Žygių etiketas: svarbios taisyklės laikui gamtoje, kad žygiavimas būtų malonus visiems

Vasara – žygių metas, kai gražiausius šalies gamtos kampelius tyrinėja smalsiai nusiteikę keliautojai pėsčiomis. Tam, kad žygio patirtis būtų kuo malonesnė, verta susipažinti su žygių etiketu. Taip, žygiavimas pėsčiomis taip pat turi etiketo taisykles, kurios leidžia tiek patiems, tiek kitiems mėgautis geriausia žygio patirtimi. Turbūt daugeliui jau žinoma, kad žygiuojant reikėtų neteršti gamtos, tačiau žygių etiketas apima ir keletą kitų svarbių taisyklių, kuriomis dalinasi vasarą leisti aktyviai skatinanti el. parduotuvė „Barbora“.

Lipantiems aukštyn – pirmenybė


Nerašyta žygių taisyklė sako – jei leidžiatės stačiu keliu ar laiptais žemyn, turite praleisti į viršų lipančius žygeivius ir suteikti jiems erdvės praeiti dešine puse. Ir tai svarbu ne tik dėl mandagumo. Lipantys į viršų žygeiviai turi siauresnį matymo lauką ir sutelkia dėmesį į arčiausiai matomą erdvę aplink save.


Lipančių žemyn žygeivių matymo laukas platesnis, o ir lipti kur kas lengviau, tad gražus gestas – praleisti tuos, kurie susiduria su didesniu fiziniu krūviu ir atiduoda daugiau pastangų, kad pamatytų prieš akis atsiveriančią įspūdingą panoramą.


Su kitais žygeiviais būkite draugiški


Žygių sezono metu, o ypač vasarai lepinant puikiais orais, pasirinktame kelionės maršrute greičiausiai sutiksite ir daugiau žygeivių. Prasilenkiant su jais, gražu pasisveikinti, o kartais ir trumpai šnektelti. Užmezgus draugišką ryšį su kitais žygeiviais, galite pasidalinti ne tik trasoje laukiančiais sunkumais ir patarimais, bet ir tikėtis pagalbos, jei staiga jos prireiktų. Be to, mandagumas ir draugiškas elgesys nuteikia maloniai ir praskaidrina dieną visiems.


Netriukšmaukite be reikalo


Nors žygiuojate jus gaubiančio miško takais ir galite jaustis visiškai vieni, sezono metu, o ypač populiariose žygių trasose, to tikėtis naivu. Būkite mandagūs ir pernelyg netriukšmaukite – tai sakytina ir apie garsią muziką, sklindančią iš telefonų ar nešiojamų kolonėlių, ir perdėm garsius asmeninius pokalbius su žygio draugais. Gerbkite gamtos ramybę ir kitų žygeivių norą ta ramybe mėgautis.


Šunys – tik su pavadėliais


Jei jūsų žygio bičiulis – keturkojis nenuorama, gali kilti didelė pagunda paleisti jį nuo pavadėlio. Juk, regis, ramus miškas ir platūs laukai – puiki aplinka laisvai palakstyti, tiesa? Vis tik gamtoje – apstu šunų dėmesį galinčių atkreipti detalių, o kur dar kiti žygeiviai, sumanę stabtelti ir išsitraukti kvapnių sumuštinių.


Turėkite omenyje, kad net ir gamtoje niekuomet nesate vieni – tokiu pat maršrutu gali žygiuoti daugiau žmonių su šunimis. Jei visi šie keturkojai būtų paleisti nuo pavadėlių, kiltų nesutarimų pavojus.


Žygiuodami su šunimi, laikykitės įprastų taisyklių ir neleiskite jam kaip nors trikdyti gamtos gyvenimo – kasti ar ardyti skruzdėlynų, artintis prie lizdų ar sutiktų gyvūnų.


Nepalikite pėdsakų!


Paskutinis, bet kone svarbiausias patarimas – žygiuodami nepalikite savo pėdsakų ir leiskite gamtai žavėti tokiu grožiu, kokį radote. Žygyje svarbu turėti šiukšlių maišelių, į kuriuos sudėtume visus iki vieno nebereikalingus daiktus ar užkandžiavimo likučius, ir išmestumėte juos tik tam skirtoje vietoje.


Nors pikniką galima surengti sustojus patogioje vietoje, stovyklavimui ir laužo kūrimui reikės paieškoti oficialios laužavietės.


Svarbu neniokoti gamtos – nelaužyti medžių ar krūmų šakų, netrypti augalų, nelįsti prie gyvosios gamtos ir jos gyventojų.


O kad nereikėtų ilgai sukti galvos, kur pasinaudoti šiomis žygių etiketo taisyklėmis, elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ šią vasarą dovanoja 5 nemokamus žygių maršrutus skirtinguose Lietuvos regionuose. Visus juos galima rasti „TrenkTuro“ platformoje ir, užsiregistravusi žygiui, nemokamai naudotis: https://trenkturas.lt/rinkinys/vasara-be-zygiu-niekaip/

 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis