Buto autentiškame Kauno name interjeras: noras išsaugoti paveldo elementus

Bute, įrengtame 1932 m. Kaune pastatytame name, įsikūrė studijos „1 planas“ architektė Mėta Mozūraitienė.

Norėdama tinkamai išdėstyti erdves, senojo buto planavimą priderinti prie šiuolaikinio gyvenimo būdo, su kolegomis ji iki pat paskutinių potėpių dėliojo kiekvieną detalę – tiek sienų spalvas, tiek interjero smulkmenas.Buto Kaune interjeras
Buto Kaune interjeras
Aušra LekauskaitėTarpukario laikus menančiame bute buvo išlikęs senasis jo planavimas – keli dideli kambariai su visai mažais tarnų kambarėliais. Perbraižius buto planą ir atsižvelgus į šeimos funkcinius poreikius, pasaulio kryptis ir kintantį šviesos sklidimą, didieji kambariai buvo sujungti į vieną bendrą erdvę, iš mažųjų sukurti miegamieji bei vonios patalpos. „Sunkiausia buvo teisingai išdėlioti erdves, norėjosi išsaugoti ir paveldo elementus. Akcentavome lubose esančius apvalinimus, buvo restauruotos senos medinės durys, autentiški radiatoriai, išsaugotos bute buvusios nišos ir angos. Siekėme, kad namo tarpukario istorijos kontekstas atsispindėtų ir viduje“, – apie buto interjero kūrimo ypatumus pasakojo Mėta.Buto Kaune interjeras
Buto Kaune interjeras
Aušra LekauskaitėErdvės beveik šimtamečiame bute atviros – durys jas skiria tik ten, kur šios, keičiant buto planą, buvo atskirtos. Svetainės lubas puošia lipdinys – studijos architektų kurtas šviestuvas iš dviejų detalių: gipsinės rozetės ir atskiro juodosios keramikos šviestuvėlio. Buto prieškambaris išklotas natūralaus akmens danga, ant jo sienos kabo kolekcinis meno kūrinys – tapytojos Dalios Kasčiūnaitės paveikslas. 


Bendra erdvė


Siekiant sukurti vientisos erdvės pojūtį, bendra svetainės, valgomojo ir virtuvės erdvė atsirado sujungus du didelius kambarius ir prijungus „darbinės“ virtuvėlės plotą. Šioje erdvėje langų nedengia užuolaidos – čia, anot projekto autorės, jos funkciškai nereikalingos, todėl pro langus nevaržomai krinta natūrali šviesa. Vienas buto išskirtinumų – netradicinė virtuvė. Architektė atskleidžia, kad įprastos maisto gaminimo patalpos norėta išvengti, tad buvo pritaikytas išskaidytos virtuvės principas – už frontaliosios sienos be aukštų spintelių paslėpta virtuvės dalis su aukštomis funkcionaliomis spintomis. Virtuvės fasadai – natūralaus medžio lukšto, tamsaus riešuto spalvos, kuriantys harmoniją su panašaus atspalvio parketu. Stalviršis ir sienelės pagaminti iš natūralus granito, plautuvė – akmens masyvo, išpjauta apskritos formos su priderintais nerūdijančiojo plieno maišytuvu ir dozatoriumi.Buto Kaune interjeras
Buto Kaune interjeras
Aušra LekauskaitėPagrindinis bendros erdvės akcentas – ilgas akmens stalviršio valgomojo stalas su vintažinio stiliaus skirtingomis kėdėmis ir už jo kabantis didelis, daugiau nei 3 metrus siekiantis, specialiai šiems namams užsakytas menininkės Aušros Lekauskaitės paveikslas. Virš stalo įkomponuotas gamintojo „DCW éditions“ šviestuvas puikiai dera prie aplinkos.
Buto Kaune interjeras
Buto Kaune interjeras
Aušra Lekauskaitė

Svetainėje esanti mažoji niša jau buvo senajame bute, ji turėjo dvivėres baldines dureles, bet jos buvo nerestauruojamos būklės, todėl atsivėrusi erdvė natūraliai pritaikyta – atlieka atviros knygų spintos funkciją.


Svetainės frontalioji sienelė su kaitlente ir plautuve rado vietą buvusioje nišoje. Pažiūrėti nedidukės, bet funkcionalios, už sienos esančios virtuvės dalies aukštos spintos slepia ir didelį šaldytuvą, ir orkaitę. Autentiškos detalės, prikeltos naujam gyvenimui – senosios buto langų rankenėlės. Jos pritaikytos šaldytuvo spintai ir yra vienintelės rankenėlės virtuvėje.


Virtuvėje suprojektuota atvira lentynėlė, didelių įrankių stalčius ir mažų stalčiukų eilė virto patogia vieta įvairioms smulkmenoms laikyti. Virtuvės sienelė pagaminta iš natūralaus granito.


Svetainėje stovinti sofa erdvę vizualiai ir funkciškai dalina į dvi zonas – svetainės ir valgomojo, todėl, anot architektės, ji turėjo būti nepretenzingo dizaino ir būtinai su gražia nugarėle: „Sofos ieškojome su kojelėmis, lengvos formos, šviesios tekstilės. Bauhauzo laikmečio foteliai atkeliavo iš sendaikčių parduotuvės, jie labai tiko prie kuriamo interjero vizijos.“ Buto Kaune interjeras
Buto Kaune interjeras
Aušra LekauskaitėVonios ir miegamieji kambariai


Bute yra du vonios kambariai, vienas su dideliu langu – šalia tėvų miegamojo. Čia suprojektuotas 1,4 m aukščio dušas su suoliuku. „Erdvė didelė, todėl dušą projektavome kaip atskirą SPA zoną, su mozaikos tipo kvadratinėmis grindimis, suoliuku ir lietaus dušu“, – pasakoja buto šeimininkė.


Didžiojo vonios kambario stalviršis ir kriauklė pagaminti iš tamsiai pilko smiltainio akmens, o apatiniai stalčių fasadai iš medžio lukšto. Abiejuose vonios kambariuose suprojektuoti dideli veidrodžiai dar labiau išplečia erdvę. Buto Kaune interjeras
Buto Kaune interjeras
Aušra LekauskaitėPagrindiniam vonios kambariui su langu buvo parinkta natūralaus akmens – „Imperial beige“ marmuro apdaila. „Vonios kambaryje norėjosi natūralių medžiagų ir ramių tonų, todėl ir buvo pasirinktas smėlio spalvos marmuras be ryškių gyslų – tai ilgaamžis sprendimas ir ilgai nepabostanti apdailos medžiaga“, – džiaugiasi Mėta.


Antras vonios kambarys yra vaikų ir svečių zonoje. Apdailai naudotas taip pat natūralus akmuo – „Jura beige“ marmuras. Anot architektės, gražiausia šio vonios kambario detalė – iš vientiso luito išpjauta „Carrara“ marmuro kriauklė.


Jaukumo įspūdį sustiprina pasirinktos natūralios medžiagos, ramių spalvinių tonų tekstilės ir dekoro elementai. „Miegamasis funkciškai nereikalauja daug šviesos, todėl tokioje erdvėje galima naudoti tik kelis vakarinio apšvietimo šviestuvus“, – praktišku patarimu dalinasi architektė. Ten, kur buvo rastas autentiškas ąžuolinis eglutės rašto parketas, jis ir paliktas, tačiau jį teko restauruoti.


„Miegamasis turi didelius langus, prie vieno iš jų suprojektavome kosmetinį staliuką. Čia sienos dažytos ramia pilkšva samanų spalva“, – pasakoja Mėta. Langus, skirtingai nei bendrojoje erdvėje, dengia užuolaidos, suteikiančios jaukaus privatumo pojūtį, o grindjuostės ir palangės išpjautos iš natūralaus tamsiai pilko smiltainio.Buto Kaune interjeras
Buto Kaune interjeras
Aušra Lekauskaitė„Kurdami apšvietimo planus, visada galvojame apie kelis šviesos scenarijus. Kiekvienoje šio buto erdvėje yra po kelias šviestuvų grupes, atliekančias skirtingas funkcijas. Vienos šviestuvų grupės numatytos bendram apšvietimui, kitos – jaukam vakariniam. Turime pamėgtą apšvietimo būdą – akcentinius kryptinius šviestuvėlius: juos suvaldžius, galima išties pakeisti erdvės nuotaiką, tokie suprojektuoti ir mūsų miegamajame prie užuolaidų. Toršeras taip pat vakarinio tipo, bet jei reikia, apšviečia ir kosmetinį staliuką“, – buto apšvietimo niuansus vardija architektė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis