grožio pasaulis.

Aliejus jau senokai įkopė į kosmetikos produktų olimpą. Tik kiekgi galima kalbėti apie tuos pačius, pagamintus iš kokosų, simondsijų ar arganų? Ir ar tikrai jie tokie nepranokstami? „Šis aliejus dažnai minimas kaip stebuklingas odai ir plaukams, tačiau tai, tiesą sakant, – tik dar vienas naudingas augalų aliejus“, – santūriai apie baltuoju Maroko auksu vadinamą arganų aliejų kalba kosmetikos policininke vadinama Paula Begoun, 20-ies knygų apie odos priežiūrą ir makiažą autorė. Ji teisi – visi aliejai yra gana panašūs. Juose gausu sočiųjų ir nesočiųjų riebalų rūgščių, – šios padeda sukurti odą nuo išsausėjimo saugančią apsauginę hidrolipidinę plėvelę. Paprastai būna riebaluose tirpių vitaminų A ir E – puikių antioksidantų, taip pat – B grupės vitaminų, šiek tiek kalcio, magnio, kalio ir kitų mikroelementų.


Skiriasi aliejų gavybos būdas, – tai verta žinoti, nes nuo jo priklauso produktų naudojimo ypatumai. Augalinis aliejus gali būti spaudžiamas iš sėklų (pvz., linų, kanapių, šaltalankių, aguonų, saulėgrąžų), augalų vaisių masės (pvz., avokadų, kokosų, alyvuogių), kauliukų (pvz., abrikosų, avokadų, mangų), riešutų (pvz., makadamijų, lazdynų, kedrų). Toks dar vadinamas baziniu, nes jį galima tepti tiesiai ant drėgnos odos, plaukų ar nagų.


Eteriniai aliejai – tai kvapiosios medžiagos, kurias gamina augalai. Šie medžiagų susintetina labai mažai, tad tokie aliejai paprastai yra brangesni, itin stipraus aromato ir kur kas veiksmingesni. Perdozuoti gana pavojinga, tad dažniausiai odos priežiūros priemonės jais tik papildomos. Grynos esencijos kelis lašelius galima įmaišyti į bazinį aliejų. Eteriniai išgaunami iš augalų žiedų, šaknų, žievės, lapų, žolės, medienos – visko, kas gali turėti aromatinių medžiagų.


Aliejinė ištrauka (fitolis) – tai aliejus, kuriame tam tikrą laiką mirkyti augalai. Taip gaminamos dilgėlių, varnalėšų, jonažolių, medetkų, ajerų ir daugybė kitų aliejais vadinamų ištraukų. Jos gali būti daromos ir iš rožių, jazminų, ramunėlių, tad visada verta pasidomėti, ar, pavyzdžiui, tas rožių aliejus, kurį ketinate pirkti, yra eterinis, ar ištrauka. Pirmasis, be abejo, brangesnis. Svarbiausia prisiminti, kad aliejus visada tepamas ant drėgnos odos.


1. Afrikinių kietrių aliejus – vitaminų C ir E bomba


Jei ieškosite šio aliejaus internetinėse parduotuvėse arba tarp kremo sudedamųjų dalių, ieškokite žodžio marula. Šis aliejus 2019 metais tapo tikru grožio specialistų favoritu. Apie jį kalba daug kas, tarp tokių – „Marie Claire“ grožio ekspertai, „Forbes“ jį išrinko viena geriausių grožio priemonių, o „Elle“ – geriausia, jis buvo paskelbtas vienu iš 70-ies geriausių pirkinių, galinčių pakeisti žmogaus gyvenimą. Šis augalinis aliejus spaudžiamas iš afrikinių kietrių vaisių kauliukų. Prabangiu laikomas ne dėl žaliavos, o dėl sudėtingo išgavimo būdo – kiekvienas vaisius išgliaudomas rankomis, išimami kauliukai, o aliejus spaudžiamas tik rankiniais hidrauliniais presais. Tad pirkdami etiketėje paieškokite ženkliuko „Fairtrade“, liudijančio, kad už darbą buvo deramai atlyginta. Jei atsiskaitoma sąžiningai, už žaliavą, kurios reikia 3 kg kietrių aliejaus išgauti, galima nupirkti vaikui mokyklinę uniformą ir vadovėlių visiems metams!



kietris
kietris
Shutterstock nuotr.



Kadangi spaudžiant temperatūra nepakyla ir žaliava nėra kaitinama, šis aliejus beveik neturi kvapo ir išsaugo visas gerąsias savybes. Kokios jos? Be visiems aliejams būdingų riebiųjų rūgščių ir vitamino E, turi gausiai ir vitamino C. Vaisiuose jo net 8 kartus daugiau nei apelsinuose, o kauliukuose turbūt mažiau. Kad vitaminas C jaunina, stangrina, šviesina odą, neleidžia susidaryti pigmentinėms dėmėms ir skatina susidaryti kolageną, prirašyta daug, tad neverta to kartoti. Galima tik pridurti – dėl vitaminų C ir E gausos afrikinių kietrių aliejus yra tikra antioksidantų bomba, nes vienas vitaminas stiprina kito poveikį. Beje, teigiama, kad šiame aliejuje antioksidantų yra net 60 proc. daugiau nei arganų.


Pirmasis pasižymi ir antimikrobinėmis savybėmis, kovoja su spuogus sukeliančiomis bakterijomis, yra lengvas ir neužkemša porų, tad tinka tiek riebiai, tiek jautriai ir sausai odai. Afrikos moterys šiuo aliejumi trina visą kūną, nes jis stiprina jungiamąjį audinį (dėl jau minėto vitamino C poveikio), todėl rekomenduojamas kaip profilaktinė priemonė nuo strijų. Be abejo, tvirtas jungiamasis audinys padeda išvengti ir veido odos suglebimo. Svarbu ir tai, kad kietrių aliejus yra labai stabilus – 7 kartus stabilesnis už alyvuogių ir net 18 kartų – už saulėgrąžų. Tai reiškia, kad jis ilgai negenda.


2. Erškėtuogių sėklų aliejus – nuo spuogų ir raukšlių


Vertinant pagal paminėjimų skaičių, erškėtuogių aliejus 2019 metais, ko gero, buvo antrasis pagal populiarumą. Jį į geriausiųjų sąrašus įtraukė ir P. Begoun, ir Jeilio universiteto profesorė dermatologė Mona Gohara. „Šis aliejus apsaugo odą nuo oksidacinės pažaidos, o ši lemia raukšlių, pigmentinių dėmių atsiradimą, – teigė ji. – Taip pat gerina ląstelių medžiagų apykaitą, stangrina odą.“ Nerafinuotas, ypatingos kokybės ekologiškas erškėtuogių sėklų aliejus išgaunamas naudojant pažangiausią technologiją – CO2 ekstrakciją. Šis švelnus išgavimo būdas leidžia išsaugoti visas vertingas žaliavos savybes ir antioksidantus. Be vitaminų C ir E, jame gausu beta karoteno (provitamino A), iš šio kepenyse gaminamas vitaminas A, kosmetikos pasaulyje žinomas kaip retinolis.



erškėtuogė
erškėtuogė
Shutterstock nuotr.



Apie šios medžiagos naudą išsamiai rašėme praėjusiame „Moters“ numeryje, nes jis pateko tarp 5 naudingiausių odai ingredientų dėl išskirtinių savybių paskatinti augti naujas odos ląsteles. Tai ypač aktualu 3 atvejais: kai norima paputlinti vystančią, glembančią odą, kai kamuoja aknė ir norint pašviesinti pigmentines dėmes. Viena moteris tikino per 3 savaites vien šiuo aliejumi išsigydžiusi spuoguotą odą. Erškėtuogių sėklų aliejus taip pat minkština senus randus, padeda užgydyti odos pažeidimus, tinka sergant egzema. Aišku, aliejuje provitamino A nėra tiek daug kaip gryname retinolio koncentrate, bet tai ir gerai, nes ši medžiaga pernelyg aktyvi, tad dozuoti ją reikia labai atsargiai. Specialistai rekomenduoja kelis aliejaus lašus užtepti ant drėgnos veido odos arba įmaišyti į naktinį kremą. Šio aliejaus taip pat dedama ir į kitas kosmetikos priemones. Jis ingredientų sąraše žymimas anglišku pavadinimu rosehip oil.


3. Saldžiųjų migdolų aliejus tinka beveik viskam


Tai – vienas dažniausiai kosmetikai gaminti naudojamų aliejų, vertinamas kaip itin puikus odos minkštiklis, nes beveik 95 proc. jo sudaro omega 3 rūgštys. Savybėmis labai panašus į erškėtuogių sėklų aliejų (nenuostabu, nes migdolai taip pat priklauso erškėtinių augalų šeimai). Tiesa, aliejui spausti naudojami ne laukiniai nuodingi ir kartūs, o sukultūrinti saldieji migdolai. Juose gausu vitamino E, šis padeda nuraminti perštinčią odą, uždegimą, tad šis aliejus dažnai rekomenduojamas kaip raminamasis sausai ir jautriai odai, tinka net kūdikiams. „Migdolų aliejus yra hipoalergiškas, todėl puikiai tinka greit sudirgstančiai odai, taip pat palengvina egzemos ir psoriazės simptomus“, – teigia Holivudo žvaigždžių itin mėgstamas dermatologas Davidas Colbertas.



migdolai
migdolai
Shutterstock nuotr.



Migdolų aliejuje, kaip ir erškėtuogių sėklų, yra neįtikėtinai daug odą atsikurti skatinančio jau išgirto provitamino A. Taip pat – vitamino F, šis normalizuoja riebalų liaukų veiklą ir trukdo plėstis poroms. Kadangi migdolų aliejus yra beveik perpus pigesnis už erškėtuogių, jis naudojamas kur kas plačiau nei pastarasis. Juo tepamos suskirdusios lūpos, stiprinami nagai ir minkštinamos odelės aplink juos. Teigiama, kad migdolų aliejus mažina celiulito požymius, paakių paburkimą ir patamsėjimą, netgi skatina augti blakstienas. Puikiai tinka sausiems, garbanotiems, taip pat saulės ir sūraus vandens išblukintiems plaukams minkštinti bei drėkinti. Juo galima tepti visą kūną, nes stipriai drėkina, taip pat mažina strijų, randų pėdsakus. Naudojamas ir masažams daryti.


4. Agurklių aliejus – tobulas brandžiai odai


Šis aliejus kone primygtinai rekomenduojamas menopauzę išgyvenančioms ar išgyvenusioms moterims. Jau minėtas Holivudo žvaigždžių mėgstamas odos priežiūros specialistas D. Colbertas jį taip vertina, kad netgi naudoja savo aliejų mišiniams gaminti. Kuo agurklių aliejus toks ypatingas?


Pirmiausia – turi daug gama linoleno rūgšties (GLA). Ji sudaro trečdalį visų aliejaus riebiųjų rūgščių. Kaip tik dėl to agurklių aliejus rekomenduojamas brandaus amžiaus žmonėms, nes nuo 60 metų mūsų organizmas GLA pradeda gaminti kur kas mažiau. Panaši proporcija yra ir kitame itin populiariame aliejuje – nakvišų, tad neretai šiuos aliejus rekomenduojama maišyti, kad sustiprėtų abiejų poveikis.



agurklė
agurklė
Shutterstock nuotr.



Vaistinės agurklės auginamos dėl gražių mėlynų žvaigždės formos žiedų. Jauni šių augalų lapai yra šviežių agurkų kvapo, tad naudojami salotoms gardinti, o žiedai cukruojami ir valgomi kaip saldumynai, jais neretai dekoruojami įvairūs patiekalai. Nuo senovės Romos laikų tikėta, kad agurklės gali padėti žmonėms pasijusti laimingiems, o viduramžiais lapų ir žiedų ištraukos vartotos melancholijai išblaškyti. Aliejus spaudžiamas iš šių augalų sėklų ir gali būti naudojamas tiek maistui ruošti, tiek odai prižiūrėti. Šaltai spaustas nerafinuotas agurklių aliejus yra švelniai žalsvo atspalvio, o kvepia lazdynų riešutais. Jame gausu vitamino C, beta karoteno, B grupės vitaminų, įvairių mineralų, tarp jų – uždegimą slopinančio cinko, įvairių rūgščių (pieno, alatoino, obuolių).


Teigiama, kad, vartojamas su maistu, jis padeda palaikyti normalią hormonų veiklą ir mažina menopauzės, priešmenstruacinio sindromo simptomus. Kosmetikos priemonės su šiuo komponentu pasižymi odą stipriai drėkinančiomis ir atkuriančiomis savybėmis, veiksmingai lėtina raukšlių susidarymą. Gana dažnai rekomenduojamas nuo pleiskanų ir plaukų slinkimo. Kosmetikos ingredientų sąraše ieškokite angliško pavadinimo borage seed oil arba lotyniško borago officinalis.


5. Gintaro aliejus kvepia, gydo ir jaunina


Išrinkti tinkamiausią pretendentą į penktąją vietą buvo tikrai nelengva. Morkų, pankolių, rožių, vynuogių sėklų ir dar keli aliejai buvo visiškai verti patekti tarp šių metų populiariausiųjų. Ką jau kalbėti apie arganų aliejų – jis iš šio sąrašo nesitraukia niekada. Vis dėlto, laikydamiesi naujumo kriterijaus ir pirmenybę teikdami vietos kilmės produktams, šįsyk apsistojame ties gintaro aliejumi. Juolab kad apie jį kalba ir pasaulinio garso žvaigždės bei grožio tinklaraštininkės. Viena garsiausių šio aliejaus ambasadorių – aktorė Kristen Bell. Tiesa, ji gintaro aliejų naudoja kaip kvepalus. Šios žvaigždės pėdomis sekančios tinklaraštininkės žavisi šiltu, sodriu jo aromatu, lygina su prabangiuoju bosvelijų (frankincenso) aliejumi. Tai galima suprasti, mat išgautasis iš geltonojo aukso taip pat yra dervos produktas. Itin dažnai akcentuojamas ir šio kvapo raminamasis poveikis, teigiama, kad jis itin gerai malšina nerimo simptomus, netgi veikia kaip afrodiziakas.



gintaras
gintaras
Shutterstock nuotr.



Gintaro eterinis aliejus išgaunamas apdirbant šį mineralą. Kaip apie kosmetikos komponentą mes daugiau žinojome apie gintaro rūgštį – jos dedama į brandžios odos priežiūros priemones, ji vertinama dėl drėkinamųjų savybių. Gintaro aliejus pritaikomas gerokai plačiau. Pirmiausia jis yra gana stiprus antiseptikas, vadinamas gamtiniu antibiotiku, tad gali būti naudojamas įvairiems odos pažeidimams, spuogams gydyti, uždegimui malšinti, nedidelėms žaizdelėms dezinfekuoti. Įlašinę jo į vandens garintuvą, galime gydyti kvėpavimo takų ligas (poveikis primena eukaliptų aliejaus), dezinfekuoti namų orą, suteikti jiems gaivų kvapą. Kaip ir visi eteriniai aliejai, šis yra labai lakus, greitai įsigeria į odą ir pasiekia giliausius sluoksnius, be to, padeda ląstelėms įsisavinti deguonį, tad jo dedama į priemones pavargusiai, suglebusiai, papilkėjusiai, suskirdusiai odai greitai atgaivinti, raukšlelėms sumažinti, spalvai suvienodinti. Tiesa, odai prižiūrėti gintaro eterinis aliejus retai kada naudojamas vienas, dažniausiai maišomas su migdolų, abrikosų kauliukų ar kitais augaliniais aliejais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis