Kaip prižiūrėti riebią odą, kad paskui netektų gailėtis

Sveika, skaisti ir graži oda – daugelio mūsų svajonė. Deja, ne retai tenka įveikti įvairius su oda susijusius iššūkius.

Itin dažna kosmetinė problema – riebi oda, kuri gali būti išties varginanti problema. Nuolatos blizgus veidas, padengtas riebalų sluoksniu, išsiplėtusios poros ir stora oda, kuri primena ,,apelsino žievelę", tikrai neatrodo estetiškai. O kur dar dėl infekcijos įtakos riebioje odoje prasidėję uždegiminiai procesai, kurie išprovokuoja inkštirų ar spuogų atsiradimą? Taigi, kodėl oda tampa riebi?

Konsultuoja „Jauna oda“ medicinos kosmetologė Nomeda Morkūnienė.

Vienu iš pagrindinių variklių, skatinančiu intensyvią odos riebalų gamybą, laikomi vyriški lytiniai hormonai androgenai. Jie stimuliuoja pačių riebalų liaukų didėjimą, jų brendimą ir skatina jas spartinti odos riebalų gamybą.

Itensyvų odos riebalų išsiskyrimą gali sukelti ne tik padidėjęs testosterono kiekis kraujyje arba odoje, bet ir padidėjęs kai kurių riebalų liaukų jautrumas testosterono poveikiui.

Kadangi testosterono ir adrenokortikotropinio hormono lygis padidėja streso metu, yra akivaizdu, kad įvairūs psichiniai veiksniai, nemiga ar miego trūkumas, turi didelę įtaką odos riebumo didėjimui ir inkštirų bei spuogų atsiradimui.

„Riebi oda – tai ne tik jaunų, bet ir įvairaus amžiaus žmonių problema. Nors ir nėra riebioje odoje bėrimų, tai dar nereiškia, kad nereikia ja rūpintis. Teisingai prižiūrint odą, Jums pavyks išvengti spuogų“, - sako medicinos kosmetologė Nomeda Morkūnienė. - Ji pastebėjo, kad yra keletas pagrindinių riebios odos priežiūros klaidų ir mitų.

Riebos odos nereikia drėkinti. Netiesa, riebią odą būtina drėkinti. Kuo oda labiau sausėja, tuo riebalinės liaukos išskiria daugiau sebumo. Be to, riebalų sluoksnis darosi tankesnis, pažeidžiamas lipidų balansas, pažeidžiamas apsauginis epidermio sluoksnis: odos paviršiuje riebalų daug, o tarp epidermio ląstelių - mažai. Kai oda turi pakankamai drėgmės, prislopinama sebumo gamyba. Riebiai odai pritaikytos priemonės atkuria pažeistą drėgmės balansą, o jų sudėtyje esančios raminančios ir uždegimą slopinančios medžiagos neužkemša porų.

Riebių, maitinančių kremų ir aliejų naudojimas. Tokios priemonės sukuria apsauginę plėvelę odos paviršiuje, todėl užsikemša poros, gali atsirasti uždegimas arba sustiprėti jau esantis.

Prausiklių ir gelių su alkoholiu naudojimas. Nors iš pradžių atrodo, kad odos būklė gerėja, tačiau tokios priemonės problemos neišsprendžia: oda praranda drėgmę, ima pleiskanoti, ko pasekoje, riebalinės liaukos stengiasi atkurti odos pusiausvyrą ir išskiria dar daugiau riebalų

Iškilusius spuogus reikia išspausti. Netiesa. Nespaudinėkite spuogų – tai prailgina gijimo laikotarpį. Patekusi infekcija gali sukelti rimtas uždegimines ligas. Be to, kiekvieną kartą spausdami spuogą rizikuojate turėti mažą randelį ar patamsėjusią odą ten, kur buvo spuogas.

Kas gali sumažinti odos riebalavimąsi?

Tinkamas demakiažas. Pasitaiko, kad merginos veidą prausia vien vandeniu, nenuvaliusios makiažo ir taip padaro dar daugiau žalos. Nuo šilto vandens veido poros išsiplečia, o į jas patekę makiažo likučiai dar labiau užkemša poras. Pirma, ką reikia atlikti- tai specialiomis priemonėmis kruopščiai pašalinti makiažą.

Veido valymas namuose. Tam, kad neužsikimštų poros, riebią odą reikia valyti. Tai reikėtų atlikti ne daugiau kaip du kartus per dieną (ryte ir vakare). Odos valymui reikia skirti ypatingą dėmesį: kruopščiai valyti specialiomis priemonėmis ir stengtis neliesti rankomis, kad nepatektų nešvarumai ir nesusidarytų uždegimai. Prausti odą galima specialiu prausikliu, muilu, putomis ar želė. Prausimosi priemonėje gali būti ir antioksidantų (vitaminų A ir E), antiseptinių bei uždegimą slopinančių medžiagų.

Specialios procedūros pas kosmetologą. Viena populiariausia profesionali procedūra - tai giluminis odos valymas (rūgštimis, enzimais, ultragarsu, deimantinė mikrodermabrazija ir t.t.). Giluminis odos valymas pada išvalyti nešvarumus, sutrauktia poras, pašalina negyvąsias ląsteles, leidžia deguoniui ir riebalų liaukų aktyvumą mažinantiems aktyviesiems priedams patekti j giliuosius odos sluoksnius. Kaukių terapija, krioplastika ar švelni jonizacija padės pagerinti odos struktūrą, atstatys drėgmę, nuramins sudirgusią odą. Iš ties, profesionalių procedūrų, kurios skirtos riebiai odai yra daug, o kokia tinka būtent Jums, patars Jūsų kosmetologas.

Tinkamos kosmetikos priemonės. Renkantis odos priežiūros priemones reikėtų atkreipti dėmesį į jų veikimo spektrą. Svarbiausia, jog pasirinkta priemonė normalizuotų odos riebalų gamybą, skatintų greitesnę odos eksfoliaciją, turėtų antibakterinį poveikį. Tam, kad išvengtumėte klaidų renkantis kosmetiką, pirmiausia pasitarkite su savo kosmetologu. Riebios odos savininkai turėtų turėti dieninį kremą, suteikiantį veidui matinį efektą, kurių sudėtyje yra riebalų absorbentų: silicio, ceolitų (aliuminio silikatų), kalcio silikatų, akytų polimero granulių, molio (kaolino, bentonito), modifikuoto krakmolo ir t.t., o kitą nakčiai – drėkinantį. Naudoti tik švelnius valiklius, o jei yra pūlingų spuogelių, vengti odos šveitiklio („skrabo“) – tai uždegimą gali dar labiau suintensyvinti. Tonikas yra neatsiejama riebios veido priežiūros dalis. Normalios odos PH yra 5.5, tuo tarpu riebios odos PH svyruoja nuo 5.8 iki 6.2, todėl tonikas yra skirtas atkurti natūralų odos PH.

Rekomenduojama kartą per savaitę pasidaryti poras sutraukiančiąją kaukę. Riebiai odai puikiai tinka natūralaus molio kaukės, kurios absorbuoja odoje susikaupusius riebalus ir toksinus taip išvalydamos gilesnius jos sluoksnius.

Tinkamos priemonės makiažui. Naudokite kaip įmanoma mažiau makiažo priemonių. Užtepus makiažo pagrindo ar kreminės pudros oda pradeda blizgėti kur kas greičiau nei be makiažo. Jeigu veidas nereikalauja daug maskavimo, naudokite tik birią matinę pudrą, ji sugeria riebalus. Rekomenduočiau rinktis makiažo pagrindą, pagamintą vandens pagrindu arba putų konsistencijos. Venkite riebalų turinčių priemonių, nes jos gali dar labiau kimšti poras bei skatinti spuogų atsiradimą. Odai, turinčiai dideles poras idealus variantas – matinis makiažo pagrindas. Labai svarbu, kad neužteptumėte per daug makiažo pagrindo, nes taip tik dar labiau išryškinsite odos poras. Saikas čia karaliauja.

Sveikas maistas ir mitybos įpročiai. Vertėtų sveikiau maitintis ir gerti pakankamai vandens. Aštrus, riebus ir sotus maistas kenkia veido odai. Kuo mažiau vartokite greitai įsisavinmus anglevandenius, kurių gausu aukštą glikeminį indeksą turinčiuose produktuose: šokoladas, miltiniai patiekalai, arbūzai, melionai ir t.t. Jie daro įtaką riebalų liaukų aktyvumui. Suvartojus greitai įsisavinamų ankgliavandenių pakeliamas cukraus kiekis kraujyje. Tokiu būdu išskiriamas insulinas, kuris iššaukia hormono androgeno, testosteronų gamybą. Testosteronas kraujyje veikiamas 5alfa reduktazės virsta dihidrotestosteronu, kuris suaktyvina riebalinių liaukų sekreciją. Suaktyvėjus riebalinėms liaukoms veido oda pradeda labiau blizgėti, tampa riebi, kemšasi poros, sutrinka keratinizacija. Riebiai odai kenkia cukrus, vaisvandeniai, alkoholiniai gėrimai, gruzdinti aliejuje ir riebūs maisto produktai. Geriausia valgyti baltymų turinčius maisto produktus ir daug lapinių vaisių bei daržovių, vartoti vitaminą C, B2, daigintus kviečius, pupeles, riešutus. Jei jus kankina spuogai, į savo valgiaraštį nedelsiant įtraukite produktų, turinčių daug cinko - jūros gėrybes, saulėgrąžų sėklas, pupas.

Blogi įpročiai, kenkiantys odai. Visų pirma, reikėtų atsikratyti įpročio nešvariomis rankomis liesti veidą. Čia gali pagelbėti riebalų perteklių sugeriančios kosmetinės servetėlės. Be to, jomis puikiai galima pataisyti makiažą. Labai didelė klaida, kurią kasdien daro daugelis – netinkamas veido sausinimas. Dažnai po prausimosi oda ne sausinama, o tiesiog valoma rankšluosčiu. Riebiai odai tai nėra geriausias pasirinkimas, nes taip ji tiesiog dirginama. Riebi oda po prausimosi turėtų būti sausinama vienkartine servetėle atsargiai ir švelniai.

Jau seniai žinoma, kad rūkymas, alkoholis ir stresas bei nemiga yra kone didžiausi odos priešai. Rūkymas neabejotinai kenkia odos sveikatai, nes cigaretėse esančios tam tikros cheminės medžiagos sutrikdo kraujo apytaką, taip pat susilpnina maistingų medžiagų gavimą ir pasisavinimą, stabdo natūralias odos regeneracijos funkcijas. Alkoholis sugeria organizme susikaupusius skysčius, sutrikdo vitaminų ir veikliųjų medžiagų pasisavinimą, todėl oda nebegauna reikiamo gerųjų radikalų kiekio.

Nesvarbu, kokia oda jus apdovanojo gamta, ji reikalauja dėmesio ir priežiūros. Ne veltui yra sakoma, kad veido oda – tai jūsų sveikatos veidrodis. Esate riebios odos savininkas? Nedelskite, pasirūpinkite ja jau šiandien. Juk, jūsų odos sveikata ir grožis priklauso tik nuo jūsų pačių atkaklumo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis